Seyahat-Ozgurlugu-Yurtdısı-harci

"SIFIRLAYIN SAYIN BAŞBAKAN!" Kampanyası

TBMM’de Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen torba yasayla Bakanlar Kurulu’na “yurt dışına çıkış harcını” sıfırlama yetkisi veriliyor. Bu yetkiyle “Bakanlar Kurulu” istediği zaman yurt dışına çıkış harcını ortadan kaldırmasa da tamamen geçersiz bir duruma getirebilecek.

Yasa 15 TL olan yurt dışına çıkış harcını kaldırmasa da, Bakanlar Kurulu’na verilen “sıfırlama yetkisi”, önemli bir seyahat özgürlüğü engelinin bir karar ile kolayca kalkabilmesi anlamına geliyor.

Bu yasa tasarısını bir fırsat olarak gören  gezginler, Seyahat Özgürlüğü Gönüllüleri, Sırtçantalılar Topluluğu üyeleri, seyahatseverler, hep birlikte “Başbakan ve Bakanlar Kurulu’ndaki tüm Bakanlara” seslendikleri bir kampanya başlattılar.

“Yurt dışına çıkış harcını SIFIRLAYIN SAYIN BAŞBAKAN!”

“Yurt dışına çıkış harcını SIFIRLAYIN SAYIN BAKAN!”

Seyahat-ozgurlugu-kampanya-sifirla

Elbette bir anayasal hak ve temel insan hakkı olarak “seyahat özgürlüğünü” kısıtlayan yurt dışı çıkış harcının sadece sıfırlanmasını değil, tamamen tarihe gömülmesi gerekiyor. Dünyada eşi benzeri bulunmayan bu vergi, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 13., Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın “seyahat özgürlüğü”nü düzenleyen 23. maddesine açıkça aykırı.

Yurttaşlarımız için ülke dışına çıkarken tam bir zahmet ve eziyete dönüşen bu harç pulu uygulamasının tamamen kaldırılması için milletvekilleri tarafından TBMM’ye yasa önerileri de verilmiş durumda. Aslında Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) sağlaması beklenen “geliri” de karşılamaktan uzak olan bu harç, adeta kendi yurttaşlarımıza koyduğumuz bir “vizeye” dönüşmüş durumda.

Şimdi hep birlikte tek bir ağızdan haykırıyoruz: “Sıfırlayın Sayın Başbakan!”

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s