Ev Kiralama ve Ev Değişimi

Yerel kültürü yaşarken insanların evine konuk olunan Couchsurfing gibi konukseverlik ağlarından fazlasını, otel ve pansiyonda konaklamadan daha azını arayanlar için iki seçenek mevcut. Bunlardan ilki yabancı bir ülkede ev veya oda kiralama. Diğeriyse Swap da denilen ev değiş-tokuşu. İlki ücretli, ikincisi ücretsiz olan her iki sistem de, özellikle otel fiyatlarının yüksek olduğu metropollerde uygun fiyata konaklamak isteyenler için son derece faydalı.

Ev kiralama ve ev değişiminin bir diğer avantajı da gittiğiniz ülkede veya şehirde insanların yaşamlarını evlerinin içine girmek suretiyle gözlemleme imkanı tanıması. İster Tokyo’da bir gökdelenin 48. katında bir daire kiralayın, isterseniz Marakeş’in eski kentinde bir oda… Her iki durumda da o kültürün içindesiniz demektir.

Kısa Süreli Ev Kiralama

Otelde kalmanın çekiciliği şüphesiz tartışılmaz. Sizin yerinize yatağınızı düzelten, kahvaltınızı hazırlayan, kirli havlularınızı temiziyle değiştiren birileri var. Fakat bazı kişilerin konfor anlayışı daha farklı ve bu anlayış “evdeki konfor”a daha yakın. Arkanıza yaslanıp televizyon izleyebileceğiniz ayrı bir oturma odası, yemek yapabileceğiniz küçük bir mutfak, yattığınız odadan ayrı bir yerde yer alan banyo ve tuvalet… Gitgide daha fazla kişi, her köşesinde turistlerle karşılaşılan oteller yerine yerel halkın yaşadığı mahallelerde ev kiralama yolunu seçmekte. Yabancı bir şehirde ev kiralamak da bir nevi tabu ve ayıp olmaktan çıkarak bir trend haline gelmekte.

Home-rent

Turizm şirketi veya emlakçıdan kiralama

İster eski usül gazeteden, ister internetten ulaşın, aracı turizm şirketleri ve emlakçılardan ev kiralamanın bazı avantajları var. Her şeyden önemlisi, karşınızdaki kişi yöreyi iyi bilen, elindeki listede yer alan her bir kiralık ev veya apartman dairesinin artılarını ve eksilerini sizinle paylaşabilecek bir kişi. Ayrıca kaldığınız evde musluktan sıcak su akmadığında veya internet bağlantısında sorun olduğunda yardımcı olabilecek kişi de evi kiralamada aracılık eden kişinin ta kendisi.

Turizm şirketi veya emlakçıdan ev kiralamanın bir dezavantajı varsa o da fiyatı. Eğer kiralanan ev bir başkasına aitse aracı kişi kendi komisyonunu da normal fiyatın üzerine ekleyecektir. Dolayısıla da kiraladığınız ev için normal kiralık fiyatının %10 – %20 daha fazlasını ödemek zorunda kalacaksınız.

Doğrudan ev sahibinden kiralama

Diğer bir seçenekse gazete ilanlarını ve interneti kullanarak veya sorup soruşturarak ev kiralayan kişilerin kendisine ulaşmak. En büyük avantajı şüphesiz daha az bir fiyat ödeyecek olmanız. Hatta bazı durumlarda pazarlık yapmanız bile mümkün. Ancak eğer ev sahibi evine ilgisiz birisiyse daha az bakımsız, mobilyaları eski ve hijyen bakımından kötü bir ev sizi bekliyor olabilir. Ayrıca ev sahipleri bazı durumlarda (vergi ödemek istemedikleri için) resmi bir kontrat yapmaya yanaşmayabilirler. Bu durumda haklarınız da sınırlı olacaktır.

Ev kiralama sitelerini kullanma

Ev ve oda kiralama sitelerinin sayıları son yıllarda gitgide artmakta. İnternetteki arama motorlarına “kiralık ev” yazdığınızda yüzlerce siteyle karşılaşırsınız. Hangi site güvenilir, hangisi daha ekonomik, hangisi direkt ev sahibinden bunları bir bakışta anlamak zor. İşte size, yabancı bir ülkede ev kiralamanızda yardımcı olabilecek bazı ipuçları:

Ev kiralama sitelerinin en önde geleni AirBnB (www.airbnb.com) 2008 yılınının Ağustos ayından bu yana faaliyette. Her ne kadar sitede listelenen evlerin çoğunluğu ABD’de bulunsa da AirBnB Endonezya’dan Brezilya’ya kadar 190’dan fazla ülkede ve binlerce şehirde ev ve oda kiralama imkanı sunuyor.

