Ekonomik Konaklama: Hosteller

Dünyada gezi kültürünün artması, daha çok gezginin seyahat etmesi, düşük bütçeli, ekonomik ve sırtçantalı seyahat kavramının yaygınlaşmasıyla birlikte hostel sayısında önemli artış gözleniyor ve rekabet sayesinde kaliteleri de yükseliyor. Günümüzde, ruhu olmayan, iyi hizmet vermeyen, kaliteden ve temizlikten ödün veren hostellerin ayakta kalması oldukça zor. Tasarımından işletmesine, konforundan temizliğine, müşteri profilini tanıyan ve ona göre davranan hosteller daha popüler oluyor.

Yeme-İçme:

 • Kahvaltı fiyata dahil ya da ekstra ücretli olabileceği gibi hiç olmayabilir de. Olduğunda, kahvaltının kalitesi de çok değişkendir. Kimi hostelde bir kuru ekmek, yağ, reçel ve çay-kahveden ileri gidemezken bazen de açık büfe, sıcak seçeneklerin ve farklı meyve ve içecek çeşitlerinin de dahil olduğu bir şekilde olabilir.
 • Birçok hostelde tam donanımlı, ortak kullanıma açık bir mutfak bulunur. Böylelikle süpermarketten alacağınız yiyeceklerden istediğiniz gibi yemek hazırlayabilirsiniz. Bu da kendi damak zevkinize uygun yemekleri çok ekonomik olarak tüketme şansı sağlar.
 • Bazı hostellerde alkollü içkileri tüketmek serbesttir, bazılarında izin verilmez.

Banyo-tuvalet:

 • Hostelde kalmayı düşünenler için ortak banyo ve tuvalet kullanımı hususunda rahat edebiliyor olmak bir ön koşuldur.
 • Banyo ve tuvaletler odanın içinde olabileceği gibi bazen koridorda ortak kullanıma açık olarak da bulunabilir.
 • Çoğu hostellerde duşlarda kısıtlama olmamakla birlikte bazılarında duşların açık olduğu, ya da sıcak suyun verildiği saatler belirlenmiştir.

Hostel_Buenos-Aires

Güvenlik:

 • Hosteller genellikle güvenli yerlerdir; dışarıdan giriş her zaman resepsiyon tarafından izlenir. Bazı hostellere dışarıdan giriş şifre veya kartla mümkündğr. Ancak tüm önlemlere ragmen zaman zaman hırsızlık hadiseleri de yaşanmaktadır.
 • Hırsızlığın önüne geçmek için dolap sistemi uygulayan hostellere rastlayabilirsiniz. Bu hostellerde, odaların içinde ya da ortak alanlarda bulunan kilitlenebilir dolaplar eşyalarınızı güvenli bir şekilde saklamanızı sağlar. Bu dolaplar bazen büyük sırtçantalarını, valizleri alacak kadar büyük olabilirken, bazen sadece fotoğraf makinası, bilgisayar, pasaport gibi değerli eşyaların konması için küçük olabilir. Hostellerdeki dolapları için farklı kilit sistemleri vardır. Bazen size bir elektronik kart verirler, bazen şifreli ya da kendinden kilitli dolaplar olur. Çoğu zaman ise kendi asma kilidinizi götürmeniz gerekir.

Ortak alanlar:

 • Çoğu hostelde sosyalleşmeyi sağlayan bölümler olur. Bu oturma salonları, televizyon odası, mutfak, yemek salonu, bahçe, teras, bar gibi farklı şekillerde olabilir. Böylelikle diğer gezginlerle tanışabilir, onların yol hikayelerini dinleyebilir, ortak yolculuk planları da yapabilirsiniz.
 • Bir diğer ortak alan da bilgisayar salonu veya internet cafedir. Ortak kullanıma açık bilgisayarlar çoğu hostelde mevcuttur. Bunlar ücretli olabileceği gibi ücretsiz de olabilir. Ücretsiz olanlarda genellikle adil kullanımı sağlamak adına maksimum kullanım süre kısıtlaması olur. Ayrıca günümüzde hemen her hostel kablosuz internet hizmetini ücretsiz olarak verir. Yanlarında küçük bilgisayarlarıyla gezen gezginleri hostel ortak alanlarında tüm ‘sanal işlerini’ yaparken görebilirsiniz.
 • Hostel-Mutfak

Rezervasyon:

 • Gideceğiniz hostele ve sezona, güne göre değişmekle birlikte hostellere rezervasyon yaptırmanız gerekebilir. Yüksek sezonlarda, özellikle de haftasonları popüler hostellerde (örneğin yaz aylarında Venedik, Roma, Barcelona gibi şehirlerde) yer bulmak neredeyse imkansızdır.
 • Dünyadaki en büyük hostel organizasyonu Hostelling International’dır (www.hihostels.com) Bu sisteme bağlı hosteller belirlenmiş standartlara uymak zorundadır. Bu site üzerinden dünyanın birçok ülkesindeki hostelleri bulmak ve rezervasyon yapmak mümkündür.
 • Birçok hostel kendi siteleri üzerinden rezervasyon aldığı gibi, büyük rezervasyon ağlarına da üyedirler. Bunların en yaygın olanları Hostel World (www.hostelworld.com) ve Hostel Bookers (www.hostelbookers.com) dır.
 • Sistem genellikle rezervasyon sırasında kredi kartınızdan ödemenin %10’unun çekilmesi şeklinde işler. Hostele vardığınızda da kalanı kartla ya da nakit ödeyebilirsiniz. Vazgeçip gitmemeniz durumunda ilk gecenin ücretinin tamamı kredi kartınızdan otomatik çekilir. Bazı rezervasyon siteleri ayrıca rezervasyon ücreti de alırlar, bunlar detaylı olarak belirtilir.
 • Rezervasyon siteleri aynı zamanda hostellere puanlama da yapar. Bu puanlama, daha önce konaklamış kişilerin yorumları üzerinden oluşur. Böylelikle detaylı bir araştırmayla gideceğiniz şehirdeki hostellerin iyi ve kötü yönlerini görüp kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz.
Advertisements

One thought on “Ekonomik Konaklama: Hosteller”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s