Lednice-Valtice Köyleri

Orta Avrupa Çek Cumhuriyetsiz, Çek Cumhuriyeti de Pragsız olmaz. Hatta araya bir de Karlovy Vary  eklenir. Ancak Çek Cumhuriyeti’nin güneydoğu bölgesinde yer alan eşsiz güzellikleri ile Moravia gözden kaçabiliyor.

Çek Cumhuriyeti, ülkenin kuzeybatısını kaplayan Bohemia ve  güneydoğusunda yer alan Moravia adlarında iki bölgeden oluşuyor. Başkent Prag, Bohemia bölgesinde yer alıyor. Ülkenin en büyük ikinci şehri olan Brno ise Moravia bölgesinde bulunuyor. Brnolular şehirlerini Avrupa’nın en büyük köyü olarak tanımlarken, Prag’ı Avrupa’nın en küçük başkenti olarak görüyorlar. Kasım 2010 tahminlerine göre Brno şehir nüfusu 404,345 kişi. Şaraplarıyla ünlü olan Moravia bölgesinin doğası ile görülmeye değer bir yer.

Lednice-Valtice Köyleri

Valtice, Avusturya sınırında yaklaşık 4.000 kişinin yaşadığı, çok sayıda Barok tarzı hanenin bulunduğu bir köy. Lednice ise şu anda 2.500 kişinin yaşadığı, 13. yüzyılda Liechtenstein kraliyet ailesinin arazisi olduğunda kaderi değişen, yaklaşık 200 km2’lik parka ve harika bir şatoya sahip olan diğer bir köy.

Orman içinde bir yol düşünün ve bu yol üzerinde ağaçlar, çiçekler, kuşlar, sincaplar görmeniz, tertemiz hava solumanız kaçınılmaz. Enteresan olan ise her 3-4 km’de bir tarihsel bir yapı olması. Bunlardan dolayı, yol üzerinde yürümek veya daha güzeli bisiklet ile ilerlemek çok daha keyifli hale geliyor.

18. yüzyılın sonunda Liechtenstein, hem sahip oldukları bu alanı güzelleştirmek hem de o zamanki işsizlere, iş alanı yaratmak için bu bölgede çok sayıda eserler yaptırmışlar.

Lednice-Zamok
Lednice Zamok

Lednice ve Valtice’de gezilecek yerler

Rendezvous: 1810’lu yıllarda yapılmış, ava çıkanların mola yeri, kemerli yapısı ile dikkat çekiyor. Bilet karşılığı ziyaret edilebilir.

St. Hubert Şapeli: 1850’lerde yapılan Neo-Gotik yapıdaki bir açık hava şapeli

3 Zarifler Tapınağı-Temple of 3 Graces: 1820’lerde yapılmış tapınak ve bahçesindeki heykel

Novy Dvur: Şimdilerde at çiftliği olan, 1809’da bitirilmiş “yeni çiftlik”

Lednice Şatosu: Yaklaşık 10 km. lik bu gezinin sonunda kendinizi Lednice şatosunun muhteşem güzelliğine bırakabilirsiniz. 17. yüzyılda yapılmış şato, 1996 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ne eklenmiş. Şato alanı içinde botanik bahçe ve akvaryum gibi bölümler de var.

Şatonun bahçesi her zaman (06:00 – 22:00 arası) açık. Şato ise kış dönemi (1 Kasım – 31 Mart) arası kapalı, Nisan ve Ekim’de sadece hafta sonu 09.00 – 16.00 arası, Mayıs-Ağustos arası pazartesi hariç her gün 09.00–18.00 arası, Eylül ayında ise yine pazartesi hariç her gün 09.00–16.00 arası ziyaret edilebilir. İçeri son giriş saati, kapanış saatinin 1 saat öncesi olduğunu unutmayın. Şato ziyaretleri için, öğrenciler 100–160 Kron (9–15 TL), tam ziyaretçiler ise 150–260 Kron (14– 24 TL) ödeyerek çeşitli turlar alabilirler. 0-6 yaş arası çocuklar ile anne–baba yanındaki 7-12 yaş arası çocuklar bedava olarak ziyarette bulunabilirler.

Rendez-Vous-(Diana's-Temple)-Valtice

Biz, bisiklet turu yapacağımız için arkadaşlarımızın arabası ile Valtice’ye gelip, turumuzu Lednice’de sonlandırmıştık. Eğer arabanız yok ise toplu taşıma ile de Valtice’ye ulaşabilirsiniz. Brno kentinden tren ile Breclav’a gelip, aktarma yaparak toplamda 1 saat 15 dakikada Valtice’ye ulaşabilirsiniz. Ayrıca Valtice ve Lednice’de birçok noktadan bisiklet kiralayabilirsiniz. Bisiklet kiralama fiyatları ortalama olarak 6 saate kadar 200 Kron (18 TL) , 6-24 saat arası ise 260 Kron (24 TL)

Yeme-İçme

Çek Cumhuriyeti yeme ve özellikle içme konusunda gayet hesaplı. Restoranlarda 1 bardak bira ortalama olarak 1 Avro’dan biraz pahalı. Biranın lezzeti ise tarif edilemez, yani fiyat/performans mükemmel. Çek arkadaşlarım, “susadın mı” diye sorup evet diyorsam, bira veriyorlardı. Yani kısacası biraz hayatın su kadar içinde. Klasik Çek Budweiser’i olsun, nispeten daha ucuz bira olan Kozel olsun, Türkiye’de üretilen biralara göre içimi çok daha keyifliydi.

Yemek konusunda ağırlıklı olarak domuz var ama tavuk ve et seçenekleri de mümkün. Porsiyonlar büyük. Almanya–Avusturya tarzı gibi diyebilirim ama daha ucuz.

Lednice Zamok

Moravia’nın bir diğer güzelliği üzüm bağları ve şaraplar. Bisiklet turumuzun akşamında Znojmo şehri yakınlarındaki Konice köyünde bir şarap tadımına katıldık. Yaklaşık 15 farklı şarabı tadıp puan verip, şişesini açtığımız tüm şarapları almıştık. Degüstatörün (şarap tadımcısı) şarap tattırdığı ilk Türk olmanın gururunu yaşamıştım. Yer altındaki şarap mahzeni, yukarısına göre 10 derece daha soğuktu ve montlarımızı giyip şömineyi yaktırmıştık. Tadıma beyaz şaraptan başlanıp sonra kırmızıya geçildiğini o zaman öğrenmiştim.

Çek Cumhuriyeti’ne Türk Hava Yolları ile ulaşılabilir.  Ülkenin ikinci büyük kenti Brno’ya, 134 km uzaklıktaki Avusturya’nın başkenti Viyana’dan da otobüs yoluyla ulaşılabilir.

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s