TC Pasaportu Guiness Rekorlar Kitabı'na Aday!

Sırtçantalılar Topluluğu ve Seyahat Özgürlüğü Gönüllüleri olarak iki yılı aşkın bir süredir dünyanın en pahalı pasaportu olan Türkiye Cumhuriyeti pasaportunun fiyatının düşürülmesi için mücadele vermekteyiz. Bugüne kadar T.C Cumhurbaşkanlığı, T.C Başbakanlık, T.C Maliye Bakanlığı ve T.C İçişleri Bakanlığı başta olmak üzere yazmadığımız yer, başvurmadığımız merci kalmadı.

Defalarca yazılı ve görsel medyada yer aldık, gazeteciler ve köşeyazarları aracılığıyla sesimizi duyurmaya çalıştık. İmza kampanyası düzenledik, sosyal medyada örgütlendik. CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay aracılığıyla konuyu parlametoya taşıdık. Bugüne kadarki çabalarımızı, tüm yazılı dokümanlarla beraber Seyahat Özgürlüğü Blogunda bulabilirsiniz.

Ne var ki bu sorunu çözmek ve bu ayıba son vermekle yükümlü olan yetkili kurum ve kişiler bugüne kadar sessiz ve duyarsız kaldılar. Sorularımıza ya “formalite icabı” gülünç cevaplar verdiler ya da hiç bir cevap vermediler. Madem devlet sesimizi yeterince duymuyor biz de sesimizi dünyaya duyururuz dedik. 14 Şubat 2012 günü, 2013 Guiness Rekorlar Kitabı‘na başvurumuzu yaptık.

Dünyanın En Pahalı Pasaportu kategorisinde ID 389296 numaralı dosyayla Sırtçantalılar Topluluğu’nun başvurusunu grup yöneticilerinden Onur İnal Londra’daki Guiness World Records Ltd. şirketine teslim etti.  T.C pasaportunun “dünyanın en pahalı pasaportu” olarak 2013 Guines Rekorlar Kitabı’na girip giremeyeceği yetkililerin 4-6 hafta sürecek değerlendirmesinin ardından belli olacak. Umut ederiz ki devletimiz biyometrik pasaportu fahiş bir fiyatta satmaktan vazgeçer, pasaportumuz dünyanın en pahalı pasaportumuz olmaktan çıkar ve biz de başvurumuzu geri çekeriz!

Advertisements

2 thoughts on “TC Pasaportu Guiness Rekorlar Kitabı'na Aday!”

  1. Zaten Schengen ülkelerini gezmek bizim için ekstra bir uğraş ve masraf en azından pasaportumuz makul ücrette olsun . Sırtçantalılar hep destek tam destek…

  2. Eyleminizi takip ediyor ve gönülden takdir ediyorum. umarım rekor olarak tarihe geçer ve basında vb. diğer mecralarda daha büyük yansıması gerçekleşir.

    Saygılarımla,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s