8 Adımda Seyahat ve Sağlık Sigortası Almak

Türkiye’de geçerli bir sağlık sigortanız var. Belki eviniz, arabanız, değerli eşyalarınız da sigortalı. Yurtiçinde seyahat ederken içiniz rahat.

Peki ya yurtdışında?

Özel koşullara sahip bir sağlık sigortanız olmadığı sürece yurtdışı seyahatlerinizde başınıza gelecek sorunlardan siz sorunlusunuz; eğer ki seyahat sigortası veya sağlık sigortası yaptırmadıysanız.

Seyahat-sigortasiSeyahat sigortası farklı, sağlık sigortası farklı şeydir

Yurtdışında geçerli seyahat ve sağlık sigortaları, seyahatleriniz sırasında ortaya çıkabilecek risklere karşı güvence sağlar. Seyahat sigortaları, seyahatleriniz sırasında kaza, hırsızlık vb. gibi olaylar neticesinde değerli eşyalarınıza zarar gelmesi veya çalınması olasılığına karşı bir güvencedir. Sağlık sigortalarıysa yurtdışı seyahatlerinizde başınıza gelebilecek en ufak sağlık sorununda en ciddi vakaya kadar size sağlık güvencesi sağlar.

Poliçeyi, imzadıktan sonra değil, imzalamadan once okuyun

Seyahat ve sağlık sigortaları gidilecek ülkeye, süreye ve kişi sayısına göre farklılık gösterir. Sahip olduğunuz poliçenin içeriği ve sağladığı teminatlar sigortanızın sınırlarını belirler. Bunlara, geçirilen bir kazada sakatlanmaya bağlı giderlerden tutun hangi hastalıkların karşılanıp karşılanmayacağına, yolculuk iptalleri ya da uçaklardaki rötarlarda ne olacağına, eşyalarınızın çalınma ya da kaybolma durumunda telafi şartlarına, geç gelen bagajınız için tazminat ödenmesine kadar tüm detaylar dahildir. Bu anlamda ihtiyaçlarınıza göre seyahat sigortanızı seçerken dikkatli olmalısınız.

Sao Paulo’da samba yaparken kolunuz kırıldığında veya Çin’de yediğiniz yemekten zehirlendiğinizde sağlık masraflarınızın sigortanız tarafından karşılanacağından emin olmalısınız.

Sigorta belgeleriniz ve bilgilerinizi yanınızdan ayırmayın

Sigorta belgelerinizin bir kopyasını ve sigorta şirketinizin acil durumda aranacak telefon numarasını yanınızda bulundurun. Başınıza birşey geldiğinde, ilk olarak sigorta şirketinizi arayarak durumunuzu anlatın ve nelerin kapsama içinde olduğunu detaylı konuşun. Örneğin bulunduğunuz ülkedeki bazı hastanelerde yapılacak müdahaleler ücretsizken bazılarındakiler ücretli olabilir.

Sigorta poliçenize ve durumunuza göre bazı durumlarda harcamaları kendiniz yaparsınız sonrasında fatura ibrazıyla size ödeme yapılır, bazı durumlarda ise hastane vb. kurumlarda sigorta bilgilerinizi verdiğinizde herşey sizin için direkt ödenmiş olur.

Özel teminatlar konusunda dikkatli olunSaglik-sigortası-seyahat

Aşırı risk içeren aktiviteler ve birçok doğa sporu sırasında oluşan yaralanmalar özel teminatlarla poliçeye dahil edilmedikleri sürece genelde kapsam dışındadır.

Elektronik ve değerli eşyalarınızın kaydını tutun

Seyahatinizde yanınıza alacağınız değerli ürünlerin (fotoğraf makinası, bilgisayar, telefon gibi) seri numaralarını kaydedin, varsa faturalarını saklayın ve hatta elinizde ürünler varken kendi fotoğrafınızı çekin. Çalınma durumunda sigorta şirketine ibrazda bulunurken her türlü belge ve kanıt paranızı geri almada işinizi kolaylaştıracaktır.

Hırsızlığa uğradığınızda ilk işiniz polisten yardım istemek olsun

Yurtdışında birşeyiniz çalındığında ilk yapmanız gereken şey karakola gidip polis raporu almaktır. Bu raporda çalınan eşyalarınızın içeriği, varsa markası, modeli gibi bilgiler detaylı yazılmalıdır. Böylece elinizde resmi belge olur ve sigorta şirketinizden talepte bulunabilirsiniz. Aksi takdirde işiniz çok zorlaşır.

Seyahat-Sigortasi-saglik-sigortasiKredi kartını kullandığınız bankayla görüşün

Özellikle mil programlarıyla ortak çalışan bazı banka kredi kartları, yolculuk biletlerinizi ilgili kartla satın almanız durumunda size ve eşyalarınızı ücretsiz olarak 3 aya varan sürelerde sigortalıyor. Bu sigortalar Schengen vize başvurularında gerekli teminatları da sağlıyor.

Uzun süreli seyahatlerde 3 ay kuralına dikkat edin

Eğer yurtdışına çıktıktan sonra uzun süreler (3 aydan fazla) Türkiye’ye tekrar giriş yapmadan seyahat edecekseniz işler biraz karışık. Çünkü Türkiye’de, 3 aydan uzun süreli seyahat sigortası yapan bir şirket ne yazık ki yok. 1 yıllık sigorta olarak satılan poliçelerin toplam geçerliliği 1 yıl oluyor ancak Türkiye’den çıkış yaptığınız andan itibaren en fazla 3 ay geçerli oluyor. Yani 1 yıl içinde her seferinde toplamı 3 ayı geçmeyecek şekilde defalarca giriş çıkış yapıyorsanız tüm sene sigortalı oluyorsunuz. Ancak çıkıp 1 yıl dolaşacaksanız sigortanız 3. ayın sonunda bitmiş oluyor.

Uzun süreli seyahate çıkacaksanız internet üzerinden uluslararası sigorta yapan şirketlere bakabilirsiniz. Gezginler arasında en yaygın kullanılan sitelerden birisi World Nomads’dir. Fiyatları ne yazık ki oldukça yüksektir, ancak güvende olmak istiyorsanız bu fiyatları ödemeye değer.

Tercih size kalmış…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s