Hürriyet Seyahat Eki'nde Bir Sırtçantalı

Yolda Olmak adlı blogundan tanıdığımız Kemal Kaya, 685 gün süren Okyanusya ve Güney Asya gezisinden geçen ay Türkiye’ye dönmüştü. 3 Ağustos 2010′da İstanbul‘dan başladığı gezisinde 11 ülke ziyaret etti ve 70.000 km’den fazla yol yaptı.  Kemal kendi anlatımıyla şunları söyledi:

3 Ağustos 2010′da İstanbul‘dan başladığım ve 685 gün süren gezimden birkaç hafta önce döndüm. Bu uzun soluklu gezimde 11 ülke ziyaret ettim ve 70.000 km’den fazla yol yaptım. Dünyanın etrafını neredeyse 2 defa dolaşacak kadar yani. İlk durağım Tayland olmuştu, sonrasında ise Okyanusya kıtasına, Yeni Zelanda’ya geçip 7 ay kaldım ve orada hem İngilizce çalıştım hem de gezdim. Sonra büyüleyici bir atmosferde 2 hafta süren bir Fiji maceram oldu. Fiji sonrası Sydney’den başlayarak 3 ay geçirdiğim Avustralya ve Tazmanya gezim oldu. Araba kiralayıp 4 günde 1.300 km yaparak Tazmanya adasını gezdim. Sırtçantamı Melbourne’de bırakıp birkaç günlüğüne gelmiştim, oysa 3 hafta kaldım.

3 aylık Avustralya gezim sonrası Güney Doğu Asya’ya geçtim. İlk durağım Bali oldu. Sonrasında Endonezya’nın Lombok, Java ve Sumatra adalarını gezip Kuala Lumpur, Malezya’ya ve devamında da Singapur’a geçtim. 40 gün süren Borneo adası gezim devamında yine 40 gün süren Filipinler gezim oldu. Süresi biten pasaportumu değiştirmek için Singapur’a döndüm. Devamında Malezya ve 2 ay sürecek olan Tayland gezim sonrasında 1 ay kadar Laos’ gezim oldu ve sonra Tayland’a döndüm. Sonrasında 20 günlüğüne Kamboçya’ya geçip Tayland’a tekrar döndükten sonra yine Malezya ve Singapur’daydım. Kuala Lumpur’a tekrar geçip oradan Tahran, İran’a uçtum. Bu gezimde 4 defa Tayland, 5 defa Malezya ve 3 defa Singapur’da bulundum.

20 gün kadar çok keyif aldığım İran gezim sonrası, karayolu ile Tebriz’den Van’a geçip oradan da İzmir’e ulaştığımda aradan 685 gün geçmişti. Nerdeyse 2 yıl sonra evimdeydim, ailemin evinde.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s