Ganj Nehrinin Kutsal Çocukları: Rishikesh ve Varanasi

Bir nehrin içinden geçtiği ülke için sadece doğal bir kaynak olmaktan çıkıp aynı zamanda yaşamın ve ölümün birleştiği, günlük hayatın kalbinin attığı, kutsal ve manevi bir değer haline gelebileceğinin dünyadaki belki de en meşhur örneği Ganj Nehri‘dir.

Hindistan’ın kuzeyinde Himalayalar’dan başlayıp Bangladeş‘te son bulan Ganj Nehri Hindistan’ın en büyük nehri olmasının yanı sıra dünyadaki en yoğun nüfuslu havzaya sahip nehir olma özelliğini taşır. Hinduların aynı zamanda bir tanrıça olarak gördüğü, milyonlarca Hintlinin kutsal saydığı bu nehrin kıyılarında yer alan pek çok Hint şehri arasında en çok ziyaretçi çekenler Varanasi ve Rishikesh şehirleridir.

Varanasi: Yaşam ve ölümün kıyıları…

 

Ganj-Nehri-Hindistan-India
Ganj kıyılarından günlük manzaralar

 

Hindistan’ın kuzeyindeki Uttar Pradesh eyaletinde bulunan Varanasi’nin kalbi eski şehir kısmında ve burada bulunan Ghat’larda atar. Ghat, Ganj nehri kıyılarında bulunan, nehrin içine doğru inen basamaklara verilen isimdir. Bunların bir kısmını halk Ganj’da banyo yapmak için kullanırken, bir kısmı da ölüleri yakmak için kullanılır. Hindu inanışına göre Varanasi’de ölmek, ölüm ve yeniden doğuş çemberinden kurtulmak demektir.

Bu yüzden yaşlı Hindular ölmek için bu şehre gelirler ve buradaki ölü yakma Ghat’larında sık sık ölü yakma törenleri görmek mümkündür. Ölü yakma törenlerinde havaya yükselen ve sonrasında da uzun süre havada asılı kalan tuhaf kokuya alışmak zor olsa da, ölüm ve yaşamın böyle iç içe olduğu bir şehirde olmak ziyaretçiler için büyülü bir atmosfer yaratmakta. Varanasi’nin küçük ve canlı sokakları, güler yüzlü sevecen insanları, daracık sokaklarda salına salına dolaşan, yolun ortasına yayılıp yatarak tüm yolu kapatan kutsal inekleri, ama ille de içinde hayatı ve ölümü barındıran Ganj kıyıları ve Ghat’lardaki manzaralar Hindistan seyahatlerinin en unutulmaz anıları olur genellikle…

Varanasi’de yapılacak şeyler

♦ Tüm Ghat’ları teker teker dolaşmayı ve tabii ki akşamları gün batımında Ganj nehri kenarında yapılan Ganga aarti törenini izlemeyi unutmayın. Ganga aarti töreninde mantralar ve müzik eşliğinde küçük çiçek buketleri, içlerine konulmuş mumlarla birlikte Ganj nehrine bırakılıyor, sonrasında da  müzik ve dans gösterileri devam ediyor.

♦ Kubbesinde 800 kilo altın plaka bulunduğu söylenen ve bu sebeple  daha sokağına girerken yoğun bir güvenlik kontrolüyle karşılaşılan Vishwanath Tapınağı’nı ziyaret edin.

♦ Sabahın erken saatlerinde Ganj’da tekneyle nehir turu yapın. Eğer hava açıksa gün doğumunda bu turu yapmak ve güneşin doğuşunu Ganj nehri üzerinden seyretmek paha biçilemez bir deneyim.

♦ Benares Hindu Üniversitesi kampüsünü ziyaret edip Varanasi’nin genç ve modern yüzünü görün.

♦ Ghat’lar bölgesinde bulunan Blue Lassi’de dünyanın en lezzetli lassilerini içebilirsiniz; özellikle elmalı olanı tavsiye edilir. Lassi, Asya ülkelerinde sofranın vazgeçilmez içeceklerinden olan, bizdeki ayrana benzeyen ama tatlı, yoğurtlu bir içecektir. Mango, muz, elma gibi pek çok farklı aromada olabilir.

Ganj nehrinde Hint münzevisi ve kutsal inek
Ganj nehrinde Hint münzevisi ve kutsal inek
Varanasi Ganga aarti töreni
Varanasi Ganga aarti töreni

Rishikesh: Hindular için kutsal bir şehir, turistler için bir yoga cenneti

Hindistan’ın kuzeyindeki Uttarakhand eyaletinde, Himalayaların eteklerinde kurulu Rishikesh’te 60′lı yıllarda Beatles grubu üyeleri bir gurunun aşramında meditasyon eğitimine katılmışlar ve rivayete göre pek çok ünlü şarkılarını da bu dönemde yapmışlar. Hint spritüal akımlarının ve Rishikesh’in ününün batı dünyasına taşınmasında da Beatles’ların çok etkisi olduğu söyleniyor. Beatles grubu üyelerinin kaldığı bu aşram günümüzde ziyarete kapalı. Ama Rishiskesh’te yoga ve meditasyon, Budizm ve Hint felsefesi öğrenebileceğiniz bir çok başka aşram mevcut.

