Telif Hakları ve Kopyalama Kuralları

01 Yayın Çeşitlerine Göre KopyalamaHer türlü kopyalamada yazının en üstünde veya en altında yazının yazarının adı, yazının bağlantı adresi (tıklanabilecek hyperlink formatında) yer almak zorundadır. Bu kurala dikkat ederek aşağıda ibraz edilen kurallara uyulması yasal zorunluluktur.

Alıntılar için kopyalama kuralları: Sırtçantalılar Portal’den yapılacak alıntılarda, bir yazının en fazla 10 cümlesini ve hemen akabinde yazıya ait bağlantıyı (linki) ve yazar ismini kullanarak kopyalama yapılabilir. Bu şekildeki alıntılarda bir sayı ve zaman sınırlandırılması yoktur.

Internet yayınları için kopyalama ve limit kuralları: Web siteleri, ilgili sayfa bağlantısını ve yazar adını kaynak göstererek ayda en fazla 1 alıntı yapabilirler. Yazıya ait link ve yazarın adı kopyalanan içeriğin başında veya sonuna belirtilmelidir. Alıntı yapmak isteyenler, iletişim sayfasını kullanarak bilgi vermelidirler.

Basılı ve/veya ticari yayınlar ve web siteleri için kopyalama kuralları: Ticari nitelikte olan yayınlar, basılı yayınlar, kaynak gösterseler dahi alıntı yapamazlar. Alıntı yapmak isteyen kurumlar, Sırtçantalılar Portal iletişim sayfasından bize ulaşabilirler.

Süre limiti kuralı: Sırtçantalılar Portal’in yer alan haber, yazı ve görseller, site özgünlüğünün korunması açısından, belirtilen telif hakları ve alıntı yapma kurallarına bağlı kalmak şartıyla ancak bir sonraki ay başka mecralarda kullanılabilir.

02 Sırtçantalılar Portal Yasal Hakları: Sırtçantalılar Portal’de bulunan kod ve yazılım da dâhil olmak üzere hiçbir malzeme kopyalanamaz, değiştirilemez, çoğaltılamaz ve izinsiz yeniden yayımlanamaz. Kural ihlali yapan birey/kurumlar hakkında Sırtçantalılar Topluluğu (ve isteğe göre yazarlar ayrı olarak) yasal işlem başlatabilir. Sırtçantalılar Topluluğu, kurumsal bir e-posta ile doğrudan verdiği/vermediği telif kopyalama izinlerini yeni bir e-posta ile sınırsız olarak değiştirme hakkına sahiptir.

Sırtçantalılar Portal, Sırtçantalılar Topluluğu’na aittir. Sitenin tüm hakları saklı olup telif hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve uluslararası telif hakları ve ticari marka kanunları tarafından korunmaktadır. İşbu belge ve Sırtçantalılar Portal’deki bütün içeriklerin bir kopyası, noter onayları ile birlikte Cumhuriyet Savcılığı’na ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ISSN Türkiye Merkezi’ne ibraz edilmiştir/edilmektedir/edilecektir. Kural ihlalinde Sırtçantalılar Topluluğu kurumsal olarak ve ayrıca eserlerin yazarları bireysel olarak dava açma hakkını kullanırlar.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Smile! You’re at the best WordPress.com site ever

%d bloggers like this: