Seferihisar’da Yapılacak 5 Şey

Salyangoz hızında ki şehir, Seferihisar. Pazar günleri Sığacık Kalesi’nde kurulan organik köy pazarı ziyaret edilebilir. Aynı zamanda tarihi 1520′lere kadar dayanan Sığacık Kalesi görülmeye değer. Sığacık Kalesi hala içinde hayatın devam ettiği az sayıdaki kaleden biridir. Organik pazardan ise ev yapımı reçeller, yöreye has “mandalina tatlısı” , Ege yöresinin en leziz zeytin ve zeytinyağları ve ev hanımlarının el emekleri de pazarda sizleri bekliyor. Ayrıca tadında sebze ve meyve de en organik haliyle sizler için pazarda sergileniyor olacak.

MÖ. 1000 yıllarında kurulmuş Teos Antik Kenti, Sığacık-Akkum yolu üzerinde kahverengi tabelası ile sizi karşılayacak. 12 İyon kentinden bir olan Teos’ta şarap tanrısı Dionysos’un yaşadığı antik kent olduğu için görülmeye değer. Kuruluş tarihi M.Ö. 2000’e kadar gidiyor. O tarihte Akalardan kaçan Giritler, Teos kentini kuruyorlar. Antik kent, en parlak dönemini M.Ö. 900’ler de yaşamış. Bu dönem İyon birliğinin kurulduğu tarih olarak da bilinir. Teoslular, denizci bir milletti, deniz ticareti ile uğraşırlardı. Yanı sıra şarapçılık ve bağcılıkla da ilgileniyorlardı ve bu yüzden önemli antik eser olarak bilinen, antik dünyanın en büyük Dionysos Tapınağına sahip oldular. Tapınak 60’lı yıllarda yapılan kazılarla çıkarılmış ama sonrasında uzun yıllar kazılar durdurulmuş. İyi olan ise 2010 yılında kazılar yeniden başlatıldı. Eğer bir kentin yeni yeni ortaya çıkışına tanıklık etmek isterseniz, mutlaka gelmelisiniz.

Teos-Seferihisar

Yavaş şehir Seferihisar’ın buz gibi denizin ne demek olduğunu öğrenmek için yaz mevsiminde tatilcilerin yoğunlukla bulunduğu her biri mavi bayraklı Akkum plajından, Ekmeksiz Koyundan ya da Akarca plajından denize girebilirsiniz. Ek bir alternatif olarak, Ekmeksiz koyunda piknik yapabilirsiniz, öğlen ve akşamları restorantından yararlanabilirsiniz. Ayrıca akşam konaklamak isterseniz, bungalov kiralayabilirsiniz ya da kamping yapabilirsiniz. Hangisini seçerseniz seçin, güneş batana dek keyfini çıkarın.

Küçük balıkçı kasabası Sığacık’ta, deniz kenarında balık yemeden dönülmez. Tuzda balık, levrek buğulama, fırında ahtapot, balık ekmek, midye tava, karides güveç, kalamar tava… Yanında bol Ege yeşillikleri ve zeytinyağlı mezelere eşlik eden bir kadeh rakı ile kurulan sofralarda keyifli sohbetler için Sığacık, biçilmiş kaftan.

Seferihisar

Sığacık’ta, köylü teyzelerin ellerinden incecik açılmış gözleme-ayran ikilisi ile mideniz bayram eder. Otlu peynirli, patatesli, kıymalı ya da patlıcanlı yanında ya bol köpüklü ayran ya da buz gibi limonata… Her biri birbirinden organik lezzetler olduğundan fazlasıyla uyumlu olacaktır.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s