Virpazar, Karadağ

Virpazar, Milli Park olan Skadar Gölü‘nün (Skadarsko Jezero) kuzey ucunda yer alan küçük ve şirin bir kasabadır. Karadağ‘ın başkenti Podgorica’dan ulaşım sağlanabilen ve yaklaşık 400 kişinin yaşadığı bu kasaba, muhteşem manzarası, taş köprüsü, buz gibi suyu olan çeşmesi, tarihi kalesi ile büyüleyici manzaraya sahip Skadar Gölü yapılan bot turları, üzüm bağları arasındaki huzur veren evleriyle görülmeye değer bir yer.

Virpazar, evlerin çevrelerinde bulunan üzüm bağlarıyla dikkat çekiyor. Rakija (Boğma rakı) yapımında kullanılan bu üzümlerden elde edilen içki biraz sert gelse de tadına bakılmadan ayrılmamalıdır. Gölün yaklaşık %75’i Karadağ sınırları içinde kalırken, güney bölgesi Arnavutluk sınırları içerisinde yer alıyor. Skadar Gölü’nün çevresinde bir yürüyüşten sonra bu bölgenin neden Milli Park olarak ilan edildiği kolayca anlaşılabiliyor.

Göl çevresi, Avrupa’nın son Pelikan türlerinin de dahil olduğu, 270’ten fazla kuş türü için göç mevsiminde konaklama alanı olarak kullanılıyor. Göl ise sazan, inci kefali, yılan balığı ve 50 farklı balık türüne ev sahipliği yapıyor.

 Montenegro_Viripazar Village_Lake Skadar_Skadar Gölü

Neler Yapılır?

Merkezde bulunan Taş Köprü‘den geçtikten sonra gölü ve çevresini kuşbakışı gören bir tepede kurulu tarihi kaleye ulaşılır. Kale’ye çıktığımız zaman tüm bölgeyi çepeçevre izlemek bizi oldukça büyülemişti. Virpazar’dan Rijeka Crnojevica’ya treking ile ulaşılabilir. Orta derecede zorlu ve kamp yapmanızı gerektirecek, yaklaşık 2 gün süren bu rota boyunca bölgenin muhteşem doğası eminim ki bizi olduğu kadar sizi de büyüleyecektir. Arabayla gelen gezginler Virpazar’dan göl kıyısındaki yolu takip ederek küçük balıkçı köylerine ulaşabilirler. Yerel halkın misafirperverliği, doğal yiyeceklerin tadı ve birbirinden harika manzaralar gezinize heyecan katacaktır.

Kasabada bulunan teknelerle günlük göl turlarına katılabilirsiniz. Böylece gölde sakin bir geziye dahil olur ve çevredeki ihtişamlı yemyeşil dağlık bölgeyi de farklı bir açıdan keşfetme şansına sahip olursunuz. Skadar gölü üzerinde bulunan Grmozur Adası’nın kıyısında bulunan taş hapishane ziyaretçilerin zihninde Alcatraz’ın Karadağ uyarlaması hissini uyandırmakta. Günümüzde ise ada kuş koruma alanı olarak kullanılmaktadır. Kasabadan kalkan tekneler Grmozur Adası’na uğrayarak ziyaretçilerin dramatik fotoğraflar çekmesi için harika fırsatlar yaratmaktalar.

Avrupa’nın en büyük kuş rezervine sahip olan Virpazar özellikle kuş gözlemi için birinci sırada uğrak yeridir. Tele-zoom lenslerinizi, yedek batarya, hafıza kartlarınızı ve en önemlisi dürbününüzü yanınıza aldığınızdan emin olun. Eğer doğru mevsimde gelirseniz Avrupa’nın son pelikan türünü izleme şansına sahip olabilirsiniz.

 

Nasıl Gidilir?

Araba: Arabayla gelmek isteyenler Podgorica-Bar anayolunda ilerleyerek Virpazar’a ulaşabilirler. Burada birkaç gün vakit geçirip rotanıza göre Karadağ’ın kıyı kesimine veya başkent Podgorica’ya kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tren: Podgorica-Bar arasında çalışan günlük trenlerle Virpazar’a oldukça rahat ve ekonomik olarak ulaşmanız mümkün. Tren istasyonu kasabanın girişinde bulunmakta.

