İnternetten Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Online Seyahat Acenteleri

Online seyahat acentelerinin avantajı sürekli yenileniyor olmalarıdır. Örneğin gidiş veya dönüş tarihlerinizi esneterek farklı alternatiflere bakmak, dönüş uçuşunuzu farklı bir havalimanından seçmek gibi seçenekler mümkündür. En büyük dezavantajları ise özellikle bölgesel ve düşük bütçeli havayollarının uçuşlarının bu sitelerde yer almamasıdır.

Havayolu Şirketleri Web Siteleri

Havayollarının kendi siteleri de bazı durumlarda istediğiniz koltuğu seçme, farklı fiyat sınıflarını görme, ekstra bagaj satın alma, yemek menüsünü seçme gibi seçenekler sunabiliyor. Promosyon ve kampanyalardan anında haberdar olma, promosyon kodu kullanarak indirimlerden yararlanma ve yolcuya sundukları çeşitli ödül puan toplama sistemleri de havayolu sitelerinin diğer artıları. 

Havayollarının sitelerini tek tek incelemek ve karşılaştırmak zaman alan bir iş. Her seferinde başa dönüp tarih aralığını, varış noktasını ve yolcu adedini girmek sabır gerektiriyor. O bakımdan, önce online seyahat acentelerinin sitelerinden başlamak, daha sonra havayollarının kendi siteleriyle devam etmek en iyi seçenek olacaktır.

Seyahat Acenteleri ve Uçuş Hatları

İnternetin, uçak bileti almak için kullanılabilecek en iyi araç olması, seyahat acentelerinin ve havayollarının uçuş hatlarından kesinlikle bilet almamanız gerektiği anlamına gelmiyor.

Seyahat acenteleri ve uçuş hatları bir rezervasyonu sizin için en azından 24 saat, hatta bazı durumlarda 1 hafta kadar dahi tutabilirler. Bu da kesin kararınızı vermeniz için yeterli bir süredir. İnternette böyle bir seçenek genellikle bulunmaz; tek seçenek, ekranda gördüğünüz biletin fiyatını ödemek ve satın almaktır. Bunlar dışında, internet ile arası iyi olmayanlar veya internette fazla zaman ayıramayanlar için de seyahat acenteleri ve uçuş hatları iyi bir alternatiftir. İnternette sizin yapmanız gereken işlemi sizin yerinize başkası gerçekleştirir.

Seyahat acenteleri gidiş-dönüş standart uçuşlarda genellikle havayollarının ve online seyahat acentelerinin sitelerinde bulunan fiyatları verirler. İşlem bedeline bağlı olarak seyahat acentelerinden alının biletler biraz fazla dahi olabilir. Ancak şunu da unutmamalı ki, tek yön veya çok segmentli uçuşlarda seyahat acenteleri internette göremeyeceğiniz, cazip seçenekler de sunabilirler.

Uçak Bileti Web Siteleri

Travel-LogosExpedia (www.expedia.com), Orbitz (www.orbitz.com), Kayak (www.kayak.com) ve Travelocity (www.travelocity.com) en önemli online seyahat acentalarından. Cheaptickets (www.cheaptickets.com), Hotwire (www.hotwire.com), Priceline (www.priceline.com) gibi sitelerden ise havayollarının kendi sitelerinde bulamayacağınız biletlere ulaşabilirsiniz. Opodo (www.opodo.com) sitesi Avrupa içi uçuşlarda uzman. Sky Scanner (www.skyscanner.com.tr) sitesinden ise dünyanın her noktasına biletlere ulaşabilirsiniz.

Yurtiçinde ve yurtdışında sefer yapan 6 adet havayolumuz var: Türk Hava Yolları (www.turkishairlines.com), AnadoluJet (www.anadolujet.com), Pegasus (www.flypgs.com), Sun Express (www.sunexpress.com), Onur Air (www.onurair.com), Bora Jet (www.borajet.com) ve Atlas Jet (www.atlasjet.com).

Bunlar dışında onlarca yabancı havayolu İstanbul, İzmir, Ankara ve diğer büyük şehirlerden Avrupa’nın ve dünyanın farklı noktalarına tarifeli ve charter sefer yapıyor. Türk Hava Yolları dışındaki havayollarının seferlerinin bir kısmı veya tamamı online seyahat acentelerinde görünmezken kendi sitelerinde tüm detayları bulmak mümkün.

Türkiye’ye tarifeli sefer düzenleyen düşük bütçeli havayollarından bazıları:

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s