Yoldan Gönüllü Çıktım-Orta Amerika’dan Kartpostallar

Beliz-KudatYoldan Gönüllü Çıktım-Orta Amerika’dan Kartpostallar”, yıllarını kurumsal şirketlerde geçirmiş bir ofis çalışanının konfor alanından çıkarak başka dünyaları anlama ve keşfetme yolculuğu. Uzun yıllar dış haberler ve bilişim teknolojileri alanında gazetecilik yapan, çeşitli telekomünikasyon şirketlerinde kurumsal iletişim yöneticisi olarak çalışan yazar Beliz Kudat, günce niteliğindeki bu kitapta alışkın olduğu hayatı terk ederken geçirdiği sancıları, yalnız bir kadın olarak Orta Amerika gibi yoksul bir coğrafyada yaşadığı zorlukları ve gönüllü çalışmanın hayatını nasıl değiştirdiğini anlatıyor.

Yoldan Gönüllü Çıktım, bir seyahat kitabı olmasının yanı sıra dünyadaki gönüllü organizasyonların nasıl çalıştığını öğrenmek ve gönüllülüğü anlamak isteyenlere de kılavuzluk etmeyi amaçlıyor.

Kudat kitabında, Guatemala, Meksika, Belize, El Salvador ve Honduras’a yayılmış olan muazzam Maya piramitleri, Maya ve Afro-Amerikan Creole kültürleri, İspanyol koloniciliğinin Orta Amerika coğrafyasında bıraktığı izleri hem gezgin hem de gazeteci kimliğiyle okurlara sunuyor.

Yoldan-gonullu-ciktim-beliz-kudat

Orta Amerika’daki gönüllülerin, misyonerlerin, seyyah ve kaçakların hikayelerini anlatan Yoldan Gönüllü Çıktım’da, ülkelerin kültürel ve tarihsel yapılarıyla birlikte uyuşturucu kartelleri gibi bölgeye ait güncel konular da yer alıyor.

Yoldan Gönüllü Çıktım, hayalini yaşamak, kendini ve gönüllülüğü tanımak, seyyahlığa soyunmak gibi pek çok arayışın cevabı niteliğinde.

Beliz Kudat hakkında: 1974 yılında İstanbul’da doğdu. Kadıköy Anadolu Lisesi’nden sonra İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nü bitirdi. Gazeteciliğe dış haberler muhabiri olarak başlayan Kudat, mesleğe bilişim teknolojileri alanında devam etti. On yılı aşkın bir süre çeşitli gazete ve yayınlarda editör, haber müdürü ve yazı işleri müdürü olarak çalıştı. Türkiye’nin önde gelen telekomünikasyon şirketlerinde medya ilişkileri ve kurumsal iletişim yöneticiliği yaptı. Özel sektörden ayrılarak bir yetimhanede gönüllü çalışmak üzere Guatemala’ya giden Kudat, Türkiye’ye geri döndükten sonra çeşitli insani yardım kuruluşlarında da görev aldı. Halen serbest gazeteci, yazar ve gönüllü olarak çalışmaktadır.

 

 

Advertisements

One thought on “Yoldan Gönüllü Çıktım-Orta Amerika’dan Kartpostallar”

  1. Nereden nereye. İnsan bu hayatın zorlukalrı içerisinde bunalacağına, böylesi güzel yerlerde karın tokluğuna gönüllü çalışsa daha iyi değil mi?

    Amaçsız bir yaşamdansa böylesi daha güzel olurdu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s