Sırtçantalılar Buluşması – İstanbul Tarihçi Kitapevi

Bu akşam, her ayın son Perşembesi periyodik hala getirdiğimiz, Sırtçantalılar İstanbul buluşmasının dördüncüsünü gerçekleştirdik. Geçen buluşmalara nazaran yeni katılımların olması nedeniyle, buluşmalarda bir ritüel haline gelen kendini tanıtma ve gezip/gördüğü yerlerden bahsetme şeklinde başladı sohbetimiz.

Buket Uzuner’in de aramızda olduğu sohbet, 17 sırtçantalı ile birlikte giderek derinleşti. Sunum yapacaktık ama kendini tanıtma, gezilen görülen yerlerdeki anıları anlatma, gezi kültürü adına neler yapabileceğimizi konuşma derken zaman yetmedi. Ne kadar çok anlatılacak, ne kadar çok paylaşılacak anı/konu varmış? Mail ortamındaki paylaşıma göre çok daha etkin ve renkli olan sohbetimizi toplu fotoğraf çekerek sonlandırdık.

Kapılarını bize açan başta Tarihçi kitapevi, konuşma ve açıklamaları ile sohbetimizi renklendiren Buket Uzuner’e ve katılan tüm arkadaşlara teşekkürler.

Sonuç mu?

Evet bu sefer somut adımlarla ayrıldık sohbetimizden.

Ekim buluşması için dördüncü Perşembe 28 Ekim’e geliyor. Malumunuz sonraki gün tatil olunca hiçbir Sırtçantalıyı toplayamayız:) O nedenle buluşma tarihi olarak 26 Ekim Salı günü üzerinde anlaştık.

Buluşma mekanı büyük ihtimalle Göztepe’deki Time kafe olacak ama sorumluluğu Serkan ve Sevil çifti aldı. Görevleri ballandıra ballandıra anlattıkları motorlu Balkan gezisini anlatmak…Şimdiden heyecan dorukta!

Ortak kitap, dergiler ve gazetelerle, muhteşem içeriğimizi paylaşma konusunda bir yayın ekibi oluşturma konusunda anlaştık. Yakın zamanda maillerle bu komiteyi kurup, sizlerden yazı ve paylaşım talebinde bulunabiliriz. Yazılarınızı ve fotoğraflarınızı şimdiden seçmeye,derlemeye başlayınız!

Ciddi olarak bu içerik hazinemizi paylaşmaktan başka çare kalmadı, yazık olmasın 🙂

Bu arada Buket Uzuner’in “tek başına gezen kadınlar” için bir el kitabı oluşturma projesi üzerine konuştuk. Kendisi,  bu konuda katkı sağlamak isteyen, kendi tecrübelerini paylaşmak isteyen her  Sırtçantalı kadına projenin açık olduğunu söyledi. Bakalım gezgin ve özgür kadınların kitabı nasıl olacak? Kişisel olarak merak içindeyim şimdiden!

Özetin özeti: Sanal ortam dışında yüzyüze biraraya gelmek, grup ruhunun oluşturulması,güçlenmesi yanında yeni ve somut projelerin hayata geçirilmesi adına etkin bir sinerji doğuruyor. Beklenmedik aksaklıklar olsa da, bazen az ilgi olsa da yılmadan bu hevesimiz uğruna uğraşmak gerekiyor.

Katılım (eksik ve fazlalar olabilir, kusura bakmayınız)

1. Tanın Helvacı
2. Can Denizsel
3. Orhan Sönmez
4. Emre Ayan
5. Mert özdemir
6. Behlül Metin
7. Melih Özgül
8. Ömürden Sezgin
9. Simge Yıldırım
10. Soner Bilgi
11. Serkan Sögüt
12. Sevil Mert
13. Melike Altun
14. Merve Yılmaz
15. Aslı Ağca

Herkese iyi geceler

Ömürden Sezgin

Advertisements

2 thoughts on “Sırtçantalılar Buluşması – İstanbul Tarihçi Kitapevi”

  1. 30 Eylülde İstanbulda olmaya çalıştıkça bi engel çıktı ve katılamadım. Mesajlara aktif katılmasam da hergün takip ediyorum, gezgin ruhları tanımak isterdim. Umarım çabuk tekrarlanır. Sevgiler…:)

Comments are closed.