Sırt Çantası Hazırlamanın Püf Noktaları

Her seyahatin en heyecanlı anlarından biri de sırtçantası hazırlamaktır. Aylardır hayalini kurduğunuz an gelip çatmış, yolculuğunuza birkaç gün ya da sadece birkaç saat kalmıştır. Belki sadece bir haftasonu gezisine çıkıyorsunuz, belki de haftalar sürecek bir yolculuğa…

Herkes evindeki konforunu seyahatine de taşımak ister. Ancak bunların bir de taşınması, her vardığınız noktada çantaların açılıp tekrar yerleştirilmesi sorunu var.

Çantalanızı yerleştirirken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları var:

Backpack-Sirtcantasi#1- Kıyafetleri, çamaşırları ve her türlü eşyaları hafif bez çantalar ya da poşetlere koyarak gruplandırarak yerleştirin. Böylece ulaşımı ve tekrar yerleştirmesi kolay olur.

#2- İlk olarak büyük ve sıkıştırılamayacak eşyalarınızı yerleştirin. Arada kalan boşlukları her zaman çorap, çamaşır, havlu gibi eşyalarla doldurabilirsiniz.
Acil gerekebilecek, gideceğiniz yerde ilk ihtiyacınız olacak şeyleri her zaman en son koyun. Böylelikle ulaşmanız çok daha hızlı ve rahat olacaktır.

#3- Kozmetik çantanız ayrı olsun ve herşeyden azar azar alın. Unutmayın; 3 günlük seyahatiniz için yarım kilo şampuan taşımanın bir anlamı yok. Uzun bir yolculuğa çıkıyor olsanız bile gerektikçe marketlerden ve kozmetik mağazalarından istediğiniz ürünlerin küçük boylarını yine temin edebilirsiniz.
Tüm ürünlerinizi, akmaya karşı poşetlerin içine koyun.

#4- Uçağa binecekseniz havayolu şirketlerinden sıvı miktarı kısıtlamalarını öğrenin. Eskiye göre çok daha katı kurallar ve kontroller olduğunu unutmayın.
Çantalarınızın dışına bağlanmış, bir tarafından sarkan birşeyler asla olmasın. Bunların bir yerlere takılma, kopma, kaybolma ihtimalleri çok yüksektir. Herşeyi mümkün olduğunca tek parça ve düzgün şekilli olacak hale getirin.

#5- Sırtçantanızı uçakta, otobüste bagaja verirken tüm askılarını, sıkıp, katlayıp, içlerde bir yerlere sıkıştırın. Böylelikle kopmazlar.

#6- Elektronik aletlerinizin hepsi bir yerde dursun. Ortak amaçlı kullanabileceğiniz şarj aleti, bağlantı kablosu gibi ürünlerden yanınıza sadece bir tane alın.

#7- Elektronik eşyalar, kozmetik ürünler gibi kırılabilecek ya da darbe görmemesi gerekenleri çantanızın ortasına yerleştirip etrafını kıyafetlerinizle destekleyin. Böylece hiçbir şey zarar görmeyeceği gibi boşlukların dolması sayesinde çantanız sıkı ve rijid bir hal alacağından taşıması kolay olacak ve herşey yerleştirdiğiniz gibi yerli yerinde kalacaktır.

#8- Çantanızın sapında bir yerlere isim etiketi takın. Üzerinde telefon numaranız, e-posta adresiniz gibi bilgiler de bulunsun. Aynı şekilde çantanın içinde hemen görünecek şekilde bir kağıda da bu bilgileri yazabilirsiniz. Böylelikle çantanızın kaybolması durumunda size ulaşılması ihtimali artacaktır.

#9- Her zaman yanınızda günlük küçük bir çanta bulunsun. Fotoğraf makinası, taşınabilir bilgisayar, önemli belgeler gibi değerli eşyalarınızı bu çantaya yerleştirin ve yanınızdan ayırmayın. Otobüste, uçakta, terminallerde, büyük bagajınızı bir yerlere teslim etmeniz gerekli her yerde küçük çantanız sizinle güvende kalmalı.

Sirtcantasi

#10- Ayrıca yanınızda her zaman naylon poşet bulunsun. Naylon poşetler yer kaplamazlar ve nerede ne işe yarayacakları da belli olmaz. Yeri gelir çöp torbası, yeri gelir yedek ayakkabılarınızı koyacağınız bir torba işlevi görürler.

#11- Tüm eşyalarınızı hazırladınız ve yatağınızın üzerine serdiniz. Çantanıza yerleştirmeden önce yapmanız gereken son bir şey var. Tekrar bakın ve hazırladıklarınızın en az yarısını eleyin! Pişman olmayacaksınız; çünkü onlara gerçekten ihtiyacınız yok.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s