İstanbul'u Geziyorum Gözlerim Açık!

Yedi kuşak İstanbullu olsanız da, henüz ayak basalı yedi gün olsa da veya bu şehri sadece kartpostallardan tanıyor olsanız da yenisiniz bu şehirde; çünkü burada sizi neyin beklediğini asla bilemezsiniz.

Şehrin sadece turistik yüzünü görüp bir daha asla bakmayacakları fotoğraflar çekip dönen turistlere de; doğduğundan beri burada yaşayıp, sokağının isminin nereden geldiğini bilmeyenlere de İstanbul‘un anlatacağı farklı hikayeleri var.

Bu yüzden kendinizi yeni başlayanlardan sayın ya da saymayın, bu şehri tanımaya şimdi yeniden başlayın.

Aya-Panteleymon-Kilisesi

Gidin: Aya Panteleymon Kilisesi

Karaköy’de dar bir sokakta sıradan görünen bir apartmanın en üst katında yer alan kilise, ziyaretçilerini hem şaşırtmak için hem de ibadet için bekliyor. Binanın en üst katında kilise yer alsa da diğer katlarda aileler yaşamaya devam ediyor. Aya Panteleymon adındaki bu Rus Ortodoks kilisesi, hem muhteşem manzarası hem de konumuyla beklenmeyen bir güzellikle İstanbul’a gelen gezginlerin karşısına çıkıyor. I. Dünya Savaşı’ndan önce Kudüs’e veya Aynaroz’a hac için giden Ruslar için yapılmış olan kilise, Rus romanlarında geçen sahneleri günümüze yansıtıyor.

Aya Panteleymon Kilisesi, Hoca Tahsin Sokak No: 19, Karaköy’de yer alıyor.

 

İzleyin: İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek

Konfüçyüs der ki “Bir memleketin nasıl yönetildiğini anlamak mı istiyorsunuz, o halde müziğine kulak veriniz.” Siz de ünlü düşünürle aynı fikirdeyseniz bu filmi mutlaka izlemelisiniz.

Yönetmenliğini Fatih Akın‘ın yaptığı film; Baba Zula’dan Siya Siyabend’e, Aynur’dan Müzeyyen Senar’a kadar şehrin farklı seslerini yansıtan birçok sanatçı üzerinden İstanbul’u anlatıyor. Şehri ve şehrin insanını etkilemiş müziklerle birlikte bu seslerin çıkış noktalarını da değerlendiren film, bu coğrafyanın zenginliğini ve sıra dışılığını duyuruyor.

 

Görün: Rampa İstanbul

Yedi tepe üzerine kurulmuş bir şehrin rampasının bol olması da kaçınılmaz. Adını bu düşünceden mi aldı bilinmez ama Rampa İstanbul, değişik sergilerin ihtiyaçlarına cevap veriyor.

Türk çağdaş sanatını görmek ve sürprizi bol sergiler gezmek isteyenleri bekleyen galeri, önünden geçenlerin dahi adımlarını yavaşlatmalarını sağlayacak kadar akıl karıştırmaya yetiyor.

İstanbul’un en büyük sergi alanına sahip galerilerden birisi olan Rampa İstanbul, iki ayrı mekândan oluşuyor. Cadde üzerinde, zemin katta yer alan birinci mekan, galerinin proje odası olarak kullanılırken; ana sergi mekânı 900 m2’lik alanı kaplayan açık bir mekanda yer alıyor.

 

Yiyin: Midyeci Hakkı Dayı

Mecidiyeköy’de emniyet civarında midye tezgahı kuran Hakkı dayı, midyeseverleri oldukça mutlu ediyor. Midye yeme konusunda sayıca rekorlar kıranların rekorlarını tazelemelerine neden olabilecek midyeler satan Hakkı dayıya uğrayanlar, bir daha başka yerden midye yiyememe ihtimalini de göz önünde bulundurmalılar.

Bu eşsiz lezzet de, kaosun ve trafiğin eksik olmadığı Mecidiyeköy’de, şehirdekilere sürpriz yapıyor.

 

Deneyin: The Game

Şişli’deki mekan, sloganında da belirttiği gibi büyük çocuklara hitap ediyor. Dövüş oyunlarından darta kadar salonunda birçok oyuna yer veren The Game, yetişkinlerin de oyun oynamaya ihtiyaç duyduğunun altını çiziyor. Farklı bir eğlence arayan ve bu fantastik dünyaya bir yerinden katılmak isteyenlerin denemeleri gereken bir tecrübe!

 

istanbul-u-geziyorum-gozlerim-acik-bir-istanbulOkuyun: İstanbul’u Geziyorum Gözlerim Açık!

Gerçek bir İstanbul sevdalısı olan Haldun Hürel tarafından kaleme alınmış kitapta, İstanbul’un bilinmeyen yüzü ele alınıyor. Şehri 7 yıl boyunca Rumeli Feneri’nden Bakırköy’e, karış karış gezen yazar, bir yandan İstanbul resimleri çizerken bir yandan da kitabını yazmış.

Kitapta efsaneler, duyulmadık anılar, mimari eserler, semtler ve bol bol tarih yer alıyor. İstanbul’u öğrenebilmek için epeyce kitap okumak gerekiyorsa da, fazla bilinmeyen yönlerini görmek isteyenler için kesinlikle doğru tercih.

İstanbul’u yaşamadan öğrenmek imkansız olsa da, İstanbul’u ve İstanbul kültürünü öğrenmek için ve biraz daha derinlemesine anlamak için bu öneriler işinize yarayabilir.

Mutlaka siz de yeni noktalar keşfedecek, kendi önerilerinizi oluşturacaksınız.

Çünkü İstanbul her bir ziyaretçisinin kendi hikayesini oluşturmasına yetecek kadar dolu bir şehir!

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s