Güneşin Şehri Freiburg

Freiburg, çoğunlukla gri gökyüzü ile bildiğimiz Almanya’nın güneşi en bol şehri.  Ayrıca Avrupa’nın güneş başkenti olarak da bilinen şehir, ekolojik projeleri ile şimdilerde  Green City  (yeşil şehir) olmanın haklı gururunu taşıyor.

Freiburg, genç nüfusu ile ritmini sürekli canlı tutan bir şehir. Şehrin üzerinde ışıldayan güneşin de bu enerji ve canlılık üstündeki payı yadsınamaz elbette. 200 bin nüfuslu bu küçük şehir (-ki Almanya standartlarında büyük olduğu bile söylenebilir) hem tarih ve doğanın birlikteliğiyle, hem de samimi ve içten insanları ile coşkulu bir şehir portresi çiziyor.

Freiburg-Almanya-Germany

Aslına bakarsanız Almanya’da güneşin en sevdiği şehirlerden biri olan Freiburg da, bu sevgiyi boşa çıkarmıyor. Uçsuz bucaksız yeşilin ortasında kurulu şehir, doğayı en az güneşin onu sevdiği kadar seviyor ve kendisine bahşedilen bu ayrıcalığı yeşil enerji ile değerlendiriyor. Kendi enerjisini kendi üreten evler, istasyonlar, solar paneli tarlaları, geniş yaya ve bisiklet yolları, dünyanın kendi enerjisini üreten ilk stadı ve doğaya saygılı pek çok proje daha. Bu yüzden Freiburg ile doğa arasında karşılıklı bir sevgi olduğunu söylemek mümkün.

Almanya’nın güneybatısında, Kara Ormanlar‘ın (Schwarzwald) kıyısında yer alan şehir, aynı zamanda İsviçre ve Fransa sınırlarına da çok yakın. Basel, Mulhouse, Freiburg çemberinin ortasında bulunan EuroAirport, buraya ulaşmak için en kolay yol. Almanya içerisinde demiryolları ise ikinci alternatif.

Freiburg

Freiburg’un tarihi, eski şehir bölgesinde saklı

İlk yerleşim bulguları yaklaşık 900 yıl öncesine dayanan Freiburg’un tarihi, eski şehir (Altstadt) bölgesinde her adımda gözlemlenebiliyor… Almanya’nın en eski üniversitelerinden biri olan Albert-Ludwigs Üniversitesi’nin bir kısmı da eski şehir bölgesinde.

Kampüsün de etkisi ile Freiburg’da hayat eski şehir etrafında akıyor. O yüzden bu bölge, günün her saati hareketli. Tramvay dışında taşıt trafiğine kapalı olan eski şehirde geniş yaya yolları mevcut, bisiklet kullanımı ise oldukca yaygın.

Albert-Ludwigs

Eski şehre adımınızı atar atmaz dikkatinizi çekecek en önemli ayrıntı, yolların kenarındaki oluklar… Bunlara Bächle, yani küçük kanalcıklar deniyor. Tüm eski şehir bölgesi içerisinde sıklıkla karşılaşacağınız bu kanalların toplam uzunluğu 15,5 km. Eskiden bunların atık su kanalları olarak kullanıldığı tahmin ediliyor. Şimdilerde ise sıcak günlerde şehri serinletmek için varlığını sürdürüyorlar. Bu kanalcıklar sundukları görsel güzelliğin yanı sıra çoğu zaman çocuklara da oyun alanı oluyor. Sokakta yürürken kanalların içinde kayıklarını yüzdüren, oradan oraya zıplayan çocukları görmek her daim mümkün. Su kanallarına dair iki rivayet var; birincisi ayağınız kayıp içine girerse Freiburg’a tekrar geleceğinize, ikincisi ise bir Freiburglu ile evleneceğinize dair. 

Eski şehrin üç kapısı var: Martinstor, Schwabentor ve Breisacher Tor. Bunlardan Martinstor, şehrin en eski kapısı ancak şu andaki görüntüsüne 1900’lü yıllarda kavuşmuş. 15. yüzyıl mimarisini taşıyan kule, 1900‘lerin başlarında 22 metreden 60 metreye kadar yükseltilmiş.  Schwabentor ise şehrin doğaya ve yeşile açılan kapısı.

Freiburg-germany

Nereleri gezmeli?

 • Eski şehirde 116 metre yüksekliğindeki kulesiyle nerede olursanız olun görebileceğiniz ve illa ki merakınızı cezbedecek bir yapı Freiburger Münster ve bulunduğu büyük meydan Münsterplatz. Pazar hariç her gün meydanda taze sebze ve meyve pazarı kuruluyor. Meydanda kırmızı badanasıyla gözden kaçmayacak bir diğer yapı ise eskiden gümrük binası ve ticaret merkezi olarak kullanılan Historisches Kaufhaus.
 • Rathausplatz; eski ve yeni belediye binaları, Martinskirche ve meşhur dondurmacısı ile şehrin hareketli meydanlarından biri. Ayrıca turizm bürosu da burada, uğramayı ihmal etmeyin. Hatta Freiburg’a gitmeden önce bilgilenmek isterseniz, internet sayfalarından döküman talep ettiğiniz takdirde nerede olursanız olun hemen gönderiyorlar.
 • Gençlerin yoğun olarak toplandığı bir başka meydan ve aynı zamanda şehrin buluşma noktası Augustiner Platz.
 • Şehirde sakinliği sevenlerin meydanı Adelhauser Platz ve buradaki tabiat tarihi müzesi Adelhausermuseum.
 • Augustiner Platz ile Schwabentor arasındaki yol Gerberau; şehrin en keyifli kafe, bar ve bira bahçelerini burada görebilirsiniz.
 • Şehirde göreceğiniz tek su birikintisi Bächle degil elbette. Dreisam Nehri’nin kollarından bir tanesinin evlerin arasından süzüldüğünü keyifle izleyebileceginiz yerin adı Insel.

