Makale Hazırlama Rehberi

01 Başlık: Kullanacağımız başlıkların dikkat çekici ve merak uyandırıcı olmasına; yazının konusu, ana fikri ve sonucunu yansıtmasına dikkat edilmelidir. İdeal başlık: en kısa 2 kelime, en uzun 8 kelime olmalı ve tek kelimelik başlıklar kullanmamalıdır. Başlıkta daima küçük harf kullanılmalı, yalnızca baş harfler büyük olmalıdır. Yazı İşleri olarak bir başlığın yeniden düzenlenmesiyoluna gidebiliriz. Yayınlanmış yazıların başlığı değiştirilemez

02 Format: İlk paragraf okuyucunun yazının devamını okuyup okumayacağını belirleyecektir. Bu nedenle giriş kısmına makaleyi özetleyen, ilgi çekici, merak uyandırıcı cümlelerle başlanmalıdır. Yazınızı paragraflarla ayırmaya dikkat ediniz. Yazılarınızda paragraf boşluğu kullanmayınız (Her satır başında tab tuşu ile bırakılan satır boşluğu). Vurgulamak istediğiniz bir sözcük veya cümle varsa italik yazınız veya kelimeyi kalınlaştırınız, mümkün olduğu kadar tırnak işareti kullanmayınız. Makale uzunluğu fotoğrafsız, ortalama 600 kelime olmalıdır. 450’den az olmamalı, 1000 kelimeyi de geçmemelidir. Detaylı şehir rehberleri  gerekirse birkaç bölüm halinde yayınlanabilir.

03 Resim seçimi: Yazılarınız için uygun bulduğunuz fotoğrafları bize gönderebilirsiniz. Her yazı için genellikle en az iki fotoğraf kullanılmaktadır. Ancak kısa yazılarda tek fotoğraf da kullanılabilir. Öne çıkarılacak görselin (cover) boyutları en düşük 630×350 piksel olmalıdır. Cover dışındaki fotoğrafların boyutları en düşük 800×600 piksel olmalıdır.  Fotoğraf ve görseller mutlaka ilgili konuyla alakalı olarak mutlaka yeniden isimlendirilmelidirler. İsimlendirme örn. DSC_001, DSC_002 yerine Paris-Metrosu-Haritası.JPG, Topkapı-Sarayı-Avlusu.JPG şeklinde yapılmalıdır. Kendinize ait fotoğraf olmadığında uluslararası telif ve kopyalama kurallarına uyarak Creative Commons fotoğraflarından seçip, mutlaka fotoğraf kaynak belirtilmelidir. Yazarların gönderdiği fotoğraflardan yerine editörlerimiz farklı fotoğraflar koyabilirler.

04 Hata denetimi-İmla Kuralları: Yazınızı bitirdikten sonra kontrol edip gerekli düzeltmeleri yapınız. Word menüsünde yazım denetimi faydalı olabilir.  Her noktalama işaretinden sonra bir boşluk bırakılmalıdır. Özel terim kullanıldığında bunları halkın anlayabileceği şekilde parantez içinde açıklayınız. Birçokbir şeyyanı sırauluslararası… gibi sözcükleri doğru yazmaya dikkat ediniz. İki nokta üst üsteden sonra büyük harf ile başlamak gerekir. Noktalı virgülden sonra satır başı yapmayınız, cümleye devam ediniz. Bir sözcüğü kesme işareti kullanarak ikiye ayırmayın. Gönderilen her yazı redaktör (düzeltmen) denetiminden geçmekte ve gerekli yapı, gramer ve imla düzeltmeleri yapılmaktadır. Ancak redaktörün önerileri doğrultusunda Yazı İşleri yapı, gramer ve imla bakımından çok fazla hata içeren yazıları, düzeltmesi için yazara geri gönderme ve yayınlamama hakkını saklı tutar.

05 Habercilik Prensipleri: Belirtilen kategoriler ile ilgili olarak bir uzman ile röportaj yapabilirsiniz. Röportaj yaptığınız kişinin, mümkünse gün ışığı ortamında çekilmiş birden fazla fotoğrafı olmalıdır. Şahıs fotoğraflarında mutlaka kişiden sözlü izin alınmalıdır (TCK Basın Kanunu). Haberde alıntı varsa mutlaka kaynak belirtilmelidir ve ilgili kaynaktan izin alınmalıdır. Haberi oluştururken, kaynaklardan aynen alıntılamak yerine kendi özgün ifadelerinizi kullanınız. Hazırlayacağınız haber konusuyla ilgili Yazı İşleri ile fikir alışverişi yapılabilir.

06 Yazı İşlerinden Tavsiyeler: Bütün yazılar, kulllanıcı adı ve verilen şifrelerle mutlaka WordPress sistemine girilmelidir. Yayınlanmış yazılar üzerinde küçük imla düzeltmeleri dışında büyük düzenlemelere gitmeyiniz. Gönüllü bir takım çalışması yapıyoruz. Hataları düzeltmek ve bilgi vermek için yazara gönderilecek bilgi ve yönlendirmelere tavsiyelerine lütfen açık olalım.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Smile! You’re at the best WordPress.com site ever

%d bloggers like this: