Kopenhag: Kuzeyin Romantik Başkenti

Kopenhag, sadece Vikingler’in ülkesi Danimarka’nın değil, aynı zamanda İskandinavya’nın en büyük kenti. İki milyonluk nüfüsuna rağmen modern, zarif, temiz ve sakin… Kopenhag, romantik bir kış kaçamağı için ideal bir seçenek. Özellikle de Paris, Venedik veya Amsterdam dışında bir alternatif arayanlara…

Kime sorarsanız sorun, Kopenhag’ı ziyaret için en iyi mevsimin yaz olduğunu söyleyecek ve “bu karda kışta da Kopenhag’a mı gidilir?” diyecektir. Ancak unutmayın ki Kopenhag’da parke taşlı sokaklarından, kaldırım kafelerinden, kanallarından ve parklarından el ayak çekilip kentin sıra dışı bir güzelliğe büründüğü zaman kış aylarıdır. Kuzeyin eşsiz güzellikteki başkentinde kıyı boyunca dizilmiş rengârenk binaları kar altında izleyebileceğiniz, ıssız parklarda uzun yürüyüşler yapabileceğiniz ve sıcak bir ortamda İskandinav mutfağını tadabileceğiniz daha iyi bir yer yok…

Kopenhag-Kobenhavn_Denmark_Danimarka

Tüccarlar Kenti

Øresund Boğazı’nın kıyısında, İsveç’in sadece birkaç kilometre karşısında yer alan Kopenhag, Danca’da “tüccarlar kenti” demek. Kopenhag geçmişten günümüze her daim İskandinavya ve Avrupa arasında kültürel ve coğrafi bir köprü olmuş. Konumu dolayısıyla İsveç ve Germen istilalarına da maruz kalmış. Defalarca yıkılıp yeniden yapılmış. 17. Yüzyılda Danimarka Kralı IV. Christian sayesinde önemli bir bölgesel merkez olan Kopenhag, Endüstri Devrimi’yle beraber büyümüş ve gelişmiş. Kuzeyin en önemli ticaret merkezi haline gelmiş.

Kopenhag’ın bir ticaret limanı olduğunun en güzel kanıtı Nyhavn. 1670-73 yıllarında Kral V. Christian tarafından kargo gemilerinin yükleme yapmalarını kolaylaştırmak amacıyla yaptırılan, bir zamanlar sarhoşları, gemicileri, hırsızları ve hayat kadınlarıyla ünlü olan Nyhavn, günümüzde lüks balık lokantaları, üst sınıf restoranları ve kafeleri sayesinde turistlerin gözdesi. Danimarkalı ünlü masalcı Hans Christian Andersen’in de uzun yıllar yaşadığı evinin de bulunduğu Nyhavn, suluboya tablodan çıkmışçasına canlı renklere sahip tüccar evleri ve bu evlerin önünde, direkleri iç içe geçmiş ahşap yelkenlileri barındıran limanıyla görülmeye değer.

Tasarım ve Modanın Kalbi Burada Atıyor…

Güneyin Milano’su varsa kuzeyin de Kopenhag’ı var! Kopenhag tasarım ve moda konusunda dünyanın sayılı kentleri arasında yer alıyor. Kopenhag’da güzel giyinmek günlük hayatın bir parçası… Danimarkalılar giyim-kuşama normal bir Avrupalıdan kat be kat fazla para harcıyor. Romantik bir kaçamağın tadı alışverişle çıkar diyorsanız Kopenhag sizin için biçilmiş bir kaftan!

Kopenhag-Kobenhavn_Denmark_Danimarka

Kopenhag’daki alışveriş turuna Nyhavn bölgesinden başlayabilirsiniz. Buradan batıya doğru giderek, Avrupa’nın taşıt trafiğine kapalı en uzun alışveriş caddelerinden birisi olan Strøget’i takip edebilirsiniz. Şık giyim mağazalarının, tasarım atölyelerinin, sanat galerilerinin, lüks restoran ve kafelerin birbiri ardına dizildiği Strøget’in sonunda belediye binasının bulunduğu meydana ulaşıyorsunuz. Eğer ‘para’ sizin için dört harfli bir kelimeden öte bir anlam ifade etmiyorsa Strøget’in kaliteli mağazalarında en son tasarım ürünü kıyafetler ve takılar, benzersiz dizayn ürünü ev ve mutfak eşyaları sizi bekliyor.

Strøget’in devamınde Hans Christian Andersen Bulvarı’nı takip ederek ünlü mimar Henning Larsen’in tasarladığı Danish Design Center’a ulaşabilirsiniz. Burada, sürekli ve dönemsel sergiler, showroomlar ve atölye çalışmaları düzenleniyor. Danish Design Center’dan çok da uzakta bulunmayan Sanatsal Tasarım Müzesi (Kunstindustrimuseet) Danimarka’da tasarım tarihini merak erdenler için doğru adres.

