Sorularla İnterrail Rehberi

İnterRail, belki kimimiz için bir anlam ifade etmiyor olabilir, ancak kimimiz için bu kelime keşfetmenin, heyecanın ve farklı coğrafyalarrda maceranın diğer adı anlamına geliyor. Avrupa Demiryolları İşletmeleri tarafından uygulanan bu sistem ile, gezginler Avrupa’yı ucuz ulaşım olanağı ile gezme fırsatı bulabiliyor.

İnterRail Bileti Nedir? Kimler İnterRail Bileti Alabilir?

İnterRail Pass, Avrupa Demiryolları İşletmeleri tarafından uygulanan, gezginlere ucuz ulaşım olanağı sağlamayı amaçlayan bir bilet uygulaması. Sanıldığının aksine, aynı biletle, istenen yerde ve zamanda istenen trene binme olanağı sağlıyor. İnterRail herkesin grup olarak yolculuk yaptığı ya da yalnızca İnterRail bileti olanların bindiği özel bir tren değil. “İnterRail Global Pass“ bileti Avrupa’nın 30 ülkesinde 5 gün ile 1 ay arasında, “İnterRail Bir Ülke Pass“ bileti ise seçeceğiniz 30 Avrupa ülkesinden herhangi birisinde 3 ile 8 gün arasında sınırsız serbest dolaşım olanağı sağlıyor. Farklı fiyat uygulaması ile yaş sınırlaması olmadan tüm gezginler InterRail bileti alabiliyor.

İnterRail Biletinin Ücreti Ne Kadar?

İnterRail bileti gidilecek ülke sayısına, bileti alanın yaşına ve biletin kullanılacağı tren koltuk sınıfına göre değişiyor. 26 yaş altındakiler 175 avrodan, 26 yaş üstündekiler ise 241 avrodan başlayan fiyatlarla İnterRail Global Pass sahibi olabiliyor. İnterRail Bir Ülke Pass bilet ücretleriyse çok daha düşük.

Interrail_Europa_Tren

İnterRail Bileti Hangi Ülkelerde ve Ne Kadar Süreyle Geçerli?

İnterRail Global Pass ve InterRail Bir Ülke Pass 30 Avrupa ülkesinde geçerli. İnterRail Global Pass biletleri yolcunun isteğine bağlı olarak 10 günlük geçerlilik süresi içinde 5 günlük (Flexi), 22 günlük geçerlilik süresi içerisinde 10 günlük (Flexi) 15 gün sürekli geçerli, 22 gün sürekli geçerli ve 1 ay sürekli geçerli olmak üzere 5 farklı şekilde düzenlenebiliyor. İnterRail Bir Ülke Pass biletleri ise 1 aylık süre içersinde 3, 4, 6 ve 8 günlük olarak düzenlenebiliyor.

İnterRail Bileti Konaklamayı Kapsıyor Mu?

Hayır. İnterRail Pass sadece bir tren bileti. Konaklama, rehberlik, vb. gibi hizmetleri kapsamıyor.

Nereden – Hangi Ülkeden, Ne Zaman Başlıyor?

İnterrail’inizi istediğiniz ülkeden ve istediğiniz zaman başlatabiliyorsunuz. İsterseniz Türkiye’den başlatarak ve ek ücret ödeyerek başka masraf yapmadan gezinizi tekrar demiryolu ile Türkiye’de bitirebilirsiniz. Ya da istediğiniz ülkeye kara, hava veya deniz yoluyla ulaşıp İnterRail’inizi oradan başlatır ve zamandan kazanmış olursunuz.

Nereden, Ne Zaman ve Nasıl Alabilirim?

İnterRail Pass kartları TCDD’nin uluslararası bilet satışına açık tüm garları ile İstanbul’da bulunan Gençtur, Final Turizm, Gemini Turizm, Cosmopolitan, Ankara’da bulunan Ray Tur ve Van’da bulunan Ayanis Turizm seyahat acentelerinden satın alınabiliyor. İnterRail biletini yolculuğunuzun başlamasından en erken 3 ay önce alabileceğiniz gibi, yola çıkış tarihinizden bir gün önce de alabilirsiniz.

Interrail_Europa_Tren

Bileti Alırken Neler Gerekiyor?

Bilet almak için satış bürosuna giderken, bilet ücretiyle biletinizin üstüne pasaport numaranız işlendiği için pasaportunuzu götürmeniz gerekiyor.

Şu adreslerde İnterRail konusunda daha detaylı bulabilirsiniz:

http://www.interrailnet.com/  (İnterRail resmi sitesi)

http://www.genctur.com.tr/

http://www.tcdd.gov.tr/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s