Hafif Bir Seyahat İçin 10 Öneri

Bir yolculuğa çıkarken  sırt çantanızın içinde ne olduğu kadar sırt çantanızın ne kadar ağır olduğu da son derece önemli. Başta biraz ağır gelen bir çanta günler ilerledikçe ve yorgunluk arttıkça daha da ağırlaşacak; sizin de yorulmanızla birlikte çanta taşımak gittikçe zorlaşacaktır.

Eğer eşyalarınızın size yük olmasını ve yolculuğunuzu fiziksel bir yorgunluğa dönüştürmesini istemiyorsanız aşağıdaki önerilere kulak verin. Böylece sadece gerçekten ihtiyacınız olan şeylerle yola çıkacak ve çevrenizdeki diğer kişiler çanta ve bavullarıyla mücadele ederken siz rahat ve hızlı bir şekilde seyahatinizi gerçekleştireceksiniz.

#1- Yolculuğa çıkmadan önce sırt çantanızın sizin için ağır olmadığından emin olun. Başta biraz ağır gelen bir çanta günler ilerledikçe ve yorgunluk arttıkça daha da ağırlaşacak; sizin de yorulmanızla birlikte çanta taşımak gittikçe zorlaşacaktır.

#2- Yolculuğunuzun süresi uzadıkça yanınıza alacağınız eşyaların artması gerekmez. Yani 1 haftalık seyahate 1 çantayla çıkıyorsanız, 2 haftalık bir seyahate 2 çantayla çıkacağınız anlamına gelmez. Ne kadar sürede bir çamaşır yıkamak istediğinizi saptayın. Örneğin 10 günde bir yıkarım diyorsanız tüm kıyafet, çamaşır ve çoraplarınızın miktarını 10 günde kirlenecek sayıya göre ayarlayın; hepsi birden kirlensin, birlikte yıkansın ve tertemiz olsunlar. Böylece 50 gün de seyahat edecek olsanız 10 günlük eşyayla yola çıkabilirsiniz. Ziyaret edeceğiniz ücra köşelerde bile, uygun bir ücret karşılığında kıyafetlerinizi yıkatmanız, kurutmanız ve hatta ütületmeniz mümkün.

Sirt-cantasi-Hazirlama

#3- Uzun yolculuklarda, artık ihtiyacınız olmayan eşyaları veya satın aldığınız hediyelik ürünleri ya kargo yoluyla, ya da tanıdıklarınız aracılığıyla evinize geri gönderebilirsiniz. Benzer şekilde yolculuğunuzun ileriki aşamalarında gerekecek şeyleri o tarihte olacağınız yere evinizden sizin için birisi postalayabilir. Böylelikle sadece o an ihtiyacınız olan şeyleri taşıyor olursunuz. Boşuna hamallık yapmazsınız.

#4- Özellikle sırtçantalı tarz bir seyahat yapacaksanız, sırtçantanızın ve tüm eşyalarınızın toplam ağırlığının asla 20 kiloyu ve/veya kilonuzun üçte birini geçmesine izin vermeyin. Aksi takdirde ciddi anlamda yorulursunuz. Esasen 15 kilodan fazlası uzun yürüyüşlerde veya çantanın sık sık kaldırıp indirilmesi gereken koşullarda birçok kişiyi yorar.

Seyahatiniz daha çok doğa odaklı, yürüyüşlü, kamplı olacaksa tabii ki farklı ihtiyaçlarınız da olacaktır.

Sırtcantası-Sırt-çantası#1- Uyku tulumunuzun mevsime uygun kalınlık ve özellikte ve de mümkün olduğunca hafif olmasına özen gösterin. Kullanılan malzeme (kaz tüyü/elyaf) ve amaç ve kalitesine göre ağırlıklarında ciddi farklılıklar olacaktır. Tecrübeli kişilerin ve malzeme satan profesyonellerin tavsiyelerini dikkate alın.

#2- Benzer şekilde, uyku tulumunuzun altına sereceğiniz mat için de çok farklı seçenekler mevcut. Yaz koşullarında basit bir kamp sözkonusuysa çok ucuza alınabilecek basit bir plaj matı işinizi görecektir. İşi bitince de ihtiyacı olan birine verip taşımaktan kurtulabilirsiniz.

#3- Çadır konusu da yine ne yapacağınıza bağlı çeşitlilik gösterir. Ağırlığı paylaşmak adına eğer 2-3 kişilik bir ekipseniz çadırın farklı parçalarını farklı kişiler taşıyabilir. Yaz koşullarına kışlık çadırla gitmek size ekstra ağırlık getireceği için gereksizdir.

Her seyahatte sırt çantası, bir öncekine göre daha da hafifleyecektir. Tecrübeyle nelerin gerekli nelerin gereksiz olduğunu daha iyi göreceksiniz.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s