Hikayemiz

2007 yılının ortalarına doğru Engin Kaban belli bir gezi deneyim ve bilgisine ulaşmış gezginleri bir araya getirecek bir oluşum kurma fikrini ortaya attı ve bu fikri bazı gezgin arkadaşlarıyla paylaştı. Egin’in fikrine en ciddi yaklaşan ve internet ortamında bir gezgin grubu kurmak için Engin ile birlikte kolları sıvayanlar Onur İnal ve Ömürden Sezgin oldu.

Engin ile Onur 2004 yılında İstanbul’da bir interrail toplantısında, Engin ile Ömürden ise 2003 yılında Danimarka’da bir öğrenci etkinliğinde tanışmışlardı. Onur ile Ömürden’in tanışmaları da Engin aracılığıyla ve bir Skype konferansı sayesinde oldu. Konferans görüşmenin gerçekleştiği 2007 yılının Haziran ayında Engin Türkiye’de, Onur A.B.D’de, Ömürden ise Tayvan’daydı. Üçlünün arasındaki iletişim ileriki yıllarda mesafelere ve her üçünün de farklı ülkelere taşınmalarına rağmen devam edecekti.

İlk üçlü görüşmede kurulacak grubun adı konusunda uzun süren bir tartışma oldu ancak bir sonuca varılamadı. İleriki görüşmelerde Engin’in önerisi olan “Sırtçantalılar“ kabul görecekti. 2007’nin Kasım ayında artık Sırtçantalılar Grubu fikir olarak şekillenmiş, sıra gruba üyelerin davet edilmesine gelmişti. İlk başlarda sadece referans sistemiyle gruba üye alımı yapıldı. Yani bir gezginin gruba üye olması için ön koşul bir Sırtçantalılar Grubu üyesinin referansını almasıydı. Şubat 2008’de e-mail grubunda ilk mesajlaşmalar başladı. Ancak referans sistemi bir süre sonra grubun genişlemesinin önünde engel olmaya başladı ve bu düşünceden vazgeçildi. Artık basit bir form dolduran herkes Sırtçantalılar üyesi olabiliyordu.

2008-2012 arasında, dünyanın dört bir yanında yaşamakta ve seyahat etmekte olan 700’ün üzerinde gezgin Sırtçantalılar Grubu’nda toplandı. Sırtçantalı gezginler 7000’in üzerinde e-postada birbirinde değerli bilgi ve tecrübelerini paylaştı. Evde olanlar yola çıkanlara cesaret, yolda olanlar evde kalanlara ilham kaynağı oldu. İstanbul, İzmir ve Ankara’da çok sayıda gezgin buluşması, söyleşi, fotoğraf gösterisi organize edildi. Sırtçantalılar Grubu aracılığıyla nice dostluklar, yol arkadaşlıkları kuruldu.

Sırtçantalılar Grubu kurucuları ve üyeleri çeşitli televizyon ve radyo programlarına konuk oldular, gazete, dergi ve internet sitelerine röportajlar verdiler. Zaman içerisinde Sırtçantalılar dünyayı derinlemesine, kültürleriyle birlikte tanımaya çalışan gerçek gezginleri bir araya getiren, „seyahat kültürü“ dendiğinde akıllara ilk gelen ve farkındalık uyandıran bir gruba dönüştü. 2012 yılına gelindiğinde üye olsun olmasın, seyahat etmeyi seven herkes Sırtçantalılar Grubu’nun varlığından haberdardı.

SC-Team

Gruptan Topluluğa

2012 yılının ortalarına gelindiğinde Sırtçantalılar e-posta grubu artık yoğunluğu karşılayamaz hale gelmeye başlamıştı. Bunun yanında gittikçe artan üye sayısı ve e-posta kutularımıza düşen ulaşım, konaklama ve seyahat kültürüne onlarca soru (ama en çok da „size nasıl katılabiliriz?“ sorusu) bizi gezginlerin daha etkin haberleşebilecekleri ve bilgi alışverişinde bulunabilecekleri bir platform oluşturmaya teşvik etti. Sırtçantalılar, kendi doğal gelişimi içerisinde zaten artık bir grup olmaktan çıkmış ve bir topluluğa dönüşmüştü. Twitter ve Facebook ile ulaştığımız kitle binleri bulmuştu. Geriye sadece isim değişikliği yapmak kaldı.

2012 Haziran ayından başlayarak Sırtçantalılar Topluluğu adını benimsedik ve topluluk kimliğimizi en iyi biçimde yansıtacak, binlerce seyahat tutkununun daha hızlı bilgi alışverişinde bulunmalarına imkan verecek olan Sırtçantalılar Seyahat Portalı ve Sırtçantalılar Forum’u kurmaya karar verdik. Bu süreçte, iki yıllık Okyanusya ve Asya seyahatinden dönen Kemal Kaya ekibe katıldı ve portalın ortaya çıkmasında büyük katkı sağladı. O olmasaydı Sırtçantalılar Portal olmazdı. Burak Sıraç marka ve pazarlama konusunda bilgi ve emeklerini ortaya koydu.

Burada adını sayamayacağımız onlarca gezgin, yazar, fotoğrafçı çeşitli biçimlerde ve boyutlarda Sırtçantalılar Seyahat Portalı ve Sırtçantalılar Forum’a katkıda bulundular.

Bugün Sırtçantalılar Topluluğu Türkiye’nin en büyük ve en kaliteli gezi topluluğu. Sırtçantalılar Seyahat Portalı, Türkiye’de kaliteli ve özgün içeriği bulabileceğiniz bir adres. Sırtçantalılar Forum ise Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından gezginler gözlemlerini, tecrübelerini ve bilgilerini sürekli artan bir biçimde paylaştıkları bir platform. 5 yıl geride kaldı, çok iş başardık ama önümüzde daha çok uzun bir yolun olduğunun bilincindeyiz.

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Smile! You’re at the best WordPress.com site ever

%d bloggers like this: