Himalaya Eteklerinde Yeniden Doğum

Pokhara, Katmandu’nun 200km batısında, Himalayaların Annapurna eteklerinde, göl kenarında, 300 bin nüfuslu huzurlu bir kasabadır. Pokhara Vadisi büyük Himalaya ve Mahabharata bölgesi arasında kalan Nepal’in en merkezi konumundaki bir yerleşim yeridir. Dünya üzerinde yüksekliği 8000 m nin üzerinde olan dağların zirvelerinin en yakından seyredilebildiği tek yerdir.

En yüksek zirveler arasında yer alan Annapurna, Manaslu ve Dhaulagiri zirveleri 884 m yükseklikteki Pokhara’dan rahatlıkla izlenebilmektedir. Sessiz bir vadiye inşa edilmiş olan bu şehir, maceracılar için bir kapı görevi görmektedir.

Piritvi otoyolu inşa edilmeden önce Pokhara‘ya ulaşabilmek için 10 günlük at yolculuğu yapmak gerekliymiş. 1970‘li yıllarda hippilerin Pokhara’ya gelmesi ile buralar hareketlenmeye başlamış. 1980‘li yıllarda otelcilik ve restorancılık gelişmiş. Daha sonra yolların yapılması ile büyüyen bir şehir haline dönüşmüş Pokhara.

Pokhara_Nepal

Nepal’e Himalayalar’da trekking yapmak için gelen turistlerin çoğu, yürüyüşe deniz seviyesinden 884 metre yükseklikteki bu kasabadan başlıyor. Katmandu’dan karayoluyla enfes manzaralı bir yoldan 8 saatte ulaşılabiliyor. Uçakla 40 dakikalık bir uçuşla gelebilirsiniz.

Subtropik bir iklimi olan Pokhara’da muson dönemi başlayınca elektrik kesintileri artıyor. Sabah erken saatlerde, otellerin çoğunun teraslarından veya gölde kayıkla gezerken; arkada yükselen muhteşem Himalayalar sizi çağırıyor.

Pokhara_Nepal

Bir sabah gün doğumunu izlemek için Pokhara’da kaldığım otelin terasına çıktım. Fakat içimdeki ses sürekli göl kenarına inmemi emrediyordu adeta! Birbirine yapışık evlerin arasında kıvrılan dar sokakları izleyerek göl kenarına vardığımda hava henüz aydınlanmaya başlamıştı. Kayıkların başında duran adamdan gelen ilginç bir teklifle kendimi gölün ortasında kürek çekerken buldum.. Gün ağardıkça berrak olan havanın etkisiyle Himalaya zirveleri tek tek güneşin ilk ışıkları ile aydınlanıyor ve göle yansıyan kareleri beni kendimden alıp götürüyordu. Gölün ortasında yapayalnız bir ben varım. Herşey durmuştu. Kürekleri bırakmıştım ve yeni günün doğuşu ile sanki bende yeniden doğuyordum. Pokhara yaşanılası bir yer olarak kalbimdeki yerini almıştı

Pokhara, Nepal’in ikinci büyük gölü olan Fewa gölünün kenarında yer almaktadır. Bu gölün üzerine düşen Himalaya manzaraları görülmeye değerdir.

Gölün kenarına dizilmiş olan kafe ve restoranlarda bu eşsiz manzaraları seyredebilir ya da göl kenarında yürüyüş yapabilirsiniz. Gölde bot kiralayıp gezinti yapabilirsiniz. Pokhara’da alternatif sporlar yapabilirsiniz. En popüler olanı ise paragliding (yamaç paraşütü).

Yamaç Paraşütü_Pokhara_Nepal

Pokhara’da görsel zenginliklerin dışında tarih ve kültürel zenginlikler de yer almaktadır.

Tapınaklar; Fewa gölünün ortasında ki ada da Hindulara ait tanrı Vişnu’ya adanmış Barahi Mandir Tapınağı yer almaktadır. Hindular için dini bir yer olarak kabul edilmektedir.

Pokhara şehir merkezinde bu vadinin en eski tapınağı olarak bilinen Bindabasile Tapınağı bulunmaktadır. Pokhara’ya yüksek bir zirveden bakan Dünya Barış Pagodası bir Budist tapınağıdır. Bu tapınağın içindeki Lord Buda heykelleri Japonya, Sri Lanka ve Tayland’dan getirilmiştir.

Müzeler; Pokhara’da gezilebilecek beş müze yer almaktadır. Gurkha müzesi, Uluslararası Dağcılık Müzesi, Doğal Tarih Müzesi, Pokhara Bölgesi Müzesi, Tamu-Kohibo Müzesi (yörenin ilk insanların yaşamları  görebilirsiniz)

Mağaralar; Pokhara’nın çevresinde meraklılar için irili ufaklı gezilebilecek mağaralar bulunmaktadır. Gupteshwar Mahadev mağarası büyük bir Mahadev tapınağı ve heykeli bulunmaktadır. Hemen mağaranın karşısında da Devi Şelalesi ( Patale Chhango) bulunmaktadır.

Mahendra Gufa Mağarası, Hintliler ve Tibetliler tarafından ziyaret edilen bir mağaradır. Şiva lingamları olduğu için tapınmaya gelmektedirler. Yarasa mağarasında (Chiameri Gufa) yüzlerce yarasa yaşamını sürdürmektedir. Nepal’e geldiğinizde Pokhara’yı görmeden dönmüşseniz çok şey kaçırdığınızı söyleyebilirim.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s