İzmir'i İzmirli Gibi Yaşamak: #Destinasyonİzmir

Bazı şehirler şanslıdır; renkleriyle, lezzetleriyle, göze çarpan enstantaneleriyle iz bırakır. Solunan hava, akan zaman farklıdır, şehrin ruhunun ışıltısı hissedilir sokaklarında. İşte İzmir öylesi bir şehir. Geçmişten günümüze gelen kültürel miras, huzur, sükûnet ve lezzetle demleniyor burada; gecesi ve gündüzüyle capcanlı ve çekicidir, iz bırakır.

Ege’nin en güzel şehirlerinden birisi olan İzmir, 6500 yıl öncesine kadar uzanan köklü tarihi, sıcak kanlı insanları, her mevsim güzel olan iklimi, zengin Ege mutfağı ile turistik destinasyonlarımızın başında geliyor. Geçmişte önemli tatil yerlerinden biri olan İzmir, ne yazık ki son yıllarda Antalya, Muğla ve İstanbul’un çok gerisinde kaldı. Turizm açısından eski parlak günlerine kavuşabilmesi için, İzmir’in öne çıkan zenginliklerinin tanıtılması ve duyurulması gerekiyor.

Destinasyon-izmir

İşte #Destinasyonİzmir bunun için tasarlanmış dikkat çeken bir proje. Türkiye’nin önde gelen seyahat yazarları, editörleri ve fotoğrafçılarını bir araya getirerek, İzmir’in kültürel ve tarihi zenginliklerin tanıtmayı amaçlayan projenin mimarları ise, Hürriyet Gazetesi yazarı İzmirli Bahar Akıncı ile  Mövenpick Hotel İzmir Genel Müdürü Melik Kızılcan.

#Destinasyonİzmir projesiyle, İzmir’in sahip olduğu turizm potansiyelini tanıtmaya çalışan Akıncı ve Kızılcan, İzmir’in hafta sonları uçağa atlanıp nefes almaya gelinecek bir destinasyon olarak öne çıkmasını amaçlıyorlar.

Bahar Akıncı, “Günümüzde bir kentin, bir destinasyon olarak pazarlanması gerektiğini ve marka kentler arası turizm pastasından ancak bu şekilde pay alınabileceğini” söyledi.

Bahar-Akinci-Melik-Kizilcan

Projenin hakkında bilgiler veren Melik Kızılcan ise “Herkesin İzmir’in eksiklerinden bahsettiği, turistleri getirsek nereyi gezdiririz dediği bir dönemde; Türkiye’nin 20 ünlü editörüne, 3 gün boyunca İzmir’in güzelliklerini aktardık. Tarihi Kemeraltı Çarşısı’ndan, Kızlarağası Hanı’na, esnaf lokantalarından, gece hayatına, Şarap Bağlarından Sığacık Organik Pazarı’na kadar uzanan dolu dolu bir program ile bu kente ait izlenimlerini yazmalarını istedik. Yurt dışında son derece yaygın olan kentsel pazarlama atağı İzmir için yapılmadığı sürece; bir şeyler hep eksik kalacak kaygısını taşıyordum. Artık bu kentin de İzmir dışında yaşayan seyahat severler tarafından fark edilmesini sağlayacak bir hareket başlattığımız için mutluyum” dedi.

Sırtçantalılar Topluluğu olarak Engin Kaban, Kemal Kaya ve Ömürden Sezgin olarak davet edildiğimiz #Destinasyonİzmir projesi, Mövenpick Hotel İzmir ev sahipliğinde, Atlas Jet desteği ile 3 gün sürdü. Projeye  Travel+Leisure, Vouge, Elele ve Voyager, Sırtçantalılar, Sonradan Gurmeler, Akşam Gazetesi, Çok Gezenler Kulübü, Yolculuk Terapisi, Gezlong, YoldaOlmak.com, IcanTravel.co, Keşfet.TV gibi seyahat konusunda Türkiye’nin önde gelen dergi, gazete ve online platform editörleri ve fotoğraf sanatçıları katıldı.

Destinasyonizmir-ekibi

İzmir’i İzmirli gibi yaşamak isteyenler için çok özel bir paket hazırlayan Mövenpick Hotel, misafirlerine İzmir tadında bir hafta sonu sundu. Eğe mutfağı lezzetlerinin ardı ardına keşfedildiği, dünyaca ödüllü şarapların tadıldığı, Kordon boyunca fayton sefasının yapıldığı, Kızlarağası Hanı’nda sakızlı kahvenin içildiği, tarihi mirasların keşfedildiği bir keşif turu ile şehrin tadını damaklarda bıraktı.

Gezilen yerler, tadılan lezzetler ve İzmir’e dair güzellikler #Destinasyonİzmir hashtag’i ile sosyal medya platformlarından tanıtıldı. Bu proje bir açıdan seyahat editörlerinin yüz yüze tanışması ve fikirlerini paylaşması açısından da etkili bir organizasyon olarak hafızalarda yer aldı. Şehri turist gibi değil de bir yerli gibi yaşamayı amaçlayan ve şimdiden bir çok medyada yer alan projenin, daha da derinleştirilerek Türkiye’nin dikkate değer ve bir çok şehrine uygulanabileceğini ve sürekliliğinin sağlanması gerektiğini düşünüyoruz.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s