Chiang Mai Aktivite Rehberi

Chiang Mai, denize kıyısı bulunmamasına rağmen, meşhur beyaz kumsallı adalar ve sahil şehirleri arasından sivrilerek en popüler Tay destinasyonları arasında ilk sıralarda yer almayı başarmış, cıvıl cıvıl, kültür ve aktivite dolu bir şehir. Deniz, kum güneş üçlüsünden farklı, aktivitelerle dolu balayı yerleri arayışındaysanız Chiang Mai’yi listenizin başında yerleştirebilirsiniz.

Kuzey Tayland’ın dağlık ve ormanlık bölgesinde bulunan Chiang Mai’ı bu kadar tercih edilen bir rota haline getiren aktivitelerin bir listesini aşağıda bulabilirsiniz:

Şehir, Tapınak ve Çevre Turu

Kuzey Tayland’ın incisi Chiang Mai’a yolunuz düştüyse eğer, tabi ki aktivite listesinde ilk sırada şehir turu yer alıyor. 700 yıl önce Burma’dan gelen saldırılara karşı yapılmış olan bir sur tarafından çevrelen eski şehir ve güzel mi güzel Budist tapınakları mutlaka ziyaret edilmeli. Eski şehrin küçük, renkli ve sevimli sokaklarında gezinirken, pek çok kafe, restoran, bar  ve masaj salonu keşfedeceksiniz. Ayrıca burada çok sayıda uygun fiyatlı ve rahat otel ve pansiyon da bulunuyor. Chiang Mai’a varınca öncelikle uğranması gereken yer denilebilir bu sebeple.

Chiang Mai’ın tapınakları, Burma ve Yunnan  etkileri taşıyan çok renkli Kuzey Tayland mimarisinin en güzel örnekleri arasında sayılıyor.Eski şehri gezmenin en uygun yolu yürümek. Tapınakları ise bir motosiklet ya da tuktuk-taksi kiralayarak gezmek mümkün.

Chiang Mai’ın güzel tapınakları
Chiang Mai’ın güzel tapınakları
Ching Mai Tapınaklar
Ching Mai Tapınaklar

Günübirlik bir çevre turu olarak yüksek bir tepe üzerinde kurulu Doi Suthep’teki Wat Phra That Tapınağı’na  ve Mae Se Şelaleleri’ne  ziyaret düşünülebilir.  Chiang Mai merkezden kiralayabileceğiniz bir motosikletle rahatlıkla yolculuk edilen bu orman yolunda aynı zamanda çok güzel manzaralar görebilirsiniz.

Geceleri ise Chiang Mai’in çeşitli bar ve kafelerini keşfetmenin yanısıra gece pazarlarını ziyaret etmeyi unutmayın. Yeni şehir merkezindeki büyük gece pazarında yiyecekten tekstile, hediyelik eşyadan aksesuvara kadar herşeyi bulmak mümkün. Cumartesi geceleri Güney Kapısı’nda kurulan Cumartesi Gecesi Pazarı da görülmeye değer.

Chiang Mai Orman Uçuşu - Zipline
Chiang Mai Orman Uçuşu – Zipline

Orman Uçuşu (orjinal adı Jungle Flight ya da Flight of the Gibbons) son yıllarda Chiang Mai’ın belki de en gözde turist aktivitesi haline gelmiş durumda. Neredeyse tüm seyahat ve turist acentalarının vitrinlerinde bu aktivitenin tanıtımları var ve pek çok acenta Orman Uçuşu organizasyonu yapıyor. Fiyatlar da genelde birbirlerine yakın, yine de bir kaç yerden fiyat alıp, şartları kıyasladıktan sonra karar vermekte fayda var.

Bu aktivite için ormanda büyükçe bir alanda, ağaçların arasında halatlar ve platformlardan oluşan bir sistem kurulmuş. Bu halatlara tutunup kayarak ağaçtan ağaca uçuyor, bir  platformdan ötekine konarken bir yandan da ormanı gezmiş oluyorsunuz. Bazen 50 metreyi bulan yüksekliklerden hızla kayarak karşı ağaca ulaşmak tam bir adrenalin kaynağı, çok da eğlenceli. Ara sıra bir ağaçtan öbürüne yürümek gerektiğinde, biraz çevreyi keşfetme ve orman havası alma şansı da oluyor üstelik. Aktivite boyunca turist gruplarına profesyönel bir ekip eşlik ediyor, hem tekniği öğretmek hem de güvenliği sağlamak için. Yarım günlük aktivitenin fiyatı 50 -60 Euro arasında, tam günlük olunca fiyat iki katına çıkıyor. Fiyatlara, Chiang Mai’dan bir  saat kadar uzaklıkta olan ormana ulaşım, ekipman ve aktivite sonrası bir köy lokantasında öğle yemeği de dahil.

