SeyahatnamEM

Okurları alıp dünyanın farklı köşelerine götürecek ‘SeyahatnamEM’ kitapçı raflarında yerini aldı.

15 Mart 2010 Pazartesi, 15:23:22 HaberTurk Haberinden….

ODTÜ’lü endüstri mühendislerinin gezi hikâyelerinden kesitler sunan “SeyahatnamEM” yayınlandı. Yaklaşık iki senelik özverili ve ortaklaşa çalışmanın ürünü olan kitaba; iş, üniversite, siyaset ve sanat arenasından 41 ODTÜ’lü Endüstri Mühendisi deneyimlerini paylaşarak katkıda bulundu, Boyut Yayınları bastı, Yapı Kredi Adios sponsor oldu.

SeyahatnamEM yayın kurulu başkanı Ömürden Sezgin “2700 adet satışı ile 6.400 TL burs fonuna katkı sağlayan ilk kitabımız TecrübEM’de, iş ve yaşam hikayelerinden özgün ve etkileyici kesitler sunan ODTÜ Endüstri Mühendisliği mezunları, şimdi de dünyanın dört bir yanında neler yaptıklarını, neler yaşadıklarını kendi gözlerinden anlattı. Afrika’dan Amerika’ya, Asya’dan Avustralya’ya, Bursa’dan Tirebolu’ya tüm coğrafyalarda yaşanan seyahat hikayeleri, Endüstri Mühendislerinin kaleminden bir çırpıda okunacak eğlenceli bir kitaba dönüştü” diyor.

SeyahatnamEM’deki birçok macera ve gezi, sizi evinizden, yurdunuzdan, ve mevcut monoton hayatınızdan alıp, dünyanın farklı mekanlarına götürecek. Bir kısmına gülecek, bir kısmını dudaklarınızı ısırarak okuayacak, bir kısmını okurken belki çantanızı hazırlıyor olacaksınız. 50 ODTÜ’lü Endüstri Mühendisinin ilk kitabı, ve Türkiye’de aynı okul mezunlarının bir araya gelerek yazdıkları ilk kitap örneği olan TecrübEM gibi, SeyahatnanEM kitabının da tüm geliri ODTÜ Burs Havuzu’na aktarılacak.

SeyahatnamEM kitabı, 16 Mart Salı akşamı Galata Derneğinde, Buket Uzuner başta olmak üzere basın,sanat ve iş dünyasından kişilerin katılımıyla, keyif ve neşeli bir ortamda gerçekleşti.

SeyahatnamEM hakkında ne dediler?

Buket Uzuner (Yazar): “Elinizdeki SeyahatnamEM farklı coğrafyalarda farklı deneyim ve hikâyelerini çok farklı üsluplarla anlatan bir çok gezi yazısından oluşuyor. Yazanların yaşları, kuşakları, cinsiyetleri ve dünyaya bakışları farklı olmasına rağmen hepsinin referansı Türkiye, Türk kültürü ve bizler. Bu nedenle yazıların çok büyük bir ortak dili var. Ayrıca mühendislerin de bir ortak dili vardır. Yorum yok, biz bilirleriz! Bu kitaptaki bir ortak dil de ODTÜ’lülük ki, buna severek yorum yaparım. Bilmem siz de katılır mısınız, ama bence: ODTÜ’lüler enerjik, problem çözmeye odaklı, hâlâ idealist, birbirine destek veren ve üretken insanlardır. (istisnalar, kuralı doğrular!) ODTÜ’lülerin en güzel işlerinden biri olan ODTÜ Burs Havuzu’na gideceğini öğrenince sizler de alıyorsunuz, diye düşünüyorum.”

Coşkun Aral (Gezgin haberci): “Yüzbinlerce yıldan beri yaşam kalitesini hem kendisi hem de hemcinsleri için arttırmaya çabalayan insanoglunun en önemli özelliği ”meraklı insan ” bizim topraklarda artık yok diye düşünürken sizlerle tanışmam sanırım bana bir güzel mesaj verdi. Daha fazla gezip kılcal damarlardan ana arterlere yolculukları arttıracağım ve genç kardeşlerimin çalışmalarına katkıda bulunup yeni seyyahlarla tanışacağım. İyi ki varsınız…”

Mehmet Yaşin (Gezgin): “ODTÜ mezunu endüstri mühendislerinin dünyanın dört bir yanını anlatan yazılarını büyük bir keyifle okudum. Gördüğüm kentleri bu yazılar sayesinde bir kez daha andım, görmediklerimi ise görmüş gibi oldum, notlar aldım, gitme planları yaptım. Böylesine emek-yoğun ve keyifli kitabı geniş kitlelerin okumasını diliyorum.”

Şerif Yenen (TUREB Turist Rehberleri Birliği Başkanı): “ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunu dostlar öğrenim, keşif, tatil gibi nedenlerle gerçekleştirdikleri gezilerle ilgili anılarını topladıkları bu kitapla okuyucuları hem kendi keyifli yolculuklarına konuk ediyor, hem de onlarda yeni yolculuklara çıkma hevesi yaratıyorlar. ODTÜ’lü Endüstri Mühendislerinin anılarını tüm gezi severlere öneririm. Keyifli okumalar.”

Çağatay ŞAHİN/ “Çağatay Yolda” Program Yapımcısı : Henüz gitmediğim ülkelerle ilgili ön hazırlık aşamasında bana da kaynak olacak bu esere imza atan arkadaşlarımı gönülden kutluyor ve hayat paylaştıkça güzelleşir diyorum.

Ömürden Sezgin

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s