Andaman Adaları’nda Yapılacak 5 Şey

Kartpostal görünümlü egzotik bir tatil adasına seyahat etmek isteyen ama turist kalabalıklarından hoşlanmayalnlar için Bengal Körfezi‘ndeki Andaman Adaları ideal bir destinasyon olabilir. Henüz turistik rotaların dışında sayılabilecek Andaman Adaları aynı zamanda bölgedeki diğer tropik adalarla karşılaştırılmayacak kadar ucuz. Yapılaşmaya karşı özel yasalarla korunan bakir sahilleri ve misafirperver halkı da bu adaları çekici kılan diğer faktörler. Ada halkı çok sıcakkanlı ve aynı zamanda turistleri kendi hallerine bırakıyorlar. Hindistan’ın genelinde rastlanan, kimi zaman bunaltıcı olabilen seyyar satıcılar burada yok. Adalar grubunda konuşulan diller, etnik çeşitliliğe bağlı olarak, birden fazla: Hintçe, Bengalce ve Tamilce en yaygın olanları. Ada halkının bir kısmı basit seviyede İngilizce konuşabiliyor.

Bengal Körfezi’ne bitişik Andaman Denizi’ndeki Andaman ve Nikobar Adaları, coğrafi olarak Tayland’a daha yakın olsa da Hindistan’ın yönetiminde. 572 adanın sadece 38’inde düzenli yerleşim var. Nikobar Adaları turizme kapalı. Buna karşın Andaman adalar grubunda ziyaret edilebilecek cennet misali pek çok ada yer alıyor.

Bu adalara en pratik ve hızlı şekilde uçakla ulaşabilirsiniz. Hindistan’ın Delhi, Kalküta ya da Chennai şehirlerinden, adalar topluluğunun başkenti Port Blair’e günlük uçuşlar mevcut. Bir diğer ulaşım alternatifi, eğer vaktiniz varsa, Chennai ya da Kalküta’dan kalkan gemiler. 60 saatte Port Blair’e ulaşıyorlar.

Ross Adası Harabeleri
Ross Adası Harabeleri

 

Andaman Adaları için 5 maddelik yapılacaklar listemiz ise şöyle sıralanabilir:

1)   Port Blair ve Ross Adası’nı ziyaret edin:

Başkent olmasına rağmen Port Blair turistler için daha çok Andaman Adaları’na geçiş istasyonu konumunda. Uçakla ya da vapurla Port Bair’e varan turistler buradan gemilerle Havelock ya da Neil Adaları’na devam ediyor. Ancak Port Blair’e gelmişken bu şehirde en az 1 gece konaklamak ve Port Blair’den kalkan gemilerle 20 dakikada ulaşılan Ross Adası’nı ziyaret etmek tavsiye edilir.

Ross Adası, zaman tünelinden geçip Hindistan’ın İngiliz sömürgesi dönemine yolculuk yapmak isteyenler için ideal. Sömürge yıllarında İngilizlerin bu bölgedeki yönetim birimleri adada konuşlanmış. Ada o dönemlerde “Doğu’nun Paris’i” diye adlandırılırmış. Bu gün, adanın geçmişten kalma şatafatlı İngiliz mimarisi örneği yapıları, kiliseleri ormana karışmış, çoğu yıkıntı halinde. Yapıların içinden çıkan tropik ağaçlar, dev kökleriyle Kamboçya’nın meşhur Angkor tapınaklarını hatırlatıyor.

Port Blair’de bulunan ve bir zamanlar siyasi suçluların kaldığı meşhur İngiliz Hapishanesi de (Cellular Jail Ulusal Anıtı) ziyarete değer yerlerden bir tanesi.

Port Blair Cellular Jail Anıtı
Port Blair Cellular Jail Anıtı

 

2)   Havelock Adası’nın beyaz kumsallı sahillerinin tadını çıkarın:

Port Blair’den Havelock Adası’na 3 saatlik vapur yolculuğuyla ulaşılıyor.Tropik iklim kuşağındaki bu adalarda sıcaklık yıl boyunca 23-31 derece arasında. Muson yağmurlarının kesildiği Aralık-Nisan dönemi adanın turistik sezonu. Yağmurlar Mayıs ayında başlayıp Ekim başına kadar sürüyor. Uzayıp giden kumsal boyunca pek çok pansiyon ve bungalov bulmak mümkün. Sıcak suyu olan, son derece lüks tatil köyü tipi otellerde çift kişi konaklama 30-80 Euro arası. Ağaç evlerin gecelik fiyati ise 1 Euro’ya kadar düşebiliyor.

Havelock bembeyaz kumsalları, yaprakları denize uzanan dev palmiyeleri, kristal berraklığında denizi, rengârenk balıklarıyla tam bir rüya adası. Sahilde görüntüyü kesen dev otellerden eser yok. Andaman Adaları Emniyet Müdürü’nün verdiği bilgiye göre kumsalların üzerine yapılacak otellerle ilgili sıkı kurallar var ve denizden belli bir mesafeye kadar olan alana hiçbir bina inşa edilemiyor. Bundan sonrasında da sadece iki kata izin veriliyor. Turist sayısı giderek artarken bu kuralları ne kadar sure daha koruyabilecekleri meçhul ne yazık ki.

Eger muson dönemi değilse, açık ve bulutsuz havalarda Radha Nagar Plajı, diğer adıyla 7 Numaralı Plaj’da güneşin batışını izlemek paha biçilemez bir tecrübe olacaktır.

Havelock Adası Sahilleri
Havelock Adası Sahilleri

 

3)   Ada köylerine motosiklet gezileri yapın:

Günlüğü 2 Euro’ya kiralanabilen Vespa’larla adanın yerli halkının yaşadığı kısımlara yolculuklar yapabilir, pirinç tarlaları arasında sıralanmış köyleri keşfedebilirsiniz. Bu keşifler esnasında pek çok egzotik kuş ve bitki türüne rastlamanız da mümkün. Andaman Adaları kuş gözlemcileri ve tropik bitki örtüsü severler için harika bir mekân.

4)   Taze deniz ürünleri ve lezzetli yemeklerin tadına bakın:

Adalardaki ana yemek tabii ki taze taze önünüze gelen deniz ürünleri, bunun yanı sıra Thali diye bilinen klasik pilav üstü sebzeli Hint yemekleri de meşhur. Kişi başı 1-2 Euro’ya lezzetli bir balık ziyafeti mümkün olabiliyor. Ada merkezinde bulunan bir-iki küçük ve salaş restoranda, o gün denizden ne çıktıysa pişirilip önünüze geliyor. Sahil boyunca uzanan lüks otellerin restoranlarında ise yemek çeşitleri biraz daha fazla, fiyatlar biraz daha pahalı.

Havelock Köylerine Motosiklet Turu
Havelock Köylerine Motosiklet Turu

 

5)   Aktivite meraklıları için olmazsa olmazlar:

Tur acentelerinin düzenlediği orman yürüyüşlerine katılıp kuş ve bitki gözlemi yapabilir, tekne kiralayıp balığa çıkabilirsiniz. Andaman Adaları tüplü ve şnorkelli dalışlar ve trekking için de ideal.  Fil Yolu yürüyüş rotasını izleyerek ulaşılabilen Fil Plajı’nda şnorkel veya tüple dalabilirsiniz. Andaman ayrıca, dünyaca ünlü dalga sörfü merkezlerinden biri. Deneyimli sörfçüler buradaki acentelerden sörf kiralayabilirler.

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s