Nürnberg: Bir Kış Masalı

500 bini aşan nüfusuyla Bavyera’nın ikinci büyük şehri Nürnberg her yıl Aralık ayında kurulan Noel pazarı “Christkindlmarket” ile bir “masallar kenti”ne dönüştürüyor.

Nürnberg – bu isim farklı çağrışımları beraberinde getiriyor. Nürnberg denince kimisinin aklına Franken bölgesine özgü ‘Bratwürstchen’ veya ‘Lebkuchen’ gibi lezzetler gelir. Kimileri Nürnberg’i, savaş suçlusu Nazilerin yargılandığı ünlü mahkemeleriyle, kimileriyse Albrecht Dürer ve Veit Stoss gibi ressam ve sanatçılarıyla… Nürnberg denince benim aklıma ilk gelense kentin taş döşeli sokaklarında kurulan Noel Pazarı’dır.

Noel Pazarı “Christkindlmarkt”
Almanya’nın Noel pazarları Bavyera’da ‘Christkindlmarkt’ olarak bilinir. Bu marketler en ufak köylerden tutun da büyük şehirlere kadar her yerde kurulur. Almanya’daki Noel pazarlarının en eski ve en geleneksellerinden birisi de Nürnberg’tedir. Hatta kimilerine göre dünyanın en iyi Noel marketi! 16. yüzyıldan bu yana yaklaşık 500 yıldır aynı bölgede kurulan Pazar, Nürnberg’in ne derece köklü bir tarih ve kültüre sahip olduğunun en önemli göstergesidir. Bu yıl 25 Kasım’da kurulan Nürnberger Christkindlmarkt 24 Aralık’a, yani Noel gecesine dek açık kalacak. Noel Pazarı’nı iki milyon kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Siz de Christkindlmarkt’ta sevdiklerinizle kulübeler, tezgâhlar arasında dolaşarak, ahşaptan yapılmış el sanatlarını izleyebilir, Glühwein (sıcak şarap) ile soğuk havada enerji depolayabilirsiniz. Açılış törenindeki ‘Noel Meleği’ gösterisini kaçıran miniklerin üzülmesine gerek yok. Zira pazar alanında nostaljik karusellerden buharlı mini trenlere ve atölye çalışmalarına dek birbirinden renkli eğlenceler var. Ama Noel Pazarı’nın en önemli anı, küçük-büyük yüzlerce Nürnbergli’nin katıldığı fener alayı. Fleischbrücke’den Nürnberg Şatosu’na kadar ellerinde fenerlerle yürüyen Nürnbergliler büyüleyici bir görüntü oluştururlar.

Nuernberg

Kayalık Dağ’ın Eteğindeki Kent
Pegnitz Nehri’nin kenarındaki bir tepeye konumlanan Nürnberg’in tarihi bundan bin yıl öncesine, yani 11. yüzyıla dek uzanıyor. Kentin adı ilk defa 16 Temmuz 1050 tarihinde bir belgede ‘kayalık dağ’ manasına gelen ‘Noremberc’ olarak geçiyor. 14. yüzyıldan itibaren Roma-Cermen İmparatorluğu’nun en önemli üç şehirden birisi olan Nürnberg, Ortaçağ Avrupası’nda Hümanizm, felsefe, bilim ve sanatın merkezi olmuş. Reform ve Rönesans’ın gerçekleşmesinde önemli rol oynayan kent, özellikle de astronomi bilimine büyük katkıda bulunmuş. Albrecht Dürer kuzey ve güney yarımkürenin yıldız haritalarını 1515’te Nürnberg’te çıkarmış. Nikolas Kopernik’in astronomi ve trigonometri teorileri 1543’te burada kitaplaştırılmış…

