New York'ta Noel Başkadır

Amerika’da tatil, eğlence ve alışveriş havası her sene 31 Ekim günü kutlanan Cadılar Bayramı (Halloween) ile başlar, Kasım’ın son haftası bütün aile bireylerinin bir araya geldiği Şükran Günü (Thanksgiving Day) ile devam eder. Tüketimin en üst seviyeye çıktığı yılın bu son iki ayında Noel’in ve yılbaşı kutlamalarının yeri ise bambaşkadır. Amerika’nın hatta dünyanın hiçbir kentinde Noel ve yeni yıl, New York’taki kadar coşkulu kutlanmaz. Yeni yılı karşılamak için New York’a yapacağınız bir seyahat, adeta çocuk yıllarınızda izlediğiniz Noel temalı filmlerin içine girmek gibidir…

DÜNYANIN EN ÜNLÜ NOEL AĞACI ROCKEFELLER CENTER’DA

Noel’in ve yeni yılın yaklaştığını müjdeleyen bir şey varsa o da şüphesiz rengarenk süslenen çam ağaçları. Amerika’nın en büyük ve en ünlü yılbaşı çamı Manhattan Midtown’daki Rockefeller Center girişine yerleştirilen ve her sene ünlü simaların da katılımıyla ışıklandırılan dev ağaç. 1933 yılından beri süregelen bu gelenekte Kasım’ın son veya Aralık’ın ilk haftası dikilen çam ağacı Ocak ayı başına kadar ziyaretçi akınına uğruyor. Rockefeller Center’daki yılbaşı çamının üzerinde yaklaşık 30 bin adet ampul, cam küre ve kurdela bulunuyor. Ağacın etrafına sarılan aydınlatma kablolarının uzunluğu beş mil (sekiz kilometre), en tepesine yerleştirilen ve 25,000 Swarovski kristalinden oluşan yıldızın ağırlığıysa 340 kilogram. 77 yıldır süregelen gelenekte kullanılan en büyük ağaç, 1999 yılında süslenen 33 metrelik Avrupa Ladini. Devasa gökdelen Rockefeller Center’ın yanıbaşındaki dev yılbaşı çamı, hemen önüne kurulan buz pistinde kayan New Yorklularla beraber muhteşem bir Noel görüntüsü oluşturuyor (www.rockefellercenter.com).

MANHATTAN’DA ALIŞVERİŞ, EĞLENCE VE İLAHİ BİR ARADA

New York’ta yeni yıl arifesini büyülü bir hale dönüştüren diğer simgelerse Manhattan sokaklarına renk katan kırmızı şapkalı, aksakallı Noel Babalar, camekanları kar tanesi figürleriyle süslenmiş mağazalar, yılbaşı alışverişi için koşuşturan insanlar ve neşeli kilise koroları…

Noel zamanı New York’ta alışverişin kalbi Manhattan’da atıyor. Başta 5. Cadde olmak üzere Manhattan’daki mağazalar özel vitrin süslemeleriyle New Yorklular’ın ve turistlerin ilgi odağı oluyor. Saks, Cartier, Lord & Taylor, Louis Vitton gibi dünyaca ünlü markaların 5. Cadde’de en göz alıcı vitrini hazırlamak için on binlerce dolar para harcadıkları biliniyor. Ünlü tasarımcılara hazırlatılan Noel temalı vitrinlerde özellikle çocukların ilgisini çekecek ışık gösterileri düzenleniyor, kuklalar ve müziklerle Noel hikayeleri anlatılıyor. Zaman zaman dondurucu soğukta ve kar yağışı altında 5. Cadde’de koşuşturan binlerce ziyaretçi arasında ünlü aktörleri, müzisiyenleri ve sanatçıları da görmek mümkün (http://www.visit5thavenue.com/).

New York New York
New York New York by aftab @flickr

Esasında bir dini bayram olan Noel’in yılbaşıyla birleştirilerek bir eğlence ve alışveriş bayramına dönüşmesi son yüzyıl içerisinde gerçekleşti. Noel Bayramı’nın özünü daha iyi anlamak için New York’ta ziyaret edilebilecek yerlerin başında kiliseler geliyor. Hristiyanlık inancına göre İsa’nın doğduğu gün kabul edilen 25 Aralık günü kiliselerde özel törenler düzenleniyor. New York’taki ayinlerin en görkemlisi Manhattan’daki St. Patrick Katedrali’nde gerçekleşiyor. Noel haftasında özel olarak hazırlanan 150 yıllık bu kilise 25 Aralık akşamı ibadet edenlerin akınına uğruyor (http://www.saintpatrickscathedral.org/).

