Sırtçantalılar Hakkında Akademik Çalışma

Sırtçantalılar düşük bütçeli konaklama olanaklarını tercih eden, seyahatlerini bağımsız olarak örgütleyen, esnek seyahat programlarına sahip, uzun süreli tatillere çıkan ve tatilleri süresince gönüllülük esasına dayalı turizm aktivitelerini yapmaktan hoşlanan ve genelde gençlerden oluşan gezginlerdir.

Avustralya, Yeni Zelanda, Hindistan, Tayland, sırtçantalı seyahatlar için çekici destinasyonlar destinasyonlardır. Bu destinasyonlarda sırtçantalı seyahat hizmetlerinin gelişmesinin önemli nedenlerinden biri, buralarda, sırtçantalılara yönelik yapılan akademik çalışmaların yoğun olmasıdır.

Survey-Anket

Sırtçantalılık, birçok gezgin için bir yaşam tarzı haline gelmiştir. Ancak, Türkiye’deki sırtçantalıların kimler olduğu, neden sırtçantalı seyahate çıktıkları gibi konularda neredeyse hiç bir akademik çalışma yapılmamıştır. Ekte yer alan çalışma ile Türk sırtçantalıların kimler olduğu, seyahat motivasyonlarını neler olduğu ve seyahatlerini engelleyen faktörlerin neler olduğunun amaçlanmıştır. Elde edilen veriler ile kamu otoritelerinin ve akademik camianın dikkatinin sırtçantalılığa çekilmesine katkı sağlanması olasıdır.

Ankete katılımınız ve desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

Dr. Serhat HARMAN

e-mail: serhatharman@comu.edu.tr

Ankete ulaşmak için tıklayınız

 

Advertisements

One thought on “Sırtçantalılar Hakkında Akademik Çalışma”

  1. Araştırmalar gösteriyor ki, Sırtçantalılar en çok parayı harcıyan turistlerin başında geliyor. Biz gittiğimiz yerde 3-5 gün değil, daha uzun kalıyoruz. Kişisel olarak, imkan ve fırsaım oldukça gittiğim ülkede vize süresi kadar kalmayı tercih ediyorum. Günlük harcama limitlerim çok kısıtlı, ancak toplamda ülkenin sadece turistik destinasyonalrını görüp kaçan turistlerden çok daha fazla para harcıyorum.

    Sırtçantalı seyahat eden bizler hakkında oluşan ucuzcular, bitli turist… imajı zaten başından beri yanlış ve bunu düzeltmek yine bize düşüyor.

    Anketi doldurdum!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s