Nasıl Ucuz Uçak Bileti Bulunur?

Tüm ulaşım yöntemleri arasında havayolu, güvenlik ve hız açısından en çok tercih edilendir. Düşük bütçeli havayolu şirketleri ve rekabet uçmayı daha kolay ve ekonomik hale getiriyor olsa da yakıt fiyatlarının sürekli artması ve her geçen gün hayatımıza giren yeni vergiler bilet fiyatlarına direkt olarak yansıyor.

Ne olursa olsun eski zamanlara göre uçak biletleri çok ucuzladı. İnternetle birlikte tüm havayollarının fiyatlarına ulaşmak ve anlık olarak karşılaştırmak çok kolay. Bu işleri kendiniz yapmak istemezseniz her yerde bulabileceğiniz bilet satış ofisleri ve seyahat acentalarından yardım alabilir, sizin için en uygun fiyatlı bileti bulmalarını isteyebilirsiniz. Ucuz uçak bileti bulmanın yolu bu işe ciddi zaman ayırmak ve detaylı ve derinlemesine araştırma yapmaktan geçer.

Genellikle ne kadar erken davranırsanız o kadar ucuza uçak bileti alırsınız. Bu süre de en az 3 haftadır. Çünkü havayolları, en düşük bilet sınıfını eğer ellerinde kaldıysa en az 21 gün öncesine kadar satışta tutarlar.

Uçak Bileti

İşinizi son ana bırakırsanız, özellikle popüler noktalara bilet bulmak veya bayram, yılbaşı, vb. yoğun dönemlerde uçmak sizin için bir dert olabilir. Bu yüzden en ideal olanı, seyahatinizi iyi planlayıp, gerekli araştırmayı yapıp, biletinizi haftalar, hatta aylar öncesinden almanızdır. Ancak bazı durumlarda tam tersi de söz konusu olabilir. Havayolları zaman zaman son dakika fırsatları ve promosyonlarıyla dolu olmayan uçuşlarına çok uygun fiyata son dakika yolcusu da arayabilirler.

Promosyonlu biletler genelde yoğun seyahat edilen dönemlerin hemen ardından satışa çıkarılır; mesela yılbaşı, sömestr tatili, bayram tatili sonrası, sonbahar ve ilkbahar başlangıcı gibi. Yani bir diğer deyişle, herkesin eve döndüğü günlerde ve haftalarda havayolu şirketleri insanları uçmaya teşvik eder.

Bileti çok önceden almanızın avantajları şüphesiz çok fazla. Ama dezavantajları da yok değil. Bu dezavantajlardan birisi, ilerleyen tarihlerde gerçekleşmesi muhtemel kampanyalardan faydalanamayacak olmanızdır. Bileti zaten çok ucuza aldıysanız bu konuda çok da fazla dert etmenize gerek yok. Bir diğer dezavantaj ise seyahat planlarınızın değişmesi durumunda önceden ucuza aldığınız bileti değiştirmek veya iptal etmek için ceza ödemek zorunda kalmanızdır.

Tarifeli sefer yapan havayollarının (Türk Hava Yolları, Sunexpress, Pegasus, Atlasjet vb.) bilet fiyatları sabittir ve uçakta boş koltuklar olsa dahi bilet fiyatlarında değişikliğe gitmezler. Ancak charter uçuşlarda durum farklıdır. Eğer uçakta boş koltuk varsa (charter havayolu bu uçuşu web sitesinde belirtmediği, satmadığı ve satamayacağı için) son dakikada indirime gidebilir.

 

Advertisements

2 thoughts on “Nasıl Ucuz Uçak Bileti Bulunur?”

  1. Bir de her nasıl oluyorsa, bazı “aracı kurumlar” diyebileceğimiz sitelerde, firmaların kendi web-sitelerine göre daha ucuza satılıyor aynı uçuşlar. Bunların sorunsuz kullanılabileceğinden emin olabilirsek -insanların deneyimleriyle elbette- iyi bir alternatif. Uçuş başına 40-50 TL’ye kadar daha ucuz bilet alınabiliyor.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s