Paris Alışveriş Rehberi ve İpuçları

Paris, Eyfel Kulesi, Versailles Sarayı, Notre Dame Katedrali, Louvre Müzesi ile ünlü olduğu kadar, dünya modasına yön veren ünlü markaları ve mağazalarıyla da nam salmıştır. 7′den 70′e herkesin çok şık olduğu modanın başkentinde, ucuz alışveriş yapmak da mümkün.

Vente privée mağazaları, Paris’te ucuz alışveriş yapmak isteyen ziyaretçilerin ilk uğraması gereken adreslerdendir. Bunlar mağaza bile değil; binaların altında yer alan depolardır. Şehrin dışına gitmeden, outlet aramadan kaliteli ve markalı ürün bulabilmek için bu depolar bulunmaz bir fırsat. Vintage mağaza, dizayn butik arıyorsanız şehrin hem bohem hem bir o kadar da şık bölgesine Le Marais’ye uğramak gerekir.

Paris’te alışveriş ile özdeşleşen büyük ve görkemli mağazalardan Galeries Lafayette ve Le Printemps da Paris ziyaretçileri için özel bir imkan sağlıyor: Mağazaların müşteri ilişkileri bölümünden pasaportunuzu göstererek indirim kartı alabiliyorsunuz.

 Paris-de-Alış-veriş-alisveris

Benlux

Paris’te kozmetik ve parfüm alışverişinin en bilinen adresi Benlux. Rue de Rivoli üzerinde yer alan Benlux, Louvre Müzesi’nin tam karşısına düşen bir gümrüksüz mağaza. Alışveriş yapabilmek için tek gereken pasaport numarası.

İlk katta kozmetik ürünleri ve parfüm satışı var. Gerek kozmetikte gerek parfümde Dior ve Lancôme dışındaki ürünlerde ciddi indirimler söz konusu olabiliyor. Diğer katlarda giyim, aksesuar, çanta ve hediyelik eşya var. Benlux’un özelliği Paris içinde bu miktarda indirim imkanı sunan tek gümrüksüz mağaza olması. Adres: 174 Rue de Rivoli 75001 Paris.

Parisde-Alisveris-pariste-alisverisİndirimler

Fransa’da indirimler devlet kontrolüne tâbi olduğu için yılda yazın ve kışın olmak üzere altışar hafta süren iki dönem oluyor. Kış indirim sezonu genellikle yılbaşını takip eden hafta başlayıp, şubat ayı ortasına kadar devam ediyor. Yaz indirimi ise Haziran ile Temmuz ayı arasındaki dönemde gerçekleşiyor. Fiyatlar altı hafta süresince aşamalı olarak düşürülüyor. Paris Alışveriş tatilini indirim sezonuna göre ayarlamak için internet adresi takip edilebilir.

Özel Satış Depoları

Paris alışverişinin ilginç ve az bilinen adresleri ise yukarıda bahsettiğim özel satış depolarıdır. Belli başlı markalar bir önceki sezona ait ya da sezon ürünü olup da defosu olan ürünleri bu depolara verirler.

Dekorasyon malzemeleri, ev eşyaları, kozmetik de dahil olmak üzere bayan ve erkek kıyafetleri, ayakkabılar, çocuk kıyafetleri marka marka ayrılarak bu depolarda belirlenen sabit fiyatlar üzerinden satışa sunulur. Örneğin geçen sezon çok beğenip alamadığınız bir ayakkabıyı satışın başladığı günün sabahı erken gitmek kaydıyla gayet makul bir fiyata alabilirsiniz.

Bu depolar üyelik ister. 30-40 Euro gibi bir ücret karşılığı üye olunur. Depo, düzenli olarak adresinize hangi tarihlerde hangi markaların satışta olacağını bildiren kartlar gönderir. İçeriye de bu kartları göstererek girilir. Buna karşılık, kartsız şekilde kapıdaki görevliyi ikna ederek, şehre turistik amaçlı geldiğinizi söyleyerek girmek de zor değildir.

Bu depolar içinde en popüler olanı 16. Bölge’deki NGR’dir. 16. Bölge Paris’in en kalbur üstü semtlerinden olduğu için bu depoya gelen ürünler de diğer benzer mağazalara kıyasla en şık olanlarıdır.

İçeride giyinme kabini bulunmaz. Sadece iki-üç tane ayna vardır. Kıyafetleri ya denemeden ya da açıkta deneyerek almak durumundasınız. Ürünlerin depoya geldiği ilk gün, eğer aralarında Gucci, Dior gibi rağbet gören markalar varsa kapı önünde uzun kuyruklar oluşur. Bu uzun kuyrukları aşıp, hızlıca hedefe ulaşmak gerekir.

