Rüzgarın Sesi: Alaçatı

Sıcak bir Temmuz sabahı şirin mi şirin iki katlı taş otelinizde güne merhaba diyorsunuz. Bahçede kurulu masada yöreye özgü ürünlerle dolu köy kahvaltısı ihtiyacınız olan tüm enerjiyi size sağlıyor. Kahve keyfinizin de ardından düşüyorsunuz yollara. Rüzgar tribünlerinin aralarından geçerken bir yandan sörfçülere takılıyor gözünüz. Serinlemek için denize gireceğiniz plajı seçmekte zorlanıyorsunuz; lakin alternatif çok.

Akşamüstü güneşiyle teninizi biraz bronzlaştırdıktan sonra köyün dar sokaklarında bir yürüyüş çok iyi geliyor. Havanın kararmasıyla renk cümbüşü haline gelen onlarca restoran ve kafe adeta şıklıkta yarışıyorlar. Menüde birbirinden lezzetli Ege yemekleri ve ev şarabı var. Tatlı olarak ise sakız muhallebisi. Arka planda Ege türküleri, havada bir lavanta kokusu…

İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı beldesi son yılların gözde tatil seçeneklerinden biri. Önceleri tarım, hayvancılık ve şarapçılıkla uğraşan Alaçatılıların günümüzde temel geçim kaynağı turizm. Son on yıl içinde ciddi bir atılım gösteren belde, başta İzmir ve İstanbullular olmak üzere yurdun birçok yerinden insanları kendine çekiyor. Yazın nüfusu normalin 6-7 katlarına kadar çıkan Alaçatı sokaklarında her an bir ünlü, sosyetenin önde gelen isimleri karşınıza çıkabilir.

Alacati-cesme-ruzgar

İzmir merkeze 70, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na ise 90 kilometre mesafedeki Alaçatı’ya Çeşme otoyolu üzerinden kendi aracınızla ya da Üçkuyular semtinden düzenli kalkan otobüslerle ulaşmak mümkün. Artan ilgi ile birlikte Alaçatı otel ihtiyacını karşılamak üzere, beyaz badanalı taş evler yavaş yavaş küçük butik otellere dönüştürülmeye başlandı. Sonraki senelerde Alaçatı merkezinin kentsel sit alanı ilan edilmesiyle de birlikte tüm restorasyon çalışmaları kontrol altında sürdürüldü ve tarihsel dokunun korunması sağlandı.

Kasabanın en özgün mimari taş yapılarının restorasyonu ile yaratılan, sakin ve huzurlu Alaçatı butik otel seçenekleri misafirlerini bekliyor. Yazın serin, kışın ise sıcak olan bu taş evlerin birbirinden farklı dekorasyonlu odalarında konaklayabilir, ünlü tasarımcıların elinden geçmiş mekanlarda içeceğinizi yudumlayabilirsiniz.

Alaçatı’nın girişindeki tarihi taş yel değirmenleri 19. yüzyılda un öğütmek için kullanılıyordu. Çok eski yıllardan beri rüzgardan fayda sağlamayı başaran bu topraklar aynı zamanda Türkiye’nin ilk rüzgar enerji santrali ile de bir ilke imza atıyor. Zamanla sayıları artan türbinler sağladığı temiz enerji ile ülke ekonomisine büyük getiri sağlamakta. Her daim esen rüzgarı ve sığ sularıyla rüzgar sörfçülerine de ideal ortam sunan Alaçatı, bu spor için dünyada sayılı merkezlerden birisi. Her yıl çeşitli ülkelerden rüzgar tutkunlarını ağırlayan belde birçok uluslararası organizasyona da ev sahipliği yapıyor.

Alacati-tatil-yeri

“Rüzgar, sörf bana göre değil, sadece yüzmek istiyorum” diyorsanız Alaçatı’yı merkez yaparak gidebileceğiniz birkaç kilometre mesafede çok sayıda plaj var. İster Alaçatı plajlarında serinleyin, ister yönünüzü yine Çeşme’nin eşsiz beldeleri olan Ilıca, Ildırı taraflarına çevirin; her isteğe her zevke göre seçenekler bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Beldeye kendi yatıyla ya da yelkenlisiyle gelmek isteyenler için de herşey düşünülmüş. Sürekli yenilenen ve kapasitesi artırılan Alaçatı marinası tüm ihtiyaçları karşılayabilecek nitelikte.

Cumartesi günleri kurulan meşhur Alaçatı pazarında bölgeye ait çeşit çeşit otları, sebze ve meyveleri en taze şekliyle bulmanız mümkün. Çeşme’nin çeşitli beldelerinden ve İzmir’den ziyaretçilerin büyük ilgisini gören bu pazardan alacağınız malzemelerle yapacağınız leziz yemeklerin hayallerini şimdiden kurabilirsiniz. Ayrıca haftasonları merkezde kurulan antika pazarında sergilenen türlü ürünlerle geçmişte bir yolculuk yapılabilir.

Dünyada sakız ağacının yetiştiği sayılı birkaç yerden biri olan Alaçatı’da sakız kurabiyesi, sakız reçeli gibi ürünler ağzınızı tatlandıracak. Dalında olgunlaşan ve yenilebilir hale gelen özel bir tür olan hurma zeytini de yine burada tadabilirsiniz çünkü Türkiye’de yetiştiği tek bölge Çeşme ve Karaburun yarımadası. Akşam yemeğiniz için yine biraz güçlük çekeceksiniz çünkü usta şeflerin elinden çıkan Türk ve dünya mutfaklarından örneklerin büyük bir özenle ve gösterişle sunulduğu restoranlardan birini seçmek kolay olmayacak.

Alacati-butik-oteller

Alaçatı’nın bembeyaz taş evlerinin arasında uzanan daracık taş kaplı sokaklarında hafif yaz akşamı esintisi eşliğinde kendinizi ödüllendirdikten sonra sıra biraz eğlenmekte diyorsanız yine şanslısınız. Yaz sezonunda sıklıkla olan festival ya da konserlerden birinde sevdiğiniz sanatçıları dinleyebilir ya da Alaçatı ve çevresindeki birçok bar ya da gece klübünde sabahın ilk saatlerine kadar dans edebilirsiniz.

Bir zamanlar kendi halinde bir Ege köyü olan Alaçatı’nın her geçen yıl nasıl bir değişim sürecinde olduğunu gözlemlemek ve bunun bir parçası olmak için kendinizi serbest bırakın. Bazen hafif bir meltem, bazen de güçlü bir rüzgar esecek ve sizi Alaçatı’ya getirecek.

Gerisi size kalmış; iyi tatiller…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s