Otobüs: Podgorica-Bar, Podgorica-Ulcinj arası çalışan otobüsler Virpazar’dan da geçmekteler. Otobüsle gelmek isterseniz eğer şöföre mutlaka Virpazar’da inmek istediğinizi belirtin. Küçük bir kasaba olduğu için şöföre belirtilmediği durumlarda otobüslerin buradan durmadan geçmesi sözkonusu olabilir. Otobüs durağı kasabanın girişindeki anayol üzerinde bulunmakta.

Bunların yanında Podgorica’da bulunan turizm ofisleri Virpazar’a ulaşım, göl üzerinde tekne turu ve balıkçı kasabasında öğlen yemeği dahil günlük turlar düzenlemekte.

Ne Yenir / İçilir?

Kasabanın merkezinde bulunan birkaç restoran ziyaretçilere balık, yengeç gibi deniz ürünleri yanında Karadağ’ın yerel lezzetlerini tatma fırsatı yaratıyor. Bunların arasında Konoba Badanj birçok ziyaretçi gibi bizim de dikkatimizi çekti. Oldukça sıcak bir atmosfere sahip olan restoranda servis ve hizmetten oldukça memnun kaldık. Şansımıza Cuma günü canlı müzik eşliğinde yerel lezzetleri oldukça uygun fiyatlarla tatma fırsatını yakaladık.

Düşük bütçe ile seyahat edenler için de kasabanın girişinde bulunan süpermarket can simidi görevi görmekte. Seyahatimiz sırasında süpermarketin peynir / et reyonunda hazırlattığımız ekmek arası soğuk sandviç favori lezzetler arasındaydı. Sabah kahvaltı için merkezdeki fırınlardan aldığımız taze börek favorimizdi.

Konaklama

Kasabada bir çok farklı seviyede konaklama imkanı bulmak mümkün. Otel, pansiyon veya kiralık ev seçenekleri için en doğru adres merkezdeki turizm bilgi ofisi olacaktır. Kasabaya girer girmez sizi karşılayarak yüksek fiyatla oda satmaya çalışan bir adam karşılaması muhtemeldir. Bize 40€’ya oda satmaya çalışan bu adamdan kurtulduktan sonra kasabada kişi başı 10€’ya konaklama imkanları olduğunu görmüştük. Kasabanın girişinde sol tarafa uzanan bir yol mevcut. Bu yolun sonunda geri dönüşüm merkezi var. Bu bölgede çadır kurmak veya karavanda konaklamak serbest ve ücretsizdir. Tek dezavantajı zaman zaman pek hoş olmayan kokuların yayılması.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer çevredeki patikalarda yürüyüş ve kamp yapmayı planlıyorsanız turizm bilgi ofisinden mutlaka treking haritası edinmelisiniz. Haritada tüm rotalar, tabelalar ile aynı kod sistemi ile işaretli bulunmakta.

Özellikle bahar aylarında yürüyüş ve kamp yapmak isteyenler yanlarında baton veya en kötüsünden bir sopa bulundurmalı. Bölgede koruma altında bulunan kör yılanlar oldukça zararsız olmakla birlikte yürürken kullanacağınız batonlar yılanların sizi önceden farkedip kaçmasına sebep olacaktır. Bölgede zehirli olan engerek türü yılan özellikle bahar aylarında ortaya çıkmakta. Bölgede yürüyüş yaparken dikkatli olunmalı, mümkünse boğazlı bot, bol paçalı pantolon ile önlem alınmalı.

Kasabada bir tane ATM makinası bulunuyor ve zaman zaman nakit para sıkıntısı yaşanabiliyor. Restoran ve barlar genelde kredi kartı kabul etmezler. Bu yüzden yanınızda yeterli nakit olduğundan emin olun. Diğer ATM’ler tren ile 20 dakikalık mesafede bulunan Sutomore ve Podgorica yönünde otobüsle 15 dakikalık mesafede bulunan Golubovci’de bulunmaktadır.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s