Paraguay

Güney Amerika yolculuğumun altıncı ayında, yani tam da ortasında, Paraguay’a varıyorum. Ülkeye, Brezilya, Arjantin ve Paraguay’ın üçlü sınır noktası olan bölgeden giriş yapacağım. Ancak bu o kadar da kolay olmuyor.

Üçlü sınır bölgesinde yaşananlar

Amacım Arjantin’in şelaleleriyle ünlü sınır kasabası Puerto Iguazu’dan Paraguay’ın sınır şehri Ciudad del Este’ye geçmek. Ancak arada nehir olduğu için önce Brezilya’nın sınır kasabası Foz de Iguacu’ya girip yola oradan devam etmek gerekiyor. Yolda geçilmesi gereken iki köprü var. Birincisi Arjantin’i Brezilya’ya, ikincisi Brezilya’yı Paraguay’a bağlıyor. Terminalden yerel halkın kullandığı Arjantin – Paraguay belediye otobüsüne binip ücretimi ödüyorum. Binerken muavine, sınırda pasaport işlemleri için durup durmayacağımızı soruyorum ve olumlu yanıt alıyorum. Çünkü öğrendiğime göre genelde turistik otobüsler duruyor ancak yerel halkı taşıyan otobüsler sınırda durmadan geçebiliyor. Muavinin dediği üzere Arjantin çıkışında durup çıkış işlemlerimizi yapıyoruz. Brezilya girişinde görevli sadece otobüsü dolaşıyor ve herhangi bir işlem yapılmadan Brezilya’yı 20 dakikada geçiyoruz.

Brezilya’yı Paraguay’a bağlayan köprünün üzerinde yürüyerek ülke değiştiren yüzlerce insan var. Köprünün sonunda da Paraguay gümrüğü. Son derece kaotik bir ortam. Ben elimde pasaport bekliyorum, ama o kargaşanın içinde otobüs hızla yoluna devam ediyor. Bir anda kendimi Paraguay’ın kalabalık ve karmaşık sokaklarında buluyorum. Kalacağım yeri ayarladıktan sonra akşam tekrar sınıra gidip, görevlilere durumu açıklıyorum. Daha sonra sorun yaşamamak için ülkeye resmi giriş damgamın basılmasını talep ediyorum. Memnuniyetle karşılıyorlar. Böylece hem pratik hem teorik olarak ülkeye girişimi tamamlamış oluyorum.

Bu sınır bölgesindeki üç ülke arasında 60 kilometre çapında bir alanda bir nevi serbest dolaşım hakkı var. Gün içinde çalışmak için sürekli ülkeler arası seyahat eden yerel halka kolaylık sağlamak amacıyla bazı yönlerdeki geçişler yarı kontrollü olarak yapılıyor. Bu nedenle burayı ziyaret edecek yabancıların kuralları iyice öğrenmesi ve çok dikkatli davranması gerekmekte.

Itaipu Baraji_Paraguay

Moto-taksiyle ülkeler arası yolculuk

Paraguay’ın sınır şehri Ciudad del Este’de bu geçişleri sağlayan moto-taksiler çok yaygın. Köprünün bir ucundan diğer ucuna hızlı bir şekilde geçmek istiyorsanız az bir ücret karşılığında bir motorsikletin arkasına oturup uçuşa geçebilirsiniz. Diğer bir alternatifiniz otobüse binmek ya da yürümek.

Ciudad del Este’de çok yoğun bir ticaret var. Vergisiz bölge olduğu için, Güney Amerika’nın en büyük ve en ucuz elektronik pazarlarından biri olarak biliniyor. Binlerce insan bu sektörden ekmek yiyor. Telefonlar, fotoğraf makinaları, bilgisayarlar peynir ekmek gibi satılıyor.

Brezilya sınırında olduğu için İspanyolca’dan sonra şehirde Portekizce de geçerli bir dil. Birçok Brezilyalı çalışan mevcut. Brezilya para birimi Real’i de günlük yaşamda birçok noktada kullanmak mümkün. Tam sınırın olduğu bölgede birşey alacağınızda, taksiye bineceğinizde hangi para birimiyle ödemek istediğinizi soruyorlar.

Yıllar öncesinde esasen bu bölgede doğru düzgün bir şehir yokmuş. Ardından dev hidroelektrik santrali ITAIPU barajı projesi nedeniyle ülkenin dört bir yanından buraya akım olmuş ve şehir gelişmiş. Günümüzde hem Paraguay’a hem de Brezilya’ya ciddi anlamda elektrik sağlayan bu baraj aynı zamanda ziyaretçilere de açık. Gün içinde belirli saatlerde yapılan ücretsiz rehberli turlarla barajın farklı bölgelerini gezip işleyişi hakkında bilgi sahibi olunabilir. Özellikle teknik konulara ilgi duyan kişiler için son derece enteresan.

Otobüslerde alışveriş

Paraguay bir uç noktalar ve zıtlıklar ülkesi. Fakirliği ve zenginliği her yerde bir arada görmek mümkün. Bir süre sonra lüks 4X4 araçların yanında ilerleyen at arabaları sizi şaşırtmamaya başlıyor. Sokaklarda zengin insanların yanında aynı zamanda kalabalıkta dilenen insanlar var. Dünya markalarının mağazalarının hemen köşe başında el sanatlarını sergileyen yerliler görülebilir. Ülkede egzotik doğal güzellikler ve insan yapımı dev mühendislik harikaları mevcut.

Ciudad del Este sonrasında bir sonraki durağım başkent Asuncion oluyor. Paraguay’da çok eski otobüslerde, çukurlarla dolu asfaltta veya ormanların içinden geçen toprak yollarda seyahat edebilirsiniz. Paraguay’da şehirlerarası otobüs seyahati başlı başına bir tecrübedir. Ne zaman kalkacağını sorduğunuzda alacağınız cevap hiç değişmez: “şimdi”. Yolculuğum sırasında otobüs defalarca dolup dolup boşalıyor, sabit kalan tek ben varım, bir de şoför muhtemelen. Durduğumuz her noktada içeri bilimum yiyecek, içecek satanların yanısıra 5 kiloluk paket toz şeker, televizyon anteni, radyo gibi birbirinden ilgisiz birçok şeyi satan insanlar biniyor otobüse. Sık duraklamalar ve yavaş hareket nedeniyle tüm yolculuğun ortalama hızı 40 kilometre / saati aşmıyor.

Az bilinen ülke

Paraguay esasen Güney Amerika ülkeleri arasında en az ziyaret edilen ülkelerin başında geliyor. Ancak bunu avantaj olarak düşünmek de mümkün. Turistlere karşı son derece ilgili, sıcak ve samimi bir duruş sergiliyorlar. Ülkeye uzak coğrafyalardan gelen çok fazla ziyaretçi olmaması genel ortama ayrı bir doğallık ve çekicilik katıyor.

Paraguay’ın herhangi bir deniz ya da okyanusa kıyısı yok. Kara sınır komşuları güneyinde Arjantin, kuzey ve kuzeydoğusunda Brezilya, kuzeybatısında Bolivya. Ülkenin adı, Guarani dilindeki “bu yaka” anlamına gelen “para” ve “ırmak anlamına gelen “guay” kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Başkent Asuncion haricindeki diğer önemli şehirler Concepcion, Encarnacion ve Ciudad del Este’dir.

Büyük komşularının arasında sıkışmış, az bilinen küçük bir ülkedir. Coğrafi ve politik anlamında çevresindeki ülkelerden bile izole bir konumdadır. Her geçen gün sorunlarını aşmak ve ülkeyi daha iyi bir geleceğe taşımak için adımlar atılmaktadır.

Ülkenin başkenti Asuncion’da yapılabilecek şeylerin başında çok eski şehir merkezindeki mimari yapıları gözlemlemek ve önemli müzeleri ziyaret etmek geliyor. Botanik bahçesi de görülmeye değerdir. Ufak bir başkent olmasına rağmen hatırı sayılır bir gece hayatına da ev sahipliği yapar. Birçok yere ulaşım yürüyerek mümkündür. Ayrıca dolmuşlar, otobüsler ve oldukça uygun fiyatlı taksileri kullanabilirsiniz. Özellikle kumaş, ahşap ve deri üzerine işlenmiş rengarenk el sanatı hediyelik eşyaları ve takıları şehrin merkezindeki birçok dükkanda ve sokaklarda kurulan tezgahlarda görülebilir.

Asuncion dışındaki bölgelerde geniş düzlükler, tropikal ormanlar, milli parklar ve tarihi yerleşimler bulunuyor. UNESCO dünya koruma mirasına dahil olan Trinidad yerleşimleri bunların başında geliyor. Ülke, macera peşinde olanlar için çeşitli imkanlar sunmaktadır. Cerro Cora ya da Ybycui Milli Parklarında ise vahşi doğada bir gezintiye çıkmak mümkün. Bazı çevre köyler tamamen ayrı bir zaman diliminde yaşıyor görünümünde. Bu bölgelerde yerel kıyafetleri, yöresel yemekleri, kendi dilleri ve yaşam koşullarıyla gerçek Paraguay halkıyla tanışırken kendinizi zamanda yolculuk yapıyor sanabilirsiniz.

Yaşam Tarzı

Ülkenin yerel içeceği herkesin elinde görebileceğiniz buzlu bitkisel çay olan terere. Sıcak yaz günlerinin vazgeçilmezi olan bu içeceği Paraguaylılar gün boyunca termosta yanlarında taşırlar. Buzlu suyu, küçük bir kaba koydukları bitisel çayın üzerine döküp özel metal kamışlarıyla içerler. Sadece bir içecek değil aynı zamanda birlikte içilerek bir sosyalleşme imkanı da sunan terereyi denemeden ülkeden ayrılmayın. Özellikle Arjantin ve Uruguay’da daha da yaygın olan, tererenin sıcak hali olan mate’yi Paraguay’da da bulmak mümkün. Kısmen daha serin olan kış günlerinde soğuk tererenin yerini sıcak mate alır.

Paraguay’da futbol herşey demek. Eğer önemli bir karşılaşma varsa ülkede hayat duruyor, herkes işini gücünü bırakıyor ve televizyona odaklanıyor. Sessizlik, ara ara duyulan “gooool” bağırışlarıyla, ve akabinde gelen herkesin evinden attığı mini havai fişek sesleriyle bozuluyor. Maçın ardından ise sokaklarda büyük kutlamalar. Ülkede tam bir futbol çılgınlığı hakim. Yerel halkla sohbet etmek isterseniz de futboldan başlamak en kolayı.

Bu az gidilen az bilinen farklı ve özgün Güney Amerika ülkesine bir şans verin ve rotanıza Paraguay’ı da ekleyin. Bambaşka yaşamlar ve coğrafyalar sizleri bekliyor olacak.

Paraguay Hakkında Pratik Bilgiler

Ülkenin Para birimi Guarani.

Resmi dil İspanyolca ve Guarani. Paraguaylıların çoğu her iki dili de bilirler ancak büyük şehirlerin dışında yerel dil olan Guarani’yi tercih ederler.

Paraguay 1811 yılında bağımsızlığına kavuştu.

Nüfusu 6,5 milyon.

Türk vatandaşları vizeden muaftır.

Ülkeye en uygun ulaşım yöntemi Arjantin ya da Brezilya üzerinden hava ya da kara yoluyla sağlanabilir.

Ülkede genel olarak yağışlı sub tropikal iklim hakimdir. Yaz dönemi aşırı sıcak geçtiği için nisbeten daha soğuk da olsa, oranın kış dönemi olan Mayıs – Eylül arası dönem seyahat için daha uygundur.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s