Ucuz Uçak Bileti Alma İpuçları

Ucuz uçak bileti bulmada altın kural şudur: “Ne kadar erken alırsanız o kadar ucuza alırsınız”. Bu süre de en az 3 haftadır. Çünkü havayolları, en düşük bilet sınıfının en az 21 gün öncesine kadar satışta tutarlar, tabii o tarihe kadar ellerinde kaldıysa.

İşinizi son ana bırakırsanız, özellikle popüler noktalara ucuz bilet bulmak veya bayram, yılbaşı, vb. yoğun dönemlerde uçmak sizin için bir dert olabilir. Bu yüzden en ideal olanı, seyahatinizi iyi planlayıp, gerekli araştırmayı yapıp, biletinizi haftalar, hatta aylar öncesinden almanızdır.

Promosyonlu biletler genelde yoğun seyahat edilen dönemlerin hemen ardından satışa çıkarılır; mesela yılbaşı, sömestr tatili, bayram tatili sonrası, sonbahar ve ilkbahar başlangıcı gibi. Yani bir diğer deyişle, herkesin eve döndüğü günlerde ve haftalarda havayolu şirketleri insanları uçmaya teşvik eder.

Bileti çok önceden almanızın avantajları şüphesiz çok fazla. Ama dezavantajları da yok değil. Bu dezavantajlardan birisi, ilerleyen tarihlerde gerçekleşmesi muhtemel kampanyalardan faydalanamayacak olmanızdır. Bileti zaten çok ucuza aldıysanız bu konuda çok da fazla dert etmenize gerek yok. Bir diğer dezavantaj ise seyahat planlarınızın değişmesi durumunda önceden ucuza aldığınız bileti değiştirmek veya iptal etmek için ceza ödemek zorunda kalmanızdır.

Ucuz uçak bileti alma ipuçları:

 • Pazartesi, Cuma ve Pazar günleri bilet fiyatları yüksektir. En düşük fiyatlı biletler Salı ve Çarşamba günleri bulunur. Tarihleriniz esnek ise dikkate alabilirsiniz.
 • Arama yaparken “3 gün öncesi ve sonrası”, “herhangi bir saat” seçeneklerini işaretleyin. Fazla seçenek, uygun fiyat yakalama şansınızı artırır.
 • Bazen aktarmalı uçuşlar direkt uçuşlardan daha uygun fiyatlı olabilir. Alternatifleri düşünün.
 • Daha az tercih edilen hatlarda ve zamanlarda yapılan kampanyalarla çok ucuz biletler yakalayabilirsiniz.
 • Promosyon ve kampanyalardan anında haberdar olmak için havayolu şirketlerinin e-mail listelerini, Facebook ve Twitter hesaplarını takip edin.
 • Gideceğiniz noktada az tercih edilen bir havalimanı bulunuyorsa o havalimanı için de arama yapın (örneğin Frankfurt Hahn Havalimanı Frankfurt’tan, Chicago Midway de Chicago O’Hare’den daha ucuzdur).
 • Airline Tickets

Ucuz bilet alırken dikkat edilmesi gerekenler!

 • İstatistiklere göre uçakların %75’i zamanında hareket ediyor. Sürekli rötar yapan havayolu şirketlerini tercih etmeyin.
 • Varacağınız havalimanından şehir merkezine ulaşımı araştırın. Her havalimanına toplu taşım aracı olmayabilir ve taksiye uçak biletine ödediğiniz kadar para ödemeniz gerekebilir.
 • Havayollarının “49,99 TL’den başlayan fiyatlar” gibi kampanyalarının belli günlerde belli sayıda koltuk için geçerli olduğunu unutmayın. Biletinizi satın almadan önce promosyonun hangi uçuşlarda geçerli olduğunu ve vergi, işlem bedeli gibi ücretlerin fiyata dahil olup olmadığını kontrol edin.
 • Aktarmalı bilet alıyorsanız aktarma süresinin yeterli olmasına dikkat edin ve oluşabilecek aksaklıkları düşünerek tolerans bırakın.
 • Aktarmalı uçuşlarda yoğunluğu olan, hava koşullarının genellikle kötü olduğu ve rötarların rutin olduğu havalimanlarından kaçının (uçuş iptalleri ve rötarlar bakımdan örneğin Chicago O’Hare ve New York JFK havalimanlarının adı kötüye çıkmıştır)
 • Birçok ucuz havayolu, artan maliyetlerini azaltmak için ekstra ücretler almakta. Ekstra hizmetler arasında check-in bagaj, seyahat sigortası, uçakta izlediğiniz film, yediğiniz yemek, hatta içtiğiniz su da bulunabilir. Biletinizi almadan ve yolculuğa başlamadan önce nelerin ekstra olduğunu ve fiyatlarını kontrol edin.
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s