Esslingen'de Bir Başkadır Noel

Kasım ayı sonunda, Advent ile başlayıp Noel’e kadar uzanan süre, Hıristiyan alemi için önemli bir dönemdir. Noel’den dört hafta önce başlayan bu dönemde, önce en görkemli halleriyle Noel ağaçları süsler Avrupa’da meydanları, sonra el sanatlarının, yerel yiyecek ve içeceklerin sergilendiği Noel pazarları kurulur. Yazı uzun uzun yaşayamamış Orta ve Kuzey Avrupa insanının, birden sonbaharın hüznüne, hemen ardından da ansızın gelen soğuk ve puslu havalara katlanabilmesini sağlar, rengarenk ve keyifli Noel Pazarları. Böylece en az ışıklar kadar insanın içini ısıtan, Noel pazarlarının olmazsa olmazı, tarçın ve karanfilli sıcak şarap kokusu sarar meydanları.

Kasım sonundan Noel’e bir kaç gün kalana kadar Avrupa şehirlerini ziyaret eden herkesin karşılaşacağı manzaradır bu. Dökülmüş yaprakların süslediği meydanlarda, birbirinden ilginç Noel pazarları, şehirleri hiç olmadığı kadar süslü ve büyüleyici gösterir.

Noel pazarları içerisinde biri vardır ki, gördüğü ilgi ve damaklara bıraktığı tadıyla diğer pazarları kıskandırır, Almanya’daki Esslingen Noel ve Ortaçağ Pazarı.

Esslingen am Neckar_Almanya_Noel

Esslingen Noel ve Ortaçağ Pazarı

Esslingen Noel Pazarı’nı Avrupa ve Almanya’daki diğer pazarlardan farklı kılan, bu pazarın Ortaçağ konseptiyle kuruluyor olması. Bu pazarda Ortaçağa dair herşey; geleneksel lezzetler, kıyafetler, sanat ve eğlenceler günümüzde tekrar hayat buluyor. Hem de her sene Noel öncesinde.

Pazarda geleneksel Ortaçağ kostümleri içerisinde zanaatkarlar kurulan stantlarda, yüzlerce yıl öncesi demir ustaları gibi körüğü ateşleyip, demir dövüyor. Başlarında kukuletaları ile genç kızlar sepetler örüp, süpürge yapıyor. Gümüş işleyenler mi dersiniz, keçeden şapka yapanlar mı, cam ustaları mı… Tüm bu zanaatlar Ortaçağda kullanılan araç ve gereçler yardımıyla, ortaçağ zamanını bir çırpıda günümüze taşıyor. Bir tarafta zanaatkarlar bu hünerlerini gösterirken diğer tarafta da ateş gösterileri yapılıyor, şarkılar söylenip şiirler okunuyor.

Ziyaretçilerini etkisi altına alan bu etkinlikler, bir film dekorunun içerisindeymişsiniz hissini yaşatıyor. Sanki Ortaçağ tüm canlılığı ile gözünüzün önündeymiş gibi. Böylece Esslingen, ortaçağı Noel kutlamalarıyla günümüze taşıyor.

Esslingen Ortaçağ Pazarı, uluslararası bir ünü olmasa da, Almanya içerisinde oldukça meşhur ve önemli sayıda ziyaretçi alıyor. Kasım sonu ile Noel arasında Almanya’ya yolunuz düşerse rotanızı Esslingen’e çevirmeyi de unutmayın. İlginç bir Noel deneyimi edineceğinize eminim.

Esslingen am Neckar_Almanya_Noel-001

Esslingen am Neckar_Almanya_Noel-002

Esslingen am Neckar_Almanya_Noel

Kısaca Esslingen…

Bir ortaçağ şehri olan Esslingen, Almanya’nın güneyinde, Baden Württemberg eyaletinin başkenti Stuttgart’ın hemen yanı başında bulunuyor. Öyle ki iki şehir arasında ulaşım tren veya metro ile 15 dakika. 92 bin nüfuslu bu küçük ama eski şehir, içinden nehir geçen güzel şehirlerdendir ve ismine nehrin adı eklenmiştir; Esslingen am Neckar, yani Neckar kıyısındaki Esslingen.

Şehirde kanallar ve köprüler kadar hımış binaları (Almanca: Fachwerkhaus, Anlamı: Ağaç çatkıların arasına kerpiç doldurularak yapılmış duvar veya bina) ve daracık sokakları ile eski şehir karşılar sizi. Bir de şehri koruyup kollayan kalesi vardır, tüm bu güzelliklere tepeden bakan. Şehrin hemen ardı sıra dizili tepeleri üzüm bağları ile kaplıdır. Baharda tarihi binaların arka fonunda, yeşermiş üzüm bağlarını izlemek çok keyiflidir. Bu kadar çok üzüm bağı olan Esslingen’in, elbette şarapları da meşhurdur. Almanya’nın en eski köpüklü şarap üreticisi Kessler, Esslingen’dedir. Ayrıca Almanya’nın bilindik en eski sıra evleri de burada, 1261 yıllından beri hala ayakta ve kullanımdadır.

Esslingen ve çevresi

Almanya’nın otomotiv ve sanayi başkenti Stuttgart’ın 10 km güney doğusundaki şehir, ayrıca büyüleyici güzellikteki birçok önemli noktaya yakınlığı ile de çekiciligini koruyor. Barok şehri Ludwigsburg, üniversite şehri Tübingen, Almanya’nın en romantik kenti Heidelberg ve Almanya’nın en çok güneş alan şehri Freiburg bir adım ötesindedir Esslingen’in.

Ayrıca Esslingen’in Svabya Alpleri’ne (Almanca: Schwäbische Alb) yakınlığı nedeniyle etrafta keşfedilecek, trekking ve kayak yapılacak bir çok destinasyon bulunuyor.

Esslingen’e nasıl ulaşılır?

Stuttgart havalimanina uzaklığı 122 numaralı otobüsle yarım saattir. Stuttgart üzerinden ise 20 dakikada bir gerçekleşen metro seferleri (S1) ile 15 dakikada Esslingen’e ulaşmak mümkün. Şehri tanımak için ise en güzel yol yürümek.

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s