Sıkça Sorulan Sorular

Yazarlara herhangi bir ücret ödüyor musunuz?

Sırtçantalılar Portal, çoğu internet ve basılı medyanın aksine yazarlarının emeklerinin karşılığını telif ücreti ile vermeyi ilke edinmiştir. İlk 3 makaleye kadar yazarlara herhangi bir telif ücreti ödenmemekte, daha sonraki yazılarda ise Sırtçantalılar Portal imkanları ve yazarların gönderdiği makalelerin kalitesi doğrultusunda telif ücreti ödemesi yapılmaktadır.

Önceden başka mecralarda yayınlanmış makalelerimi yayınlayabilir miyim?

Sırtçantalılar Portal’in özgünlüğünün korunması açısından, önceden başka mecralarda yayınlanmış yazıları yayınlamama taraftarıyız. Çeşitli gezi ve turizm dergilerinde yayınlanmış içerikler telif hakkı konusunda bir sorun yoksa Sırtçantalılar Portal’de yayınlanabilir. Daha önce bloglarda yayınlanmış içerikler kabul edilmemektedir.

Yazı teslim aralığı/sıklığı nedir? İstediğim kadar yazı gönderebilir miyim?

Her ay yazı gönderimi yapmak kadrolu yazarlar için zorunludur. Aramıza yeni katılan yazarlarımız önce katılımcı yazar kategorisinde değerlendirileceklerdir. Yazı gönderimi ve katkı durumuna göre kadrolu yazarlığa veya ileride editörlük gibi diğer görevlerde yer alabilirler. Yazı gönderiminde herhangi bir sayı kısıtlaması yoktur. Ancak, yazıların yayınlanması konusunda son karar Yazı İşleri’ne aittir.

Sırtçantalılar Portal’de yazmak kariyer açısından bana ne gibi fayda sağlar?

Sırtçantalılar Topluluğu büyük bir ailedir. 7500+ Twitter takipçisi, 2500+ Facebook Sayfası takipçisi ve 1000+ Sırtçantalılar Cafe üyesiyle saygın, dinamik ve etkili bir topluluktur. Sırtçantalılar Portal’de yayınlanan yazar makalelerinin tanıtımı ile birlikte yazarın da tanıtımını yapılacaktır.

Sırtçantalılar Portal’de yayınlanan makalelerin altında yazarın kısa profili, fotoğrafı, Facebook sayfası ve Twitter ile diğer sosyal medya linkleri yer alacaktır.

Sırtçantalılar Portal Yazarları Sayfasında, kadrolu yazarların profilleri bulunacaktır. Zaman içerisinde yazarları tanıtmak için kendileri ile yapılacak röportaj yapılacak ve yayınlanacaktır. Ayrıca Gezi Blogları Kategorisinde, ilgili yazarların bloglarını tanıtan yazılar yayınlanacaktır. Günün Bloğu olarak Twitter ve Facebook Sayfalarımızdan tanıtımı yapılacaktır. Tavsiye Edilen Linkler sayfasında yazarların blog sayfasına link verilecektir.

Yazılı ve görsel basında saygın bir konumda olan Sırtçantalılar Topluluğu, yazarların farklı platformlarda (Gazete, dergi, TV, radyo) tanıtılması için destek gösterebilir.

Sırtçantalılar Portal, yazarlarımıza ait kitap veya yayın, sunum, sergi ve etkinliklerin tanıtımı konusunda tam destek olacaktır. 3 adet yazı gönderen her yazara bir defaya mahsus olmak üzere ücretsiz Sırtçantalılar t-shirtü verilecektir.

Sırtçantalılar, gelişmelerle birlikte birçok projeyi hayata geçirmeyi planlıyoruz. Projelerin hayata geçmesiyle birlikte, öncelik kadrolu yazarlara verilecektir.

Sırtçantalılar Portal, basılı yayında yer almayı düşünüyor mu?

Sırtçantalılar Portal, şu an için yalnızca internet üstünden yayın yapan bir medyadır. Basılı veya dijital dergi olarak yayıncılık şimdilik sadece projedir. Bu tür projeler hayata geçtiğinde öncelikli olarak kadrolu yazarlarımız bilgilendirilecektir.

Yayınlanması amacıyla gönderdiğim yazılarım başka mecralarda da kullanılabilir mi? Telif ve kopyalama durumu nedir?

Sırtçantalılar Portal bünyesinde gönüllü olarak destek veren bütün yazarlarımızın kendi isimleriyle Sırtçantalılar Portal’da yayınlanan tüm yazılarının yayın hakları, yayına girdiği tarihten itibaren Sırtçantalılar Topluluğu’na aittir. Sırtçantalılar Portal Telif ve Kopyalama Kuralları‘nda belirtilen maddeler çerçevesinde yazılar başka mecralarda kullanılmak amacıyla kopyalanabilir. Bu konuda Yazı İşleri’nden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Çeşitli ülkelere yaptığım gezilerin günlüklerimi yayınlayabilir miyim?

Sırtçantalılar Portal’de yayınlanacak içerikler özgün olmalı ve günlük tarzında anlatımlar içermemelidir. Editoryal inceleme yapıldıktan sonra, özgün bir dil kullanılmış günlükler yayınlanabilir, ancak gezi anıları tarzındaki yazıları şimdilik yayınlamama taraftarıyız. Bu içerikler, ileride açılması planlanan aynı isimli kategoride değerlendirilebilir.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Smile! You’re at the best WordPress.com site ever

%d bloggers like this: