Uygun Fiyata Lezzetli Yeme-İçme İpuçları

Gezen insan kaşif insandır. Yeni yerleri olduğu kadar, yerel lezzetleri de keşfetmeyi sefer. Peki yabancı bir memlekete gidildiğinde nerede, ne yeneceği ve uygun fiyata yeneceği nasıl keşfedilir? İşte yerel lezzetleri keşfetmek için bazı ipuçları:

Bu sorunun yanıtı bulunduğunuz yere, mevsime, bütçeye ve damak tadına göre değişir elbette. Ancak yemek yenecek yerel restoranı belirlemeden ve lokmalar boğazınızdan geçmeden önce, bazı önemli noktaları vurgulamamızda fayda var:

Okuyun: Yerel bir kitapçıya girip yerel lokantalardan bahseden bir cep kitabı alabilirsiniz. Tren garı, havaalanı, otobüs terminali gibi ulaşım noktalarında bulabileceğiniz broşür ve el ilanı gibi kitapçıklarından faydalanmanız da mümkün. Bu tür malzemelerde, kimi zaman lüks restoran zincirlerine ait reklamlar yer alsa da, butik lokantalara ait bilgileri içeren kitapçıklara da rastlamak mümkün.

İnternete başvurun: Gizli kalmış lezzet duraklarını, bunlarla ilgili yorumlara hızla ulaşabilirsiniz. Kaşif bloggerlar günden güne çoğalmakta. Türkiye’den ve dünyadan örnek birkaç site:

Sonradan Gurmeler: www.sonradangurmeler.org
Löplöpçüler: www.loplopculer.com
Gezikolik: www.gezikolik.com
Yesek: www.yesek.com
Nerede Ne Yenir?: www.neredeneyenir.net
Gurme Rehberi: www.gurmerehberi.com
Tripadvisor: www.tripadvisor.com
Fodor’s: www.fodors.com
Lonely Planet: www.lonelyplanet.com
Restaurant Row: www.restaurantrow.com
Happy Cow: www.happycow.net (vejetaryen)
Zagat: www.zagat.com
 

Local food

Sorun, soruşturun: Gitmeden önce, gideceğiniz yeri daha önceden ziyaret eden ya da orada yaşayan bir tanıdığınız varsa onunla görüşün. Size, yöreye özgü yemekleri tadabileceğiniz yerel restoranlar ve lokantalar konusunda bilgilendirebilir. Gittiğiniz zaman ise, konakladığınız yerde çalışanlara veya diğer gezginlere nerelerde yemek yediklerini sorabilirsiniz. Şehrin caddelerinde gezerken yerel halkla sohbet edip size yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz.

Unutmayın ki, en iyi ve güncel bilgiyi size her zaman birkaç dakika sohbet ettiğiniz halktan kişilerle sizden önce şehrin sokaklarını turlamış olan sırtçantalı gezginler verecektir. Öte yandan, son dönemde sık sık rastladığımız “ev-cafe” ya da “ev-restoran” olarak hizmet veren yerel insanların küçük ama zengin kendi mutfaklarına konuk olmak, pişirdikleri yemekleri tatmak ve onlarla aile masasında sohbete dalmak eşsiz bir deneyim olabilir.

Gözlemleyin: Örneğin deniz veya göl kıyısında bulunan bir yerdeyseniz, sahilde bulunan  parlak tabelalı ve etrafı camlarla çevrilmiş mekanlar yerine, derme çatma gibi görünen ama birçok kişinin mekan tuttuğu salaş lokantaları tercih edin. Böylece hem bütçenizi zorlamayacak, hem de tadına doyulmaz deniz mahsulleriyle karnınızı doyuracaksınız.

Her salaş görünümlü yer umduğunuz gibi kaliteli olmayabilir. Etrafınızda dolanan ve sizi oraya çekmeye çalışan biri varsa kibarca kendi yolunuza gitmek istediğinizi söylemenizi tavsiye ederiz. Gerçekten yüksek kalite mekanlar genelde bu tip oyunlara kalkışmaz; aksine bu tarz davranışların sizi ürküterek kaçıracağını bilir. Kalabalık restoranları tercih edin. Yerel halkın çoğunluk olduğu yerler genelde iyidir.

Bangkok Street Food

Hijyene dikkat edin: Hijyen konusunda hassassanız ve yolculuğunuzun geri kalanını bozuk bir mideyle geçirmek istemiyorsanız, gittiğiniz yerlerin temiz olmasına dikkat edin. Lavaboları kontrol etmek, mümkünse mutfağın aralık kapısından içeriye bir göz atmak, personelin kılık kıyafetine, aşçıların eldiven ve bone takıp takmadıklarına hızlıca bakmak faydalı olabilir. Sokak satıcılarından alışveriş yaparken iki kat dikkat etmenizi öneririz, kullanılan malzemelerin sahte ya da kalitesiz olması işten bile değil.

Fiyata dikkat edin: Ana caddede pırıl pırıl vitrinlerinden size göz kırpan restoranlar bir miktar yüksek bir bütçeyle de olsa size şefin ustalıklarını sergilediği leziz yemeklerden sunabilir. İçeride küçük bir tur atarak fikir edinebilirsiniz. Caddeden geçen insanları seyretmek ve hoş müzikler ve zevkle hazırlanmış şık bir masa eşliğinde kendinizi şımartmak için bir gün ayırmanıza kimse engel olamaz. Ancak bu seçimi yapmadan önce mutlaka menüyü inceleyin. Kapı ağzına konan ayaklı tabelalar varsa işiniz kolay, ancak içeri girmeniz gerekiyorsa bir masa seçmeden önce yiyecek ve fiyat listesini gözden geçirmeniz gerek. Aksi halde cüzdanınızdaki tüm parayı verip oradan aç bir karınla ayrılmak zorunda kalabilirsiniz.

Yapın

 • Esnaf lokantaları
 • Ara sokak keşifleri
 • Geleneksel pazarlar
 • Seyyar satıcılar, paketlenmiş ürünler
 • Cep kitapları, broşürler
 • Internette blog sayfaları taraması
 • Seyahat kitaplarının ya da otellerin indirim kuponları
 • Arkadaş tavsiyesi

Kaçının

 • Lüks ancak vasıfsız restoranlar
 • Bakımsız sokak tezgahları
 • Turist avcıları
 • Fiyat listesi olmayan lokantalar
 • Hijyen açısından güven vermeyen restoranlar
 • İkram edilen çiğ et, mantar, ot vb. yiyecekler
 • Uzun süre raflarda bekletilen paketsiz gıdalar

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s