New York’ta Noel şarkıları dinlemek için illaki St. Patrick Katedrali’ni aramanız gerekmiyor. Noel zamanı onlarca kilise korosu, New Yorkluların da katılımıyla kentin dört bir yanında Noel ilahileri söylüyor. Daha profesyonel gruplar ise Manhattan’ın tanınmış konser salonlarında boy gösteriyorlar. Vienna Boys Korosu her yıl olduğu gibi bu sene de 12 Aralık günü Carnegie Hall’da (biletler 10-75 dolar arasında, http://www.carnegiehall.org) sahne alırken Harlem’in en iyi müzisyenlerinin katılımıyla gerçekleşen Candlelight Carol Festivali, 21 Aralık günü Riverside Kilisesi’nde izlenebilir (biletler 10-25 dolar arasında, www.theriversidechurchny.org). Genellikle kadın vokallerinin söylediği doğaçlama gospelleri izlemek için en uygun yer ise Harlem’deki kiliseler.

NOEL’DE İÇİNİZ ISINSIN: BUZ PATENİ VEYA OTOBÜSLE ŞEHİR TURU

New York sokaklarında Noel neşesi ve alışveriş çılgınlığı devam ederken sizi dondurucu bir soğuğun beklediğini unutmayın. New York’ta Aralık ve Ocak ayında sıcaklıklar genellikle sıfır derecenin altında seyrediyor ve zaman zaman da şiddetli kar fırtınaları yaşanıyor. Soğuk havadan ısınmak için iki seçenek var; ya bol bol hareket edip üşümemek, ya da bir otobüs camından New York’ta Noel’in tadını çıkarmak.

NY Snowing - Central Park Ice Skating
NY Snowing – Central Park Ice Skating by James Trosh @flickr

New York’ta hareket edip üşümemek için belki en güzel seçenek buz pateni. Her ne kadar New York’taki en ünlü buz paten pisti Rockefeller Center’in önünde yer alsa da küçük ve kalabalık olmasından dolayı burası buz pateni meraklıları tarafından çok tercih edilmiyor. Manhattan’da buz pateni yapmak için iki alternatif var. İlki, Midtown’da gökdelenler arasına sıkışmış Wollman Rink (buz pateni kirası dahil 20 dolar, http://www.wollmanskatingrink.com). Wollman Rink’te bir buz pateni okulu da bulunuyor. Ünlü Bryant Park Oteli ve New York Halk Kütüphanesi yakınındaki Bryant Park (www.bryantpark.org) ise Rockefeller Center’in iki katı büyüklüğü ve ücretsiz olması nedeniyle New Yorkluların tercih ettiği bir diğer buz paten pisti.

Soğuktan etkilenmeden New York’ta Noel’in tadını çıkarmak isteyenler için diğer bir seçenekse Amerika’nın ünlü otobüs firması Gray Line’ın düzenlediği Noel’e özel şehir turuna katılmak. New York’ta Noel temalı şehir turunda ziyaretçiler 5. Cadde, Rockefeller Center, Lord & Taylor gibi Noel’in tüm ışıltısının görülebileceği mekanları sıcacık otobüsün içerisinden izleyebiliyorlar. Ziyaretçiler istedikleri noktada inip dışarıda vakit geçirdikten sonra bir sonraki otobüsle yollarına devam edebiliyorlar. 3 Ocak gününe kadar her gün düzenlenen ve yaklaşık iki saat süren turların ücreti yetişkinler için 39, çocuklar içinse 29 dolar (www.newyorksightseeing.com).

NYC Times Square New Years Eve 2012
NYC Times Square New Years Eve 2012

YENİ YILI TIMES MEYDANI’NDA KARŞILAYIN

New York’ta yeni yıl kutlamasının tek bir adresi var: Times Meydanı. Broadway ve 7. Caddenin kesiştiği yerde bulunan ve 42 ila 47. Sokaklar arasında yer alan meydanda, 31 Aralık 1907 gününden bu yana tam 102 yıldır New York’taki en görkemli yılbaşı eğlencesi düzenleniyor (http://www.timessquarenyc.org/nye/).

Her sene 31 Aralık gecesi meydanda buluşan en az bir milyon ziyaretçi dondurucu soğuk altında saatlerce kristal kürenin açılacağı anı bekliyorlar. Waterfrod Kristali adı verilen, yaklaşık dört metre çapında ve 5391 kilogram ağırlığındaki küre, saatler tam 12’yi gösterdiğinde meydana indiriliyor ve milyonlarca konfetilerin Manhattan sokaklarına saçılıyor.

Bu kadar konfeti nereden geliyor diye düşünüyorsanız işte cevabı: Times Meydanı Ziyaretçi Merkezi’ne dünyanın dört bir yanından gelen notlar görevlilerce merkezin dışında kurulan “Yeni Yıl Dileği Duvarı”na yerleştiriliyor. Yılın son günlerinde toplanan yüzbinlerce dilek ve hayal parçalara ayrılarak birer konfeti halinde Waterford Kristali’nin içerisindeki yerini alıyor.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s