Buket Uzuner ile İstanbulluluk Üzerine Bir Sohbet

Buket Uzuner’in adaevinde İstanbulluluk üzerine yaptığı söyleşiye hep beraber katıldık. Sırtçantalılar Topluluğu sadece 4 kişi olmasına rağmen, muhtemelen gruba dahil olacaklarını dusundugum iki kişiyle beraber toplam 6 kisiydik.

Soylesi oncesi Buket Uzuner’le bir muddet Omurden’i cekistirdikten sonra:)) soylesinin yapılacagı Adaevi’ne gectik, Adaevi Ada’nın o haftasonu cilginligiyla kendisini Ada’ya atmis kurukalabaligin tam ortasinda ama bizim icin tam bir kurtarilmis bolge gibiydi. Kucuk ama sanatsal aktivitilerle dolu bir ortam. Etkinlikleri izlerken ayni zamanda birseyler yiyip icebileceginiz bir mekan.

Buket Hanım soylesisi sirasında “Istanbullular” romanindan okumalar yapti ve Istanbulluluk uzerine bir soylesi gerceklestirdi. Soylesi’de “Istanbulluluk”un yani sira Sirtcantalılardan ve grubun aktivitelerinden de bahsetti. Ozellikle pasaport konusunda yetmis milyon nufusa sahip bir ulkenin sadece %8-9 civarinda pasaport sahibi olduguna dikkat cekti ve ‘pasaport memurlarinında bu nedenle bu kadar suratsiz ve kizgin olabilecegi’ tespitinde bulundu. Cunku bu kadar bir azinligin seyahat edebildigi bir ulkede, bunu yapamayan bu memurlarin acisini bu sekilde cikarttıklarını dusunuyordu :)) Ve gercekten de sebeplerinden birinin bu olma ihtimali cok mantikli…

Ayrica Buket Uzuner soyleside “komsuluk ” ve “ötekilestirme” konularina da degindi ve bu konuda su soruya dikkatimizi cekti; Su an neden bir Yahudi, Ermeni veya herhangi bir gayrimuslim komsumuz yok? Neden insanlar kendisi gibi olanlarla bir arada adeta kolonilesme egiliminde?

Soylesi sonrasi yine Adaevin’de birseyler icerek yaklasik iki saate yakin Buket Hanım’la sohbet ettik. Ama bu sohbetin detaylarinin sadece orada olanlara ozel kalmasini istiyorum:))

Buket Uzuner ve bulusmaya katılan tum arkadaslara cok tesekkur ederim.

Turgay Tiribolulu

Fotoğraflar : Gürkan Küçükler

Advertisements

One thought on “Buket Uzuner ile İstanbulluluk Üzerine Bir Sohbet”

 1. Sevgili Turgay,

  Çok güzel bir not. Ama röportaj ve içerik nerede. Sohbetin detayları orada kalacaksa bu söyleşinin ‘off-the-record’ olduğunu mu anlamalıyız. Öyleyse, ‘biz kızlarla aramızda konuştuk siz de gelseydiniz’ diye haber mi veriyorsun?

  Yine de sağol.

  Ne yapalım ‘ne kadar ekmek o kadar köfte’ oldu.

  Bakma sitem ettiğime haber haberdir. İçerik kısıtlı olsa da.En azından fotoğraflar var.

  Selamlar, iyi gezmeler,

  Hidayet Doğan
  http://www.modaofset.com.tr

Comments are closed.