Gideceğiniz şehri kararlaştırdınız, sitede arama yaptınız ve çıkan evlerden birisi hoşunuza gitti. Öncelikle yapmanız gereken, sitede tarif edildiği biçimiyle ev sahibine mesaj atarak, konaklamak istediğiniz tarihle beraber aklınıza takılanları sormanız. Eğer herşey uygunsa Paypal kullanarak ödemenizi gerçekleştiriyorsunuz. AirBnB paranızı tutuyor ve siz eve giriş yaptıktan bir gün sonra ev sahibine para transferini gerçekleştiriyor. Böylece olası sahtekarlıkların önüne de geçilmiş olunuyor. Ayrıca, AirBnB ile bir nevi acenta, emlakçı, komisyoncu vb. aracıları ortadan kaldırarak ve daha az ücret ödeyerek hızlı biçimde konaklayacak yer bulma şansına sahip oluyorsunuz. AirBnB dışındaki güvenilir ev kiralama siteleri:

Soru: Tanımadığım insanların evini kiralamak, onların evinde kalmak ne kadar güvenli?

Cevap: Yukarıda bahsi geçen sitelerin tamamında bir değerlendirme sayfası bulunuyor. Burada, o evde daha önce kalmış olan kişilerin yorumları ve puanlamalarını görebiliyorsunuz. Nasıl alışveriş sitelerinde müşteri memnuniyeti yüksek ürünlerden satın alıyorsanız, ev kiralama sitelerinde de misafir memnuniyeti yüksek ev sahiplerini seçerek rahat bir tatil geçirebilirsiniz.

Soru: Hiç görmediğim bir evi nasıl kiralayacağım? Gittiğimde karşılaştığım manzara fotoğraflardan çok farklı olur mu?

Cevap: Kiralamak istediğimiz evin fotoğrafları sadece evin dışını veya sadece evin içini gösteriyorsa ve emin olamıyorsanız, kiralayan kişi veya şirketten daha fazla güncel fotoğraf göndermesini isteyin. Evde hangi araç gereçler olduğunu, kaç adet banyo ve tuvalet olduğunu, hatta komşuların kim olduğunu dahi sorun. Ne kadar fazla soru sorar ve detay öğrenirseniz o kadar az hayal kırıklığına uğrarsınız.

Ev kiralamak isteyenlere bir tavsiye; güvenilir şirket ve internet sitelerini kullanmaları ve mümkünse daha önceden o evde kalmış olan gerçek kişilerle irtibata geçmeleri. Ev kiralamak kesinlikle tehlikeli veya zor bir iş değil ancak zaman zaman dolandırıcılara karşı her zaman dikkatli olmak gerekiyor!

Ev Değişimi (Swap)

Ev değişiminin eskiden sadece düşük bütçeli gezginlere ve bekarlara yönelik olduğunu düşünülürdü. Ancak özellikle Avrupa ve Kuzey Amerika’da aileler, çiftler, yüksek gelir seviyesindeki kişiler dahi bu sistemi kullanarak farklı ülkelerde ve şehirlerde konaklıyorlar

Ev değişimi ilk olarak Batı ülkelerinde tatilleri aynı döneme denk gelen farklı şehirlerdeki öğretmenlerin kendi arasında ücretsiz tatil yapmasıyla başlamış. İnternetin doğuşuyla beraber ev değişimi de sanal ortama taşınmış ve daha geniş kitleler tarafından benimsenmiş.

Ev değişimi için tek bir şart var; başkalarının sizin evinize gelip, yatak odanızda konaklayıp, mutfağınızı, banyonuzu kullanmalarını kabullenebilecek kadar hoşgörülü ve rahat olabilmeniz. Bunu karşılığında Toskana’da bir bağ evi veya Paris’in göbeğinde bir apartman dairesi sizi bekliyor olabilir!

Sistem Nasıl İşliyor?

Eviniz şehir merkezine yakınsa veya turistik bir bölgedeyse talep çok olacaktır. Aynı şekilde, gitmek istediğiniz yer turistlerin bol, konaklama fiyatlarının yüksek olduğu bir bölgedeyse ev bulmanız da daha sakin yerlere göre daha zor olacaktır.

Günümüzde ev değişim sistemi %99 internet üzerinden işliyor. Home Exchange (www.homeexchange.com), Home Link (www.homelink.com) ve Intervac (www.intervac-homeexchange.com) ev değişimi konusunda en iyi üç site. Bunun yanısıra çok sayıda ulusal ve yerel site de var. Ev değişim sistemi tamamen ücretsiz ancak bu sitelere üye olup mevcut evlerin detaylarını görmek, sahiplerinin iletişim bilgilerine ulaşmak için aylık veya yıllık bir ücret ödeniyor. Yani bir nevi ev değişim kulübü gibi. Ondan sonrası ise tamamen ücretsiz bir biçimde, ev değişimi konusunda tarafların karşılıklı iletişimine ve anlaşmalarına dayanıyor.

Advertisements

One thought on “Ev Kiralama ve Ev Değişimi”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s