Yeşil Tire'de Yapılacak 5 Şey

Tire, İzmir’in şirin bir ilçesi. Küçük Menderes Ovası’nda, sırtını Aydın Dağları’na dayamış olan Tire, İzmir şehir merkezine uzaklığı 80 kilometre uzakta yer alıyor. Bitki örtüsünün zenginliğinden dolayı “Yeşil Tire” olarak anılıyor. Ünlü Tire Pazarı, iğne oyalı örtüleri, keçeleri, tarih kokan sokakları, hanları, camileri, karambol oyunu, ot kavurması, karadutlu lor tatlısı ve meşhur köftesi… Tire’ye gelmek için sadece birkaç tatlı sebep…

Peki ya Tire’de yapılacaklar? Bir “Egeli” olarak sizler için Yeşil Tire’de yapılacak 5 şeyi derledim:

Tire-İzmir1) Tire’ye trenle gidin
Nostalji yapmak için zamanınız varsa, Tire’ye trenle gidin. Tire’ye giden trenler İzmir’in tarihi Basmane Garı’ndan kalkıyor. Gar’a biraz da erken gitmenizi tavsiye edebilirim, zira bu sayede hem gevreğinizi, peynirinizi alırsınız hem de hareket etmek için bekleyen trenleri, yolculuğa hazırlanan insanları, ekmek tanelerini kovalayan kuşları seyredersiniz. Yolculuğa başladığınızda, Yeşil Tire’ye giden kimi ıssız kimi koşuşturmacalı istasyonları izlerken, biraz gevrek biraz da peynir size eşlik edecek.

Torbalı ve Bayındır üzerinden giden tren yaklaşık 1 saat 40 dakika sonra Tire’ye ulaşıyor. Tren dışındaki alternatif ise otobüs. İzmir Otogarı’ndan sıklıkla kalkan otobüsler 1,5 saatte sizi Tire’ye ulaştırıyor.

2) Salı Pazarı’na uğrayın 
Yolculuğunuzu planlamadan önce eğer mümkünse salı günü gitmeye çalışın çünkü Tire’nin meşhur Salı Pazarı görülmeye değer bir yerdir. Türkiye’nin en büyük açık hava pazarı olduğu söylenen pazar yeri, özellikle bahar aylarında yemyeşil otlarını toplayan köylüler ile iyice şenlenir. Cibes, turpotu, arap saçı, radika, gelincik otu ve daha onlarca çeşit tazecik Ege otunu, taze köy peynirlerini ve yumurtalarını, mevsimlik meyve ve sebzeleri kısacası Tire’nin yetiştirdiği, yaptığı ne varsa bu pazarda bulabilirsiniz.

Tire’de Salı Pazarı’nı tarif etmeye gerek yok, zira ünü dünyaya yayılmış bu pazarı görmemek imkansız gibi. İlçe merkezinde, sokak aralarında kurulan pazar, adeta şenlik varmış gibi bir karmaşa ile tüm ilçeye yayılıyor.

Tire Kutu Han3) Tire köftesi yiyin 
Pazarını gezdikten sonra biraz dinlenip, damak şenlendirmek adına meşhur Tire köftesi yiyebilirsiniz. Tire kebabı olarak da geçen Tire köftesinin sırrı yöreden gelen kıymasında. Parmak kalınlığında incecik hazırlanıp mini mini şişlere dizilen köfte, odun ateşinde piştikten sonra domates ve maydanozla sunuluyor. Tire köftesi için birçok adres mevcut ve hepsi de aynı bölgede toplanmış. Bu durumda en iyisini seçmek size kalıyor. Benim seçimim Hacıoğlu Tire Köfte oldu. (Adres: Yeni Mahalle Mektep Caddesi No: 2 Tire, Tel: 0232-512-07-84, www.hacioglutirekofte.com)

Genellikle, leziz Tire köftesi gelmeden önce masanız fazlasıyla doluyor; yoğurtlu semizotu, salata, közde patlıcan, karışık turşu… Siz bu güzel lezzetleri tadarken ayranınız ile köfteniz geliyor. Gelmesiyle bitmesi bir oluyor, doymuş olsanız bile biraz daha yemek istiyorsunuz, işte tam bu anda, bu isteğinizi bastırmak için masanıza yine Tire ile özdeşleşmiş bir lezzet olan karadutlu lor tatlısı geliyor ve damağınız şenleniyor. Tire köftesi ve karadutlu lor tatlısının dışında kabak çiçeği dolması burada ayrı bir güzel yapılıyor. Bunun yanı sıra heybeli çorba, lalengi, mustafa çorbası gibi yöresel lezzetler de mevcuttur.

Tire halkı4) Tarih kokan sokaklarda kaybolun 
Gezilecek yerler söz konusu olunca, bu küçük yerde tahmin edemeyeceğiniz gizli köşelerden bahsedebiliriz. Tire’de 50’ye yakın tarihi cami, hamam, han, türbe, bedesten, müze ve kütüphane bulunuyor. En ünlüleri ise; Ulu Cami, Yeni Cami, Yalınayak Camisi, Ali Efe Hanı, Kutu Han, Yeni Han, Tire Müzesi, Necip Paşa Kütüphanesi. Eğer gezinize Tire Müzesi’nden başlarsanız orada, gezilecek yerler hakkında bir kroki göreceksiniz.

Böylelikle diğer tarihi yerleri bulmanız daha kolay olacaktır. Ayrıca Tire’nin gizli cennetinde yani Derekahve‘de, şırıl şırıl akan sular ile yeşil bir doğa içinde çayınızı yudumlayabilirsiniz. Hazır gelmişken Ayazma‘yı da ziyaret edebilirsiniz. Eğer fotoğraf çekmekten keyif alıyorsanız, sokaklarda kaybolun; çünkü tarihi, rengarenk evler sizi büyüleyecek.

5) Tire kültürünü tanıyın
Tire’nin yemekleri kadar meşhur el sanatları, El Sanatları Çarşısı‘nda sergilenir. Bu çarşıda keçeler, iğne oyalı örtüler, ipek örtüler, nalınlar ve urganlar bulabilirsiniz. Fakat hatıra olarak magnet alabileceğiniz bir yer bile yok. Belki de bu, Tire’ye turizmin uğramadığını göstermesi açısından iyi bir durum. Eğer denk gelirseniz, sadece Tire’de oynanan ve bilardoyu andıran yöresel bir oyun olan “karambol“u izleyin. Bu oyun bilardodaki ıstaka yerine parmaklar kullanılarak oynanıyor. Kısacası Tire, kendi halinde, diğer yerlerden sıyrılmış, içten bir yer. Belki de ben, bu yüzden Tire’yi çok sevmişimdir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s