Kara ve Soğuğa Pedal Çevirin…

Kış mevsiminin damgasını vurduğu, akşam karanlığının erken çöküp, sokaklar çekildiği Kopenhag’da Danimarkalıların hygge diye adlandırdıkları ‘sükûnet’ dönemi hüküm sürüyor. Böyle bir dönemde bile Kopenhaglılar’ın altında bisikletleri var. Bisiklet Kopenhag’da bir ulaşım aracı, bir yaşam biçimi adeta… Her on yetişkinden dokuzunun bisiklet sahibi olduğu Kopenhag dünyada en bisiklet dostu, en çevreci kentlerden birisi. Rakamlara göre Kopenhag’da yaşayanların %36’sı her gün işe bisikletle gidiyor. Toplamda her gün 1,2 milyon kilometre yol yapıyorlar. İdarecilerin hedefi bu rakamı 2015 yılına kadar %50’ye çıkarmak.

Kopenhag iki milyona yaklaşan nüfusuyla belki İskandinavya’nın en büyük şehri olabilir ancak kesinlikle kaotik bir metropol değil. Dolayısıyla, Kuzey Avrupa’nın bu en modern ve yaratıcı kentini turlamak için en iyi yol bir bisiklet kiralamak. Üstelik bunun için bir ücret ödemeye de gerek yok. Son yıllarda bir proje sayesinde Kopenhag’ın kent merkezindeki birçok noktadan ücretsiz bisiklet edinebilir ve kenti ağ gibi saran yüzlerce kilometrelik bisiklet yollarını kullanarak Kopenhag’ı baştanbaşa turlayabilirsiniz.

Kopenhag-Kobenhavn_Denmark_Danimarka

Müze Zengini Şehir…

Eğer bisiklete binmek size göre değilse uygun fiyata alabileceğiniz bir ‘Copenhagen Card’ ile metro, otobüs ve trenle kentin dört bir yanına gidebilirsiniz. Modada, tasarımda ve çevreye duyarlıkta öncü Kopenhag, şehir içi ulaşımda da çağın ötesinde adeta. Fütürist, modern, sürücüsü olmayan Kopenhag metrosu gündüz ve gece şehrin dört bir yanına hizmet veriyor. Copenhagen Card ile ayrıca müzelere ücretsiz girebilir, şehir turlarından, araba kiralama hizmetlerinden ve restoranlardan indirimli yararlanabilirsiniz.

İskandinavya kışında yapılacak en iyi aktivitelerden birisinin müze ziyareti olduğunu düşünüyorsanız Kopenhag tam size göre! Kent merkezinde yer alan Danimarka Ulusal Galerisi’nde ve ünlü Ny Carlsberg Glypotek’te Danimarkalı ressamların yanı sıra Rembrant, Picasso ve Matisse gibi ustaların eserleri de yer alıyor. Bilim ve doğa tarihi meraklıları için kentin kuzeyindeki Experimentarium ve Osterbro bölgesindeki Zooloji Müzesi, tarihseverler içinse merkezde yer alan Ulusal Müze ve Vesterbro’daki Kopenhag Müzesi önemli müzeler.

İskandinavya’nın Gastronomi Başkenti…

Kopenhag’da romantik bir kış kaçamağı en güzel sıcak bir ortamda yenebilecek bir akşam yemeği ile sonlanabilir. İskandinav mutfağının diğer mutfaklar kadar popüler olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak özellikle Danimarka mutfağı son yirmi yıl içerisinde büyük bir atılım gerçekleştirdi ve son dönemde yemek yazarları ve gurmelerin dikkatini çekmeyi başardı.

Kopenhag-Kobenhavn_Denmark_Danimarka

Kopenhag’ın İskandinavya’nın gastronomi başkenti iddiasıyla dünyanın en iyi restoranlarına ev sahipliği yapıyor. 2010 yılı içerisinde Kopenhag’taki restoranlardan on üçüne Michelin yıldızı verildi. Kuzey Avrupa mutfağında getirdiği yeniliklerle adını duyuran Noma bunlardan birisi. S. Pellegrino’nun “dünyanın en iyi restoranı ödülünü” 2010 yılında kazanan restoran Danca iki sözcük olan Nordisk (kuzeyli) ve mad (yiyecek)’in birleşiminden oluşuyor. Christianshavn bölgesinde rıhtım kıyısında yer alan Noma’nın en büyük özelliği Danimarka sınırları içinde yetişmeyen hiçbir şeyi kullanmaması. Danimarka mutfağı İskandinav köftesi frikadeller ve Danimarka usulü smørrebrød’den ibaret olmadığını görmek için Noma’ya uğramayı ihmal etmeyin…

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s