Tangara

Tangara, Paris alışveriş ziyaretçileri için diğer şık ama hesaplı alışveriş imkanını sunuyor. Tangara Mağazası büyük markaların ürünlerini orijinal etiketi üzerinden en az %50 oranında daha düşük fiyatlara satıyor. 500 metrekarelik bir alana sahip. Mağazaya girebilmek için üyelik gerekiyor ancak kapıda da ücretsiz şekilde üye olabilme imkanı var.

Louis-Vuitton-Paris-Alis-veris

“Alışverişsiz Pazar” Tartışması

Fransa’da turistik bölgeler hariç mağazaların yılda sadece dört Pazar günü satış yapma hakları bulunuyor. Pazar alışverişine ilişkin bitmeyen siyasi-ekonomik tartışma Fransa’nın gündemini yıllardır işgal ediyor. Mağazaların pazar günü de açılmasına taraftar olanlar tatil alışverişinin tüketimi artıracağını, hayatı kolaylaştıracağını, dolayısıyla ekonomik fayda sağlayacağını savunuyorlar. Mağazaların pazar günleri kapalı olmasının temel nedeni çalışanların haklarını korumak. “Alışverişsiz Pazar” taraftarlarının diğer önemli argümanı ise, haftanın en azından bir günü tüketim stresinden uzak piknik yapılan, müzeye gidilen, eş-dostla sohbet edilen bir gün geçirme lüksüne sahip olabilmek.

Fransa’da üç yıl yaşamış biri olarak, pazar sabahı mağaza kepenklerinin kapalı olduğu boş sokakların zaman zaman hüzünlü bir görüntü oluşturmasına rağmen, insanın güzel bir parkta kahve, kitap ve gazete keyfini doya doya yaşamayı daha fazla sevmeyi öğrendiğini söyleyebilirim.

Grands Magasins

Pazar günleri de açık olan, Grands Magasins olarak adlandırılan ve Paris’in en görkemli, ünlü alışveriş merkezlerinin geçmişi 1800’lü yılların sonuna uzanıyor. Bu mağazaların avantajı, çok merkezi konumda olmaları, geniş bir ürün seçeneği sunmaları ve otellere de teslim imkanı sağlamaları.

En ünlü iki mağaza olan Galeries Lafayette ve Le Printemps, Opera Garnier yakınında, Hausmann Bulvarı üzerinde yer alıyor.

Tamamen Fransız tarzını yansıtan Le Bon Marche ise Galeries Lafayette ve Le Printemps’a kıyasla daha küçük ölçekli, kalabalığın daha az olduğu ama daha seçkin ürünlere sahip bir mağaza.

Bir de bu dört büyük seçkin mağaza kategorisinde, diğer üçüne göre daha mütevazi olan ve Notre Dame yakınında yer alan BHV bulunuyor.

Hausmann-Paris

Val d’Europe

Paris’teki en büyük outlet alışveriş merkezi olan Val d’Europe, şehre 30 dakika uzaklıkta yer alıyor. Mağaza Disneyland’a ise sadece 5 dakika uzaklıkta.

Val d’Europe “alışveriş ve yaşam şehri” konseptiyle oluşturulmuş; değişik bir mimariye, içinde kafelere, yürüyüş yollarına, yeşil alanlara, tematik parklara sahip ve outlet mağazaları da içeren bir şehir.

Bu şehrin içinde hemen hemen bütün belli başlı markaları içeren normal bir kapalı alışveriş merkezi var. Bu alışveriş merkezini ise çok keyifli bir açık alan izliyor. Burada Guy Degrenne’den, Ventilo’ya; Tommy Hilfiger’dan, Max Mara’ya uzanan geniş bir yelpazede Fransız, İtalyan, Amerikan ve İngiliz markaların outlet mağazaları bulunuyor. Paris’te alış veriş için uğramadan dönülmeyecek yerlerdendir, geniş bir bütçe ayırmak lazım.

Le Marais

Tarihi binaların arasında şık vintage butikleri ve antika dükkanlarını gezmek, sonra da bir Paris kafesinde kahve molası vermek isterseniz, kelime olarak bataklık anlamına gelen Le Marais’ye uğrayın. Eskiden buraları bataklık olduğu için bu adı almış olan bölge, bugün şehrin hem en şık, hem de restoranlarıyla, barları ve butikleriyle en bohem bölgesi. Özellikle Rue des Rosiers üzerinde en seçkin modacıları bulmak mümkün.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s