Yemek Kursu

Chiang Mai’da yapılabilecek diğer bir aktivite bir yemek kursuna katılıp Tay mutfağının sırlarını öğrenmek. Şehir merkezinde ve eski şehirde pek çok yemek kursu mevcut, tam gün ya da yarım gün seçenekleri var. Asian Scenic Thai Cooking önerilebilecek olan kurslardan bir tanesi. Kurs, öğretmen aşçının önderliğinde semt pazarına gidip malzeme seçmekle başlıyor. Daha sonra mutfağa dönülüyor ve bir kaç saat boyunca aşçının bilgilendirmesi ve yönlendirmesi doğrultusunda başlangıç ve ana yemekler ve istenirse tatlı pişiriliyor. Kurs bitiminde de öğretmen ve öğrenciler hep birlikte oturup, pişirdiklerini afiyetle yerken sohbet etme imkanı buluyorlar. Birbirinden lezzetli Tay çorbaları, körileri ve Pad Thai yapımını öğrenmek için bu yemek kursları bulunmaz bir fırsat.

Yemek kursunda Tay çorbaları pişirirken
Yemek kursunda Tay çorbaları pişirirken

Tay Masajı

Tayland denilince ilk akla gelenlerden biri de Tay masajıdır. Chiang Mai’da hem masaj yaptırabileceğiniz salonlar hem de Tay masajının inceliklerini öğrenebileceğiniz masaj kursları mevcut.

Sehirde çok uygun fiyatlara vücut, el ve ayak masajı yaptırabileceğiniz bir çok kaliteli masaj salonu bulunuyor. Bir tapınak avlusunda yere serilmiş minderlere uzanarak, açık havada masaj yaptırabileceğiniz Thai Healing Arts Association tavsiye edilir.

Tay masajının tekniğini ve inceliklerini öğrenmek isterseniz, Chiang Mai’da bu alanda hizmet ve sertifika veren ve dünyanın çeşitli yerlerinden pek çok öğrencinin tercih ettiği masaj kursları var. Old Medicine Hospital bu kursların en eski ve bilinenlerinden bir tanesi: www.thaimassageschool.ac.th

Yeme, İçme

Chiang Mai aktivite listesinde unutulmaması gereken son bir şey daha var ki o da birbirinden lezzetli yiyecek ve içeceklerin tadına bakmak. Sebzeli ve tercihe göre etle karışık bir çeşit Asya makarnası (noodle) olan Pad Thai, bol çeşitli, taze ve ucuz deniz ürünleri, egzotik meyveler, buzlu kahve ve çaylar özellikle denenmesi gereken Tay klasikleri arasında yer alıyor. Yapışkan pirinç ve taze mangodan yapılan tatlı ise (orjinal adı Sticky rice & mango), Güney Asya mutfağı tatlı menüsünün baş misafiri her zaman.

Egzotik meyvelerden bir tanesi Ejderha Meyvesi (Dragon Fruit)
Egzotik meyvelerden bir tanesi Ejderha Meyvesi (Dragon Fruit)

Merkezdeki gece pazarının Anusarn Market kısmındaki açık hava balık lokantaları, deniz ürünlerini denemek için gayet uygun mekanlar. Bunun dışında, Chiang Mai sokaklarında dolaşırken, pek çok kaliteli ve uygun fiyatlı restorana rastlamak mümkün. Meyveleri ise sokak satıcıları yıkayıp, temizleyip, yenmeye hazır olarak servis ediyorlar.

Advertisements

4 thoughts on “Chiang Mai Aktivite Rehberi”

    1. Bu egzotik meyveler konusunda herkesin damak tadı farklı gerçi ama ben ejderha meyvesini yediğimde çok hayal kırıklığına uğramıştım. Bu kadar güzel görünümlü bir meyve bu kadar tatsız ve yavan olabilir. Benim kişisel favorim Durian meyvesi idi 🙂

      Sevgiler

      Şilan

    1. Kivi kadar guclu ve aromali bir tadi yoktu bence. Ama Tayland’a gidecekseniz zaten, en guzeli oradaki tum egzotik meyvelerin tadina bakip kendi zevkinize gore karar vermek 🙂 Tayland tam bir egzotik meyve cenneti. Simdiden iyi yolculuklar!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s