Freiburg-City

 • 1387’den bu yana hizmet veren Almanya’nın en eski restoranı Roter Bären‘e ev sahipliği yapan, 250 yıllık ıhlamur ağacıyla Oberlinden. Burası eski şehrin en eski yerleşim bölümlerinden bir tanesi.
 • Eski şehrin en işlek kavşağı, Bertoldsbrunnen. Yayalar açısından olduğu kadar, şehirdeki tüm tramvay hatlarının da buluşma noktası. Ancak bu kadar yoğun bir kavşak olmasına rağmen gürültü veya karmaşayla karşılaşmak mümkün değil. Öyle ki bir bakmışsınız buradan geçen tramvay hatlarının hepsi aynı anda kavşakta toplanıyor, birbiri ardı sıra kavşaktan geçişini yapıyor ve bunu takip eden 5-10 dakika boyunca ne bir ses ne bir seda… Sadece yayalara kalan koskoca bir yol.
 • Karnınız acıkıp dünya mutfağından lezzetler tatmak isterseniz mutlaka Markthalle‘ye gitmelisiniz. Kapısından girerken İstanbul’daki Mısır Çarşısı’nda olduğunuzu sanabilirsiniz, ama şaşırmayın hala Freiburg’dasınız.
 • Şehir içinde gezindikten sonra Schwabentor’dan dışarı çıkıp tepeye doğru tırmanmaya başlayın. İsterseniz önce şehre tepeden bakan bira bahçesinde bir mola verin. Ardından yokuşa aldırmadan yolunuza devam edin, zira birazdan tarihi şehri kuşbakışı izleyeceğinizi düşünerek kendinizi motive edebilirsiniz. İşte hem Freiburg’u gezmeye gelenlerin hem de yerli halkın önemli uğrak yerlerinden biri olan Kanonenplatz burası.
 • Kanonenplatz’ın hemen birkaç basamak yukarısında, eski kalenin kalıntılarını görebileceğiniz Ruinen de bir sonraki durağınız olsun.
 • 456 metre yüksekliğindeki Schlossberg’in yamacına kurulmuş şehre gelip de tepeye çıkmadan, Schlosbergtum‘da 360 derece Kara Ormanlar ve Freiburg manzarasını seyretmeden dönmek olmaz. Tepeye çıkmak için ise iki yol var. Birincisi Kanonenplatz’dan yürüyerek, ikincisi ise Stadtgarten yani şehir parkından kalkan Schlossbergbahn (füniküler sistem) ile.
 • Şehrin kulesi Schlossbergturm’a çıkarken şehrin bir adım ötesinde böylesine gür bir ormanın içinde dolaşma keyfini yaşamayı ihmal etmeyin.

Freiburg’u gezmek kadar keyif yapmak da gerek, aman gezinizi aceleye getirmeyin. Burada zamanı unutun, sadece şehrin tadını çıkarın.

Amlanya-Freiburg

Freiburg’da yeme içme

Baden Würtemberg eyaletinin dördüncü büyük şehri Freiburg’da Svabya (Schwaben) mutfağının örneklerinden Käse Spätzle (peynirli Alman eriştesi), Maultaschen (Alman mantısı) yiyebilir, bölgenin şaraplarının tadına bakabilir, Alman biralarından deneyebilirsiniz.

Mutlaka ama mutlaka Kara Ormanlar‘a gelmişken meşhur kirazlı karaorman pastası Schwarzwälder Kirschtorte yemeyi ise ihmal etmeyin.

Freiburg çevresi için kısa kaçamaklar

Freiburg’u gezmek için yeterince vakit ayırdıysanız, çevreyi de görme zamanı gelmiştir. Schauinsland doğayla baş başa vakit geçirmek isteyenler için mükemmel bir seçim.

Kış aylarında kayak yapmak isterseniz Kara Ormanlar‘ın en yüksek dağı Feldberg, güzel bir kayak pisti sunuyor.

Nisan-Kasım arası seyahatlerinizi ise biraz adrenalinle renklendirmek için mutlaka eğlence parkı Europa Park.

Yakın kaçamakların yanı sıra gezi rotanızı biraz daha genişletmek isterseniz, Freiburg ve çevresi size güzel seçenekler sunacaktır. Örneğin; Fransa’da Colmar ve Strazburg, İsviçre’de Basel, Zürih, Almanya’da Stuttgart, Bodensee, Baden Baden bir adım ötesinde Freiburg’un. Bu bölgede yapılacak o kadar çok şey, görülecek o kadar çok yer var ki?

En iyisi hemen bir fırsat yaratmak…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s