Oscar Almış Yol Temalı 10 Film

Beyaz perdenin en prestijli ödülü olarak tanımlanan Oscar’ın ünlü heykelciliği bu gece yarısı, Los Angeles Dolby Theatre’da düzenlenecek ödül töreni ile sahiplerini bulacak.

Oscar ödül töreni için sizler koltuklarınıza kurulup heyecanlı bekleyişnizi sürdürürken, biz de sizin için şimdiye kadar Oscar almış seyahat konulu filmleri derleyelim dedik:

 

Seksen Günde Devri Alem (1956)

Akademi Ödülleri: En İyi Film, En iyi Sinematografi, En İyi Kurgu, En İyi Müzik, En İyi Senaryo

Jule Verne’in romanı üzerine çekilen bu en iyi film ödüllü yapım, İngiliz bir adam olan Phileas Fogg’un, dünyanın etrafını 80 günde dönemeyeceğini iddia eden birkaç kişi ile büyük bir bahse (£20,000 değerinde bir bahis) girmesini konu almaktadır. Fogg trenle Paris’e gider ve oradan bir sıcak hava balonuyla dünyanın etrafında döneceği ve İspanya, Hindistan, Hong Kong, Japonya ve San Francisco gibi yerlerde mola vereceği bir yolculuğa çıkar. Maceracı İngiliz seyahati boyunca sayısız zorlukla ve belayla karşılaşır. Fakat sonunda (spoiler alarmı), gün değiştirme hattı sayesinde fazladan bir gün elde ederek, iddiayı son dakikalarda kazanma fırsatını yakalar.

 

The Accidental Tourist (1988)

Akademi Ödülü: En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Geena Davis)

Bu uluslararası aşk ve kaybetme hikâyesinin odak noktasındaki kişi, Baltimorlu rehber yazarı Macon Leary’dir. Yazar kendi üzüntülerini paylaşmaktadır: oğlunun öldürülmesi, evliliğin parçalanması ve bir köpek barınağı müdürü olan Muriel Pritchett (Geena Davis tarafından canlandırılmıştır) ile tanıştığı yer olan, çocukluğundaki evine gitmesine neden olan sakatlığı.

 

 

Vicky Cristina Barcelona (2008)

Akademi Ödülü: En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Penélope Cruz)

Barselona, bu karmaşık aşk ilişkisi hikâyesi için son derece uygun bir ortamdı. İki Amerikalı kadın (becerikli Vicki ve kaygısız Cristina) yaz için İspanya’ya gittiklerinde, Juan Antonio Gonzalo adlı sanatçı ile tanışırlar ve baştan çıkarma girişimleri (bazılar başarılı) başlar. Fakat Gonzalo’nun dengesiz eski karısı olan Maria Elena’nın (Penélope Cruz tarafından canlandırılmıştır) gelişi, her şeyi karıştırmıştır. Barselona’da çekilen film izleyicileri aynı zamanda Oviedo’ya, İspanya’ya, Fransa’ya ve ABD’ye götürmektedir.

 

Sideways (2004)

Akademi Ödülü: En İyi Uyarlama Senaryo

2004 yılına ait olan bu komedi dram filmi, San Diego’dan California’daki Santa Ynez Valley şarap köyüne giden iki orta yaşlı adamın, bir hafta süren ve başlarda masum bir eğlence amacıyla başlayıp sonunda çapkınlık macerasına dönüşen öyküsüdür. Film California’nın şaraphanelerinden etkileyici görüntüler içeriyor.

Yukarı Bak (2009)

Akademi Ödülleri: En İyi Animasyon Filmi, En İyi Orijinal Şarkı

Animasyon, olabilecek en sıra dışı seyahatlerden birini, yaşlı bir dul olan Carl Fredericksen’in evinin üzerine binlerce helyum balonunu bağlayarak, kurgusal bir yer olan Venezüella’daki Cennet Şelalelerine yolculuğunu anlatmaktadır. Fredericksen’in yolculuğu, erken kaybettiği eşi ile birlikte yıllarca para biriktirdikten sonra ona verdiği bir sözü tutmakla ilgilidir.

