Seyahate Çıkarken Evde Bırakılması Gerekenler

Seyahat öncesinde hazırlık yapmak, yanımıza almak istediklerimiz ile gerekenler arasındaki dengeyi bulma sanatıdır. Amaç basit: Arzu ettiğiniz yere varmak için bindiğiniz otobüs veya uçakta sıkıntı yaşamadan çantanıza yer bulabilmek. Tabii ki birkaç çorap ve iç çamaşırı ile birlikte seyahat etmek mümkün olmyor. Hazırlık yapmak, keşke bu kadar kolay olsaydı. Siz de yanınıza hangi kıyafeti veya kaç tane kitap almanız gerektiği konusunda sıkıntı yaşıyorsanız, emin olun yalnız değilsiniz.

En sevdiğimiz eşyalar arasında seçim yapmak zorunda kaldığımız zamanlarda, genellikle ileriyi düşünmeden, “ne olur canım” diyerek istediklerimizi çantaya doldururuz. Gereğinden fazla dolu bir çanta havayolu firmasına ödeyeceğiniz fazladan ücret veya dolu bir elden daha fazla maliyet çıkarabilir. Bir çok havayolu firması ikinci bagaj için ek ücret talep etmektedir. Bu ücretler ek bagaj başına 25 – 100 $ arasında değişebiliyor.

Herkesin çanta hazırlama şekli ve seyahat ihtiyaçları birbirinden farklıdır. En favori parfümünüzü ardınızda bırakacağınızı düşünerek üzülmeden önce burada yazılanların birer öneri olduğunu unutmayın. Bir sonraki seyahatinizde burada bahsedilen malzemelerden birkaç tanesini ardınızda bırakın, yanınızda olmadığının farkında bile olmayacağınızdan eminim.

 Toiletry-BagBütün Güzellik Malzemelerinizi Çantanıza Koymayın!

Kıvırcık saçlarınızı formda tutmak için sekiz farklı ürün veya yüzünüzün bilimadamlarının önerileri doğrultusunda yeterince gergin ve genç görünmesi için özel yüz kremleri kullanıyorsanız, seyahate çıktığınızda güzellik ürünleri ordusu taşımak yerine biraz rahat olmayı deneyin. Bana güvenebilirsiniz, seyahat süresince kremli şampuan kullanmak sizi kesinlikle mağara kadını yapmayacaktır. Evden çıkıp egzotik yerler keşfetmeye gidiyorsanız ardınızda tüm güzellik ürünlerinizi bırakacağınızdan eminim. Doğallığın tadını çıkarın.

İpucu:

Banyo, tuvalet malzemesi sunan otellerden birinde konaklıyorsanız, ürünleri kullanın. Evden 2 kiloluk şampuanınızı otele kadar taşıdıktan sonra oteldeki ürünleri çantanıza doldurup gerisin geriye taşımakla uğraşmayın. Eğer seyahat halinde kullanmadıysanız muhtemelen evinizde de kullanmayacaksınız demektir. Artık birden fazla işe yarayan bir çok ürün bulmak mümkündür. Yanınıza kremli şampuan, nemlendiricili güneş kremi gibi çoklu özelliğe sahip ürünler almayı deneyin. Nemlendiricili vücut şampuanını aynı zamanda traş kremi olarak kullanabilirsiniz. Yalnız seyahat etmiyorsanız şampuan, diş macunu veya sabunu arkadaşınız ile ortak kullanabilirsiniz. Büyük paketler taşımak yerine, ufak miktarda hazırlanmış ürünleri kilitli torbalarda taşıyın. (Önemli: Uçak yolculuğu yapacağınız zaman el bagajınızdaki kilitli torbalara sıvı içeren herhangi bir şey koymamaya dikkat etmelisiniz.)

Akma veya dökülmelere karşı kilitli torbanızı ek olarak bir plastik torba içine yerleştirebilirsiniz. Çanta içinde yakınlarında keskin uçlu bir şey olmamasına özen gösterin.

Jewellery-GoodsTakı ve Değerli Eşyalarınızı Yanınıza Almayın

Aile yadigarı alyans veya çok pahalı Prada saatiniz olmadan yaşayamayacaksanız, yapacağınız en güzel şey binlerce km öteye onlarsız gitmektir. Turistler genellikle hırsızların en büyük hedefleri arasında olmakla birlikte havayolu firmaları da bagaj kaybetmekte oldukça başarılı olabilirler. Gittiğiniz yerde tüm ilgiyi çekmek kulağa hoş gelebilir fakat hırsız ve dolandırıcıların da dikkatini çekeceğinizi unutmayın. Öte yandan, seyahate çıktığınız zaman pazar yerindeki satıcılarla 3-5 kuruşun pazarlığını yaparken milyoner gibi görünmek ya da günlük hayata karışmaya çalışırken göz kamaştıran takılar taşımak pek akıllıca olmayacaktır.

İpucu:

Gerçekten de takılarınızı yanınıza almanız gerekiyorsa, kullanacağınız özel günler haricinde (güzel bir akşam yemeğinde veya bir kutlamada) takılarınızı üstünüzde veya çantanızda gezdirmek yerine otelde bulunan kasalarda saklayın. Sigortalı takılarınız var ise seyahatin veya otel kasasında saklanmanın sigorta kapsamında olup olmadığını mutlak öğrenin.

Seyahatiniz sırasında satın aldığınız değerli eşya veya takıları eve dönerken el bagajınızda taşımaya özen gösterin. Hepimizin bildiği gibi zaman zaman teslim edilen bagajlar gizemli bir şekilde ortadan kaybolabiliyor.

Seyahate çıktığınız zaman evde bırakmanız gereken eşyaların yanına önyargı, kıskançlık, nefret veya kızgınlık gibi duygularınızı da bırakmayı unutmayın.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s