Kuala Lumpur Kuş Parkı

Malezya’nın Kuala Lumpur şehir merkezine 15 dakika mesafede, yaklaşık 80 dönümlük bir arazi üstünde 3000’den fazla türe ev sahipliği yapan nefis bir kuş parkı var. Yolunuz düşer ise seslerini duyup, doğada size görünmeyen muhteşem türler ile tanışmak için nefis bir yer. Parkın tepesi dev ağlar ile örtülmüş, kuşlar yarı özgür ve uçabiliyorlar.

Kuala Lumpur Bird Park

Ama kimi yırtıcı kuşlar büyük kafesler içine kapatılmış. Bir yandan çok keyifli bir park, diğer yandan doğalarına müdahale edildiği için üzücü. Fakat uzakdoğuda kuş yuvalarının bile yendiğini, neredeyse her evin önünde minicik bir kafeste harika bir tropikal kuşun hapsolduğu ve kuşların çok sık avlandığına, tapınaklarda kafeslere hapsolmuş kuşları para karşılığında serbest bırakıp karmasını temizlediğini sanan birçok turiste ve yerel halka tanıklık edince, belki bazı kuşlar için bu park daha güvenli ve rahattır diye dşünmek istiyor insan. Ayrıca görecekleriniz gerçekten çok cezbedici.

Kuş parkının giriş ücreti hiç ucuz sayılmaz; kişibaşı  50 RM, yani yaklaşık 25 TL. Eğer parkın girişindeki kafede oturmak isterseniz, giriş ücreti vermeden, zıplaya zıplaya yanınıza gelip tabağınızdan patates kızartması gibi doğalarıyla alakası olmayan yiyecekler araklayan muhteşem Hornbill’leri ve birçok kuş türünü görebilirsiniz.

Hornbill

Kuala Lumpur Bird Park

Kuala Lumpur Kuş Parkı’ndaki Tavuskuşları. Malezya, Mayıs 2012

Ayrıca kafenin yemeklerini, taze tropikal meyve sularını ve Malezya’ya özg bir sütlü çay olan Teh Tarik’i denemenizi öneririm. Eğer uzaktan ve bilgisayardan yaptığınız bir işiniz var ise, bu parkın girişindeki kafe hızlı internet ve kuş manzarası ile güzel bir çalışma ortamı sunuyor.

Kısacası bu park, aynı iklimi paylaştığınız, tropikal bölgedeki tüm güzel bitki çeşitliliğinin devamını sağlayan esas ev sahipleri ile tanışmak için güzel bir fırsat.

Tropikal iklim, her tür canlının çeşitliliğini görmek açısından büyük bir keyif. Özellikle kuşlar o kadar inanılmaz, rengarenk ve güzeller ki… Turizmin yarattığı tüm kirliliğe rağmen, Güneydoğu Asya’da her nereye giderseniz gidin, kendilerini görecek kadar şanslı olmasanız da mutlaka günün çeşitli saatlerinde, her ne yapıyorsanız size eşlik edecek muhteşem kuş sesleri duyacaksınız.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s