Yukarı Bak (2009)

 

Paris’te Bir Amerikalı (1951)

Akademi Ödülleri: En İyi Film, En İyi Sinematografi, En İyi Kostüm Tasarımı, En İyi Müzik, En İyi Senaryo

Paris’te çekilen ve çeşitli danslarla süslenen bu müzikal, 2. Dünya Savaşı’nda savaşmış ve sonrasında Paris’e göç etmiş olan bir Amerikalının, Jerry Mulligan’ın hikâyesidir. Orada, Lise Bouvier adında, kısa süre içerisinde başka bir adamla evlenecek olan Fransız bir kadınla tanışır ve ona âşık olur. Film aslında Los Angeles’ta çekilmiştir, fakat başarılı bir şekilde yaratılan Paris ortamı Akademi’yi ve eleştirmenleri etkilemeyi başarmıştır.

 

Bir Konuşabilse… (2003)

Akademi Ödülü: En İyi Özgün Senaryo

En iyi özgün senaryo ödülünü kazanmış olan bu film, farklı amaçlarla Tokyo’ya seyahat eden iki Amerikalı arasında oluşan imkânsız bağın öyküsüdür. Yaşlı bir aktör olan Bob Harris, Japon şehrine bir reklam filmi çekimi için gelmiştir. Charlotte ise ünlü fotoğrafçısı olan eşine görevi sırasında eşlik etmektedir. Kültür şoku aralarındaki bağı güçlendirmektedir. Japonya’da çekilen film, yönetmen Sophia Coppola’nın ülkeyi sayısız ziyaretinden etkilenmiştir.

 

Benim Afrikam (1985)

Akademi Ödülleri: En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Sanat Yönetimi, En İyi Sinematografi, En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Film Müziği, En İyi Ses

7 adet Oscar kazanan film, tüm zamanların en çok Akademi Ödülü alan filmlerinden biridir. Robert Redford ve Meryl Streep’in oynadığı romantik drama, Danimarka baronesinin, Danimarka’dan Doğu Afrika’ya (Günümüz Kenya’sı) eşiyle birlikte taşınması ve oradan bir kahve tarlası satın alması ile başlar. Barones orada büyük hayvan avcısı olan Denys Finch Hatton’a aşık olur. Fakat Barones büyük acılar içinde Danimarka’ya geri dönecektir.

 

Motosiklet Günlükleri (2004)

Akademi Ödülü: En İyi Orijinal Şarkı

Ernesto Guevara’nın seyahatnamesi üzerine hazırlanan Motosiklet Günlükleri, Guvara’nın Güney Amerika’da, arkadaşı Alberto Granado ile birlikte yaptığı seyahati anlatır. İkili, ilk olarak eğlenceli bir seyahat yaşamak ve Peru’daki cüzzamlı bir koloniye yardımcı olmak için yola çıkmışlardır. Fakat seyahat sırasında karşılaştıkları insanlar ve yoksulluk, onları değiştirmiştir. Hayatlarını değiştirecek seyahat için Buenos Aires’ten yola çıkan Guevara ve Granado; Arjantin, Şili, Peru, Kolombiya ve Venezüella üzerinden, toplamda 14,000 km yol gitmişlerdir.

 

Forrest Gump (1994)

Akademi Ödülleri: En İyi Film, En İyi Oyuncu (Tom Hanks), En İyi Yönetmen, En İyi Film Kurgusu, En İyi Görsel Efektler, En İyi Uyarlama Senaryo

Tam bir seyahat filmi olmamakla birlikte Forrest Gump, bizi farklı yerlere götürmektedir. Yıllar boyunca çok sevilen yapımda Forrest Gump Alabama’dan Washington’a, D.C.’den Vietnam’a seyahat etmektedir. Forrest Gump efsanevi öyküsünde, bütün Birleşik Devletler boyunca, koşarak seyahat etmektedir. Filmin öyküsü bu kadar çok farklı yerde geçmekle birlikte, çekildiği yerler hikayenin geçtiği yerlerden farklıdır.

Sizin Oscar’a aday yol filmleriniz hangileri?

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s