Nuernberg

Kentte Ortaçağ Keşfi
>>Ortaçağ’ın Nürnberg’i bugün surlarla çevrili Eski Kent’in (Altstadt) içerisinde yüzlerce yıl önceki haliyle duruyor. Pegnitz Nehri’nin ortadan ikiye ayırdığı Eski Kent’in siluetini Aziz Sebald ve Aziz Lorenz kiliseleri süslüyor. Bu iki kiliseden dolayı Eski Kent’in kuzeyi Sebalder Altstadt, güneyiyse Lorenzer Altstadt olarak biliniyor.
>> 13. yüzyılda yapımına başlanan ve 200 yılda ancak tamamlanabilen Aziz Lorenz Kilisesi gotik mimarinin tipik örneklerinden birisi. İçerisindeki gotik ve barok süslemelerden en dikkat çekenleri Adam Kraft’ın Tabernacel ve Veit Stoss’un Greeting Angels adlı eserleri.
>>Şehrin her yerinden görülebilen Kaiserburg Şatosu’nun etrafını toplam uzunluğu 4 km olan ve büyük bir kısmı Ortaçağ’daki orijinal halini korumuş surlar çevreliyor. Şato içerisindeki Burgviertel’de İkinci Dünya Savaşı’ndan şans eseri zarar görmemiş olan çok sayıda bina bulunuyor.
>> Bir zamanlar tüccar ve zanaatkârların mesken tuttuğu Fuell, Weissgerbergasse, Obere ve Untere Kraemersgasse gibi sokaklarda 17. ve 18. yüzyıllardan kalma çok sayıda ahşap ev bulunuyor, görülmeye değer…

Nuernberg

Neler Yapılabilir?
>>Yakın tarih tutkunları için Nürnberg son derece ilginç bir kent. Naziler, 1933 yılında iktidara geldiklerinde yıllık toplantılarını burada yapmışlardı. Bu toplantıların yapıldığı yer günümüzde Reichsparteitagsgelände adıyla bir dokümantasyon merkezine dönüştürülmüş durumda. (Bayernstraße 110)
>> Eğer Nürnberg ziyaretinizde çocuklarınız da yanınızdaysa, Nürnberg Hayvanat Bahçesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Avrupa’nın en büyük ve en güzel hayvanat bahçelerinden birisi olan ve Schmausenbuck Tepesi eteklerinde geniş bir araziye yayılan hayvanat bahçesi 2007 yılının Aralık ayında burada doğan yavru kutup ayısı Flocke (Kar Tanesi) ile dünya basınının ilgi odağı olmuştu. (Am Tiergarten 30)

>> Resim sanatına ilgi duyuyorsanız Albrecht Dürer’in 1509-1528 yılları arasında yaşadığı ve dönemin zengin mimarisini yansıtan evini ziyaret edebilirsiniz. (Albrecht-Dürer-Straße 39)

Ne Yenir?
>>Festivaller, pazarlar ve gastronomik şölenler Nürnberg kültüründe önemli yere sahip. Her yıl hasat zamanı olan Mayıs ayında bir “kuşkonmaz festivali” düzenleniyor. Nürnberg denince akla gelen bir diğer lezzet ise Lebkuchen. Noel zamanı ortaya çıkan Lebkuchen’i Christkindlmarkt’ta bolca bulabilirsiniz.
>>Kızarmış sosis Bratwurst ise Noel ile sınırlı değil. Nürnberg’te her mevsimde ve her yerde Bratwurst bulmak mümkün. Her zaman leziz; ister tarihi bir lokantada deneyin, ister bir bira bahçesinde, veya ayaküstü ‘Drei im Weckla’ usulü. Yanında da patates salatası ve sauerkraut…

Ne Alınır?
>>Christkindlmarkt’ta birbirinden şirin biblolar, figürler ve yılbaşı süsleri bulmak mümkün. Kurumuş erikten yapılan küçük figürler Nürnberg dönüşü valizinizde yer alabilecek en özgün hediye.
>> Nürnberg’in yerel lezzetlerinden Lebkuchen’ı kentte her yerde bulabilirsiniz. En iyi kaliteye sahip Lebkuchen içinse Elisenlebkuchen tercih edilmeli.

Nasıl Ulaşılır?
Nürnberg’e ulaşmak için SunExpress’in tarifeli seferlerini tercih edebilirsiniz. Uçuş sorgulama için www.sunexpress.com

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s