Rishikesh Lakshman Jhula Köprüsü
Rishikesh Lakshman Jhula Köprüsü

Rishikesh iki ana bölgeye ayrılmış durumda; kalabalık ve pek de çekici olmayan merkez ve daha kuzeyde Ganj kenarında bulunan Himalaya manzaralarıyla çevrili nefes kesici güzellikteki bölge. Ganj nehrinin ikiye böldüğü kuzeydeki bu bölgenin iki yakasını Ram Jhula ve Lakshman Jhula köprüleri birleştiriyor. Her iki köprü de maymunların işgali altında… Korkuluklara tırmanan, insanların arasında koşturan bir sürü maymun ve aralarında yürüyen renkli sarili kadınlar, hint münzevileri (sadular) ve tabii ki kutsal inekler ile bu iki köprü sürekli canlı, renkli, şenlikli bir manzara oluşturuyor.

Rishikesh turistler için bir cennet. Hem yoga, meditasyon, müzik ve dans kursları, bir çok konaklama imkanı, her zevke göre (hatta pizza, hamburger gibi batılı yemekleri bile bulabileceğiniz) restoran ve kafeleri ile konforlu, hem de saduları, aşramları, kutsal nehri ziyarete ve ibadete gelmiş yerli halkı ile otantik ve doğulu bir şehir…

 

Muson yağmuru ve sis altında güzel Rishikesh
Muson yağmuru ve sis altında güzel Rishikesh

Aşram,  bilgelerin inzivaya çekilmek ve eğitim için kullandıkları yer anlamına geliyor. Rishikesh’te aşramların ikinci bir rolü daha olmuş: turistik tesis. Çok cüzi bir miktarda gecelik konaklama ücreti ödeyerek bu aşramlarda, ibadete ve inzivaya gelmiş yerli halkla bir arada kalabilir, aşramların sunduğu yoga, meditasyon, reiki gibi derslerden faydalanabilirsiniz.

Lakshman Jhula’daki Sri Sant Sewa Aşramı önerilebilecek aşram-oteller arasında yer alıyor.

Rishikesh’te yapabileceklerinizi ise şöyle sıralayabiliriz

♦ Öncelikle şehrin sokaklarını, beyaz kumlu Ganj sahillerini, küçük dükkanları ve pazar yerlerini dolaşarak sehri keşfedebilirsiniz. İçinden geçen, beyaz kumsallı ve Varanasi’ye göre çok daha temiz görünümlü Ganj nehri ile, etrafını çevreleyen yeşil Himalaya atmosferiyle Rishikesh Hindistan’ın belki de en güzel şehirlerinden bir tanesi.

♦ 13 katlı ve şekerli-kremalı bir düğün pastasını andıran Shri Trayanbakshwar tapınağını ziyaret edin.

♦ Ağaçlarla çevrili güzel bir yürüyüş yoluyla Lakshman Jhula’ya yaklaşık bir saatlik mesafede bulunan şelaleleri ziyaret edebilirsiniz. Muson döneminde yağmurlardan dolayı şelalelere giden yol kapanabiliyor, önceden kontrol etmekte fayda var.

♦ Tur acentelerinin düzenlediği Ganj’da rafting, Himalayalar’da trekking gibi çeşitli organizasyonlara katılabilirsiniz.

♦ Her akşam gün batımında Ganj kenarındaki Swarg bölgesinde Parmarth Niketan aşramı önünde yapılan Ganga aarti törenini kaçırmayın.

Yeme-içme

Rishikesh batılı turistler için bir restoran ve kafe cenneti. Her damak tadına ve her bütçeye uygun, Ganj nehri manzaralı çok güzel kafe ve restoranlar bulmak mümkün burada. Önerebileceklerimizden bazıları şunlar: Lezzetli ve Rishikesh manzaralı bir kahvaltı için Devraj Coffee Corner’da yak peynirli sandviçlerin tadına bakmayı ihmal etmeyin. Ağaç ev şeklinde tasarlanmış ve harika manzaralı bir terası olan Little Buddha Café’de lezzetli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz ama burası aynı zamanda tüm sırt çantalı turistlerin de favorilerinden olduğu için yer bulma sorunu yaşanabilir. Lakshman Jhula bölgesindeki Ganga Beach Restoran ve High Bank bölgesindeki Oasis Restoran da tavsiye edilir.
Ve tabi ki yoga meraklıları için en önemli tavsiye: bol bol yoga yapın. Hindistan’da yoganın merkezi sayilan Rishikesh’te uygun fiyatlı pek çok yoga kursu ve yoga aşramı mevcut.

Namaste!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s