Grotte des Demoiselles

La Grotte des Demoiselles – Kız Mağarası

Güney Fransa’nın Akdeniz kıyısına yakın Hérault Gorges’da (Hérault Boğazı) bulunan mağara,  (Yeraltı Katedrali) olarak bilinen devasa bölümü ile ünlüdür.  Saint Bauzille de Putois köyünde bulunan Grotte de Demoiselles (Kız Mağarası) görülmeye değer bir doğa harikası olarak karşımıza çıkıyor. Mağarayı ailece ziyaret edebilir ve yerin altında bulunan nefes kesici katedrali, devasa boyutlardaki sarkıt ve dikitleri keşfedebilirsiniz.

Peri Mağarası

Occitan efsanelerinde kız (bakire) kelimesi aynı zamanda peri olarak nitelendirilmektedir. Mağaranın adını aldığı efsanede geçen bu eş anlamlı sözcük sebebiyle günümüzde “Kız Mağarası” olarak adlandırılmaktadır. Bu gizemli mağara Languedoc’a ait, ne kadar eski olduğu bilinmeyen birçok farklı efsaneye evsahipliği yapmaktadır. Bunlar arasında en ünlüsü, koyununu kaybeden çoban John efsanesidir. Kaybettiği koyunu aramaya çıkan çoban mağaranın girişine rastlar. Bu delikten koyununu duymasına rağmen göremez. Koyunu bulma umuduyla mağaraya giren çoban gitgide daha da derine iner durur ve sonunda bugün katedral olarak adlandırılan bölüme ulaşır. Elindeki meşalenin kısıtlı ışığı ile ilerleyen çoban bir anda sarkıt ve dikitlerin bolca bulunduğu katedrale düşer. Efsaneye göre, çoban düşerken etrafında danseden binlerce peri görür. Bir şekilde mağaradan köye ulaşmayı başaran çoban mağarada binlerce perinin çevresinde nasıl da dans ettiğini anlatır durur. Böylece Peri Mağarası (Grotte des Fées) olarak isimlendirilen mağara günümüzde eş anlamlısı olan Kız Mağarası ( Grotte des Demoiselles) adıyla anılmaktadır.

La Grotte des Demoiselles - Kız Mağarası

Mağaranın yapısını çok uzun yıllar boyunca su ile reaksiyona girerek erozyona uğramış kireç taşı oluşturmaktadır. Günümüzde erozyona sebep olan suyun kaynağına dair kesin bir bilgi bulunmuyor. Artık kurumuş bir akarsu veya şu anda 300 metre (980 yıl) daha alçakta bulunan bir başka akarsu olabileceği yönünde görüşler olmasına rağmen, kesin bir kanıt bulunabilmiş değil.

Fransa’nın önde gelen rehberi Michelin’den üç yıldız derecesine sahip olan mağara “görülmesi gereken” yerler arasında bulunuyor. Mağaraya ulaşım kendi türünün Avrupa’daki ilk örneği olan yeraltı füniküleri ile sağlanıyor. Dönem dönem değişen tarifesine rağmen genel olarak saatte bir gruplar halinde mağaraya girilebiliyor. Her gruba bir rehber eşlik etmekte. Ayrıca bilet gişesinden isteğe bağlı farklı dillerde hazırlanmış sesli rehber edinmek mümkün.
Füniküler ile başlayan yolculuk boyunca rehberimiz bize mağaranın yapısı, teknik özellikleri ve tarihi ile ilgili bilgileri aktarıyor.
Mağaranın en ünlü bölümü olan katedral adlı devasa yapının içinde, karşımıza Meryem ve oğlu benzetmesi şeklindeki heykelvari yapı çıkıyor. Bu devasa bölüm küçümsenmeyecek boyutlara sahip. 120 mt uzunluğa, 80 mt genişliğe ve 50 mt yüksekliğe sahip bölümün beni fazlasıyla etkilediğini ve heyecanlandırdığını söyleyebilirim.
Şaşırtıcı derecede güzel akustik yapısı sebebiyle zaman zaman konserlerin düzenlendiği bu bölümden daha doğal ve eşsiz bir salon düşünülebilir mi? Yıl boyunca farklı zamanlarda düzenlenen jazz, klasik müzik konserleri arasında en popüler ve heyecan verici olanı ise Christmas konseri. Yüzlerce kişi, her yıl kutlamalar ve konsere katılmak için bu mağarayı ziyaret ediyor.
Rehberler ziyaret süresince birbirinden farklı heykelvari oluşumları birer birer hikayeleri ile gösteriyorlar. Çocuklar için deve benzeri kaya, erkekler için manken bacağı ve hanımlar için devasa boyutlardaki penis benzeri kayayı esprili bir dil ile sırasıyla görme şansını elde ediyoruz. Bunların arasında beni en şaşırtanı darbuka gibi elinizle vurduğunuzda çok güzel sesler çıkaran kaya oldu. Rehber eşliğinde yapılan mağara turu yaklaşık bir, bir buçuk saat sürmekte.
Mağaranın içi her yaştan ziyaretçiye uygun yürüyüş bölümleri, merdiven ve köprüler ile düzenlenmiş. Ziyaret sırasında ıslak zemine dikkat etmekte fayda var.
Mağaranın, farklı dönemlerde sığınak olarak ve gizlenme amaçlı kullanıldığı bilinmektedir.

La Grotte des Demoiselles - Kız Mağarası

Mağaranın girişinde bizi karşılayan, bölgeyi yüksek bir alandan incelememize ve harika fotoğraflar çekmemize olanak veren panoramik teras, çeşitli hediyeliklerin bulunduğu mağaza ve kafeterya ise mağaraya yaptığımız ziyareti daha keyifli ve konforlu hale getiriyor. Mağazada bulunan otomattan hatıra para almanızı öneririm.

Ulaşım
Demoiselles mağarası Saint Bauzille de Putois köyünde bulunmaktadır. Ganges’ın 5 km güneyinde, Montpellier’in 38 km kuzeyinde ve Nimes’in 60 km doğusunda yer almaktadır.
Bulunduğu konum itibari ile otobüs ile ulaşımın pek kolay değil. Montpellier’den günde 6 tane 108 numara Hérault Transport otobüs seferi var. Yolculuk görece uzun sürebileceği için sabah 5’teki otobüse binmeniz gerekir.
Araç ile ulaşım çok daha kolay ve hızlı olacaktır.
Montpellier’den 35 dakika,
Anduze’dan 40 dakika,
Nimes’ten 55 dakikada mağaraya ulaşılabilir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s