İçerik ve Kategori Rehberi

Sırtçantalılar Portal, en genel anlamda bir gezi kültürü paylaşım platformudur. Gezi ve gezi kültürü ile ilgili birçok konu bu portalin içeriğini oluşturacaktır. Ülkeler ve şehirler ilgili her türlü destinasyon önerileri, seyahat deneyimini geliştirecek ipuçları, gezi ile ilgili etkinlik haberleri, gezi literatürü ile ilgili yorumlar, gezi kültürünün felsefi, sosyolojik boyutunun tartışıldığı yazılar, kültürler hakkında bilgilendirici makaleler Portal’in içeriğini belirleyecektir.

Seyahat tutkunlarının ihtiyaç duyabileceği aşağıdaki kategorilerde yazılar kabul edilecektir:

01 Özgün Makaleler: Sırtçantalılar Portal için en değerli içerik kategorisidir.

  • Ülke ve Şehirler: Rehber niteliğinde hazırlanan şehir ve ülke rehberleri okuyucuların en çok ilgi gösterdiği içeriktir. Bu içerikler günlük tarzında olmamalı ve çok kişiselleştirmemelidir. Bireysel bilgi ve deneyimi, gezi dergileri yazılarında aşina olduğumuz bir dilde yazılmalıdır.
  • İnsan- Kültür-İnanç-Din: Farklı kültürlerin yaşam tarzları, olaylar hakkındaki görüşleri, tutum ve davranışları, sosyal ve toplumsal ilişkileri. Farklı kültürlerin değerleri, gelenek, eğitim, görenek, ritüel, seremoni, festival, dans ve müzikleri.
  • Çevre: Sürdürülebilir yaşam/tarım, çevre, ekosistem, deniz yaşamı, iklim, canlılar
  • Gönüllü Faaliyetler ve Deneyimler: HelpX, Woofing, sosyal sorumluluk projeleri, Couchsurfing, gönüllü faaliyetlere dayanan diğer ağlar, work and travel.
  • Yabancı Dil ve Yurtdışında Yaşam: Yurtdışında yabancı dil öğrenme, dil öğrenme ipuçları, yurt dışında yaşam ve çalışma, expat rehberi tarzında.
  • Aktiviteler: Dalış, trekking, dağcılık, safari, tekne, extrem sporlar…

02 Seyahat İp Uçları ve Öneriler: Gezi, uzun süreli seyahat, sırtçantalı seyahat, gezi öncesi hazırlık, sağlık, sigorta, hijyen gibi gezi öncesi hazırlık konuları. Pasaport, ulaşım, konaklama vize, evrakları, konsolosluk işleri gibi yazılar. Ülkelere giriş ve çıkış, sırtçantası seçimi, kamp malzemeleri, giysi seçimi, dalış… Bilgiye ve içeriğe acıkmış olan okuyucu kitlemize belli bir konu ile ilgili rehber niteliğindeki öneriler sunulabilir.

03 Teknik Yazılar: Seyahatte kullanıldığında hayatı kolaylaştıracak Windows ve MacOs programları, Android veya IOS aplikasyon tanıtımları bu kategoridedir. Yine fotoğraf makinesi, lensler ve video kayıt cihazı incelemeleri, fotoğraf çekme teknikleri, yedekleme ve fotoğraf işleme programları bu kategoriye eklenebilir.

04 Nasıl (How to):Hemen her konuda hazırlanabilecek bir kategoridir.  Nasıl blog hazırlanır, nasıl domain alınır, nasıl sırtçantası seçilir, nasıl Avrupa’da ucuza gezilir… gibi makaleler buna örnek olabilir. Pratik bilgi içeren bu makalelerde amaç okuyucuya kılavuzluk etmektir. Bu makaleleri başlığı içerisinde mutlaka nasıl kelimesi geçmelidir.

05 En iyi (Best of) Listeleri: Best of ile başlayan listeler yaparak, insanlara seçtiğiniz konu ile ilgili farklı araçlar ya da bilgileri sunabilirsiniz. Dünyada iyi trekking rotaları, dünyanın en iyi dalış noktaları, en iyi hosteller, en heyecan verici rotalar, en ilginç yemekler gibi… çok sayıda konu buna dahil edilebilir. Fotoğraflarla ile birlikte kısa bilgilendirici yazılarla desteklenmelidir.

06 Infografik: Infografikler, insanlara kısacık zamanlarında bilgi sahibi olmaları fırsatı verir, okunması ve anlaşılması kolaydır. Bir konu ile ilgili doğru istatistik bilgileri ile hazırlanmış infografik çalışmaları yayınlanabilir.

07 İnceleme (Review): Gezi ve seyahat ile ilgili web siteleri, otel ve hosteller, mekanlar, kitap, sinema, ürün, araç ve hizmetler, yeni bir kampanya ve daha birçok şeyi inceleyebilirsiniz. Review tarzındaki bu incelemelerin yayınlanması için –bazen- ilgili kurumun ücret ödemesi talep edilebilir.

08 Video ve Animasyonlar: Kaliteli olarak çekilmiş, bilgi sunan, ülke, şehir, aktivite ile ilgili ilgi özenli hazırlanmış kayıtlar en az 250 kelime sunum yazıları ile birlikte yayınlanabilir. Sırtçantalılar t-shirtü ile çekilmiş videolar daha makbule geçer.

09 Güncel Haber: Gezi ve gezi kültürü ile ilgili güncel bir konuyla ilgili haber yazabilirsiniz. Konu, olay veya servis ile ilgili bilgilendirici bir yazı ile birlikte yorum eklenebilir. Bu konuda Yazı İşleri ile önceden yazışmak faydalı olabilir.

10 Yeme-İçme: Farklı ülkelerin ve kültürlerin yeme içme alışkanlıkları ve mutfakları hakkındaki yazılar bu kategoridedir. Farklı yemek tarifleri, ilginç sunuş tarzları ve lezzetler hakkında içerikler bu tür makale örneklerini teşkil eder. Sadece yabancı kültürlere ait değil, yerel kültürümüze ait lezzetler de paylaşılabilir.

11 Röportajlar: Seyahat konusunda deneyimleri olan, okuyucunun ilgisini çekebilecek kayda değer kişilerle yapılan içerisinde seyahat ve felsefesi hakkında bakış açılarının olduğu röportajlar yapılabilir. Bu konuda gerekirse yazı işlerine danışabilirsiniz.

Belirlenmiş kategoriler dışındaki kategori tavsiyeleriniz olursa düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Smile! You’re at the best WordPress.com site ever

%d bloggers like this: