Yayın İlkeleri ve İçerik Politikası

01 Misyon ve Vizyon: Sırtçantalılar Topluluğu’nun misyonu:

  • Türkiye’de bilinçli bir gezi ve gezgin kültürünün oluşumuna ve gelişimine katkı sağlamak,
  • Dünyayı, kültürleriyle birlikte derinlemesine tanımaya çalışan bağımsız gezginleri bir araya getirmek,
  • Bir platform oluşturarak nitelikli bilgi paylaşımı sağlamak ve farkındalık uyandırmak,
  • Türkiye’de seyahat etmek isteyen herkes için cesaret ve ilham kaynağı olmaktır.

Sırtçantalılar Topluluğu ayrıca seyahat özgürlüğü önündeki engellerin ve kısıtlamaların, gezginlere yönelik her türlü ayrımcılık, adaletsizlik ve şiddetin karşısında yer almaktadır. Sırtçantalılar Topluluğu’nun herhangi bir siyasi parti ve görüşle organik bağı bulunmamakla beraber, misyonu doğrultusundaki güncel siyasi, ekonomik, kültürel ve çevresel tartışmaların içerisinde yer alır.

02 Basın Meslek İlkeleri: Sırtçantalılar Portal, ilkeli yayıncılık sorumluluğuyla, iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı sayarak, Basın Konseyi tarafından oluşturulan Basın Meslek İlkeleri‘ne uymayı taahhüt eder. Sırtçantalılar Portal aynı zamanda, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından oluşturulan Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ni benimser ve yayınlarında bu bildirgeyi gözetir.

03 İnsan Hakları Evrensel Bildirisi: Sırtçantalılar Portal, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi‘ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Yayın amacı, vizyonu ve temel değerlerinde; herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğe ve özgürlüğe inanmaktadır. 

04 T.C. Anayasası: Sırtçantalılar Portal, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşecek, milli haysiyeti ve değerleri karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek hiçbir yazıya yer vermez.

05 Tarafsızlık:  Sırtçantalılar Portal, herhangi bir etnik grubu, dini, siyasi görüşü, çıkar grubunu ya da sosyal sınıfı yücelten, küçük düşüren ya da kamuoyunu yanıltmaya yönelik taraflı, ayrımcı yayıncılık yapmaz.

06 Yorumlar:  Sırtçantalılar Portal’de yapılan okuyucu yorumları, içerik politikamızdaki kuralları kapsamakta olup birey, kurum, kültür veya toplumları küçük düşürücü, küfür, aşağılama veya argo ifadelere izin verilmemektedir. Sırtçantalılar Portal, kurumsal olarak bu tür yorumları silmekle, gerekli kişilere uyarı göndermekle ve/veya üyeliklerini silmekle yükümlüdür. Her türlü yasal sorumluluk bu yorumları yapan şahıslara aittir. Reklam niteliğinde olan ve içerikle ilgisiz link iletilen yorumlar da engellenebilmektedir. 

07 İfade Özgürlüğü: Bu madde, Sırtçantalılar Portal, içerik politikasındaki diğer yayın ilkelerine uygun olduğu müddetçe ifade özgürlüğünü benimser ve teşvik eder. Yazılardaki yorumlar yazarın şahsına ait olup Sırtçantalılar Portal’in genel yayın politikası dahilinde değerlendirilmemelidir.

08 Güvenilirlik: Sırtçantalılar Portal, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu kontrol eder ve bu bilgilerin geçerliliğine önem verir, ancak site içerisindeki bilgilerin bazılarında editörlerin, yazarların veya Yazı İşleri’nin gözden kaçırdığı yanlış ya da eksik bölümler olabilir. Böyle durumlarda Yazı İşleri’ne düzeltme uyarısı geldiğinde gerekli güncellemeler yapılmaktadır.

09 Gizlilik: Sırtçantalılar Portal’ın okuyucularından aldığı e-posta, ad-soyad, bilgi, öneri, istek mesajlarının bilgileri başka kurumlarla paylaşılmaz veya herhangi bir yerde yayınlanmaz. Sırtçantalılar Portal, yazarlarının iletişim bilgilerini, yasal zorunluluk gerektirmedikçe saklı tutar. Yazarlarımızla iletişim kurmak için kişisel e-posta adresleri kullanılabilir veya iletişim sayfamızdan mesaj iletilebilir.

10 Telif Hakkı ve Kopyalama: Sırtçantalılar Portal’de yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerik ve fotoğrafların yayın hakları Sırtçantalılar Topluluğu’na aittir. Kopyalayabilmek için Sırtçantalılar Portal Telif ve Kopyalama Kuralları’na uyulması yasal zorunluluktur. Emeğe saygı amacıyla yazının bütünü kopyalamak yerine linklerin, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya alanlarında paylaşılmasını veya kurallara uyarak alıntılar yapılmasını tavsiye ederiz.

11 Sorumluluğun Reddi: Sırtçantalılar Portal’de yayınlanan yazılardan ve yazı altı yorumları ile sitedeki her türlü yorum ve paylaşımdan Yazı İşleri ve/veya Yayıncılar sorumlu değildir. Yazılarındaki fikirler, yazarların kendi kişisel düşünceleri olduğu için yasal sorumluluk ilgili yazarlara aittir. Aynı şekilde paylaşılan her türlü yorumda yasal sorumluluk, yorumu yazan kişiye aittir.

12 Soru, Öneri, Şikayet: Sırtçantalılar Portal ile yazışmalar için sirtcantalilar@sirtcantalilar.com adresini kullanabilirsiniz. Sırtçantalılar Portal’de, bizimle paylaştığınız hiçbir e-postayı yasal zorunluluk gerektirmedikçe başka mercilerle paylaşmaz.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Smile! You’re at the best WordPress.com site ever